Ana Sayfa
 Ankara
 İç Anadolu Bölgesi
 Marmara Bölgesi
 Karadeniz Bölgesi
 Ege Bölgesi
 Akdeniz Bölgesi
 Doğu-Güneydoğu
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Magazin
 Kültür-Sanat
 Güncel-Dizi
 Almanya-Romanya
 Künye
 İletişim
 Reklam Tarifesi
 Görüntüler
 
  YAZARLAR
  Orhan SELEN
Karşı devrim olgunlaştı
  Hamdi YILMAZ
Türk olmanın bedeli
  Muhsin AKIL
17 Aralık darbe girişimi iktidar için turnusol kağıdı oldu..!
  Oktay TAŞ
AK Parti’nin tercihi!
  Namık Kemal ZEYBEK
Kahrolsun Ebu Leheb’in düzeni ve kendisi
  Süleyman DUMAN
Hangisidir?..
  Prof. Dr. İsa KAYACAN
İlter ve Zeynel Yeşilçay’dan gelenler
  Murat POLAT
Başbakan Erdoğan belediyeleri bu yüzden kaybetti
  Nusret KEBAPÇI
Özerklik olunca…
  Kasım Alper ÖZDEMİR
Yerel seçimler sonrası...
  Fuat YILMAZER
Engin Alan nerede bilen var mı?
 
  Anayurt Web
 
 
Boşanan eşler aynı evde yaşarlarsa ne olur?
Mustafa BALKIZ      29 Ağustos 2012 Çarşamba

Boşanan kadın, babasından veya annesinden YETİM MAAŞI almıyorsa hiçbir şey olmaz kendileri isterlerse birlikte yaşayabilirler.

Ancak boşanma yetim maaşı almak için şikeli bir boşanma ise SGK yetim maaşı almış olan kadının yakasına yapışır. Önce almış olduğu yetim maaşını faizi ile birlikte geri alır.. Daha sonrada dolandırılıcıktan dolayı savcılığa başvurur. Savcılık yapılan hileli boşanmayı nitelikli dolandırıcılık kapsamda düşündüğü için üç ile beş yıl arasında mahkûmiyetle cezalandırmak için dava açar Bu nedenle boşanmış olan kadınlar sakın ayrıldığınız eski eşinizle aynı evi paylaşmayın. Başkaları ile paylaşabilirsiniz. SGK buna karışamaz. Yetim maaşınızı kesmek için işlem yapamaz. Ancak söz konusu olan ayrıldığınız eski eşinizse işte mevcut yasalar buna seyirci kalamaz.

EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN SÜRÜCÜ İŞTEN ATILIR MI?

İşyerinde şoför olarak çalışan işçi kendisinin karıştığı bir kaza anında emniyet kemeri takmadığı tespit edilirse, işveren tarafından ihbar ve kıdem tazminatı ödemeden işçiyi işten atabilir. İş Kanunu madde 25/ 11, h ve ı Ayrıca Yargıtay’ bu konuyu  “İŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMAK” diye düşünmekte dır. Yargıtay 9.uncu hukuk dairesi Esas 2009/ 37034, Karar, 2011 / 47935 iş yerlerinde sürücü olarak çalışmakta olan işçiler siz siz olun emniyet kemerini takmadan yola çıkmayın.

PATRON PRİMİNİZİ ÖDEMEMİŞSE NE OLUR.?

Bir işyerinde çalışan işçinin primlerinin ödenip ödenmemesi işçiyi ilgilendirmez. SGK’nın muhatabı işveren olmalıdır. İşçi kendisi adına SGK’ya aylık ve dört aylık bildirge bordro verilip verilmediğini kontrol eder, etmelidir de. Ancak bildirge ve bordro verilmiş ise işçi priminin yatırılmadığını kontrol edemez Çünkü işveren daha sonraki bir tarihte gecikme faizi ile birlikte yatırabilir

İzmir’de bir çalışan, , emekli olmak için SGK’ya dilekçe veriyor. SGK priminiz yetersiz diye  ret cevabı veriyor. İşçi 6074 gün primim var diye itiraz ediyor. SGK “ priminiz var fakat işveren ödeme yapmadığı.  İçin primlerinizi geçerli sayamıyoruz” diye cevap veriyor.

Bunun üzerine işçi dava açıyor. Yerel mahkeme işçinin davasını reddediyor. İşçi Temyiz başvuruşu yapıyor. Davacı işçinin temyiz başvuruşunu inceleyen Yargıtay 21.inci Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozuyor. Daire kararında  506  Sosyal Sigortalar  Kanunu’na göre.işverenin, işçinin hissesine düşen  primi işçinin  aylığından keserek , kendisine düşen primi de ekleyip  SGK’ya ödeme yükümlülüğü vardır denildi. Bu nedenle henüz tahsil edilmemiş primlerin sigortalının emekliliğine engel değildir kararı verilmiş oldu.

Birde PARAVAN ŞİRKET  kurarak hem SGK’yı hem de  vatandaşları dolandıranlar var. Bunlar için henüz bir karar çıkmadığı için SGK bu durumda olan vatandaşların ödenmemiş olan primlerini geçerli saymıyor. Paravan şirketler vatandaşlardan aylık 200-250 TL alarak primlerinizi yatıracağız diyorlar fakat yatırmıyorlar.  Asıl bunlara çözüm  bulunmalıdır.

 
 Yorumlar   -   Yorum Ekle Toplam 0 yorum var.  

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın diğer yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  Gazetesi
  HAVA DURUMU
  Ankara
Cuma Cumartesi Pazar
20 / 11 °C 18 / 7 °C 17 / 5 °C
  DÖVİZ KURLARI
ABD Doları 2,1294
EURO 2,9480
İngiliz Sterlini 3,6856
IMKB 73,562
ALtın 88,6854
  ARŞİV
  ANKET
Yeni anayasa çalışmalarının partiler üstü bir uzlaşı içinde gerçekleşeceğini düşünüyor musunuz?
Evet
Hayır
   
  Künye   |   İletişim   |   Reklam Tarifesi
Copyright © 2008 Anayurt Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
Tasarım, Programlama ve Barındırma