Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
26 Nisan 2020 Pazar - 13:49

'Evde Kalamayanlar' beyaz perdede

İşçi Filmleri Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-8 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Festivalin bu yılki mottosu korona günlerinde çalışanlardan ilham alınarak “Evde Kalamayanlar” olarak belirlendi.

 Evde Kalamayanlar  beyaz perdede
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) – Bu yıl 15’incisi düzenlenen İşçi Filmleri Festivali, gösterimleri salonlardan dijital ortama taşıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-8 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşacak festivalin bu yılki mottosu koronavirüs günlerinde çalışanlardan ilham alınarak “Evde Kalamayanlar” olarak belirlendi. Festivalin Ankara’daki gönüllülerinden Ceren İskit ve Koray Özbal, İFF ile yollarının nasıl kesiştiğini, “Evde Kalamayanlar”ı ve festival içeriğini Anayurt okurları için anlattı.

1. İlk olarak bize kendinizden bahseder misiniz? İşçi Filmleri Festivali ile yolunuz ne zaman ve nasıl kesişti?

Cİ: Londra’da yüksek lisansımı sinema üzerinde yaptıktan sonra uzunca bir süre dış haber muhabirliği yaparak basın sektörüne adımımı atmış oldum. Daha sonrasında da Türkiye’ye döndüğümde freelancer olarak mesleğime bir müddet devam ettim. Şimdi ise Hacettepe Üniversitesi, Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün, 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık    Araştırması’nda bursiyer olarak  çalışıyorum.

Daha önceden seyircisi olarak kaçırmadığım İşçi Filmleri Festivali’yle de yollarımız 2018’de kesişti. Seyircisi olduğum festivalin ilk olarak o yıl gönüllüsü oldum. O dönem proje asistanı olarak çalıştığım ofisi Turuncu Sanat ile birlikte kullanıyorduk ve ben o yılki film gösterimlerinin Turuncu Sanat seçkisinin sorumlusu olarak görev aldım. Halen festivalde gönüllü olarak çalışmaya devam ediyorum ve böyle güzel bir festivalin gönüllüsü olduğum için de çok mutluyum.

KÖ: Bir dönem set işçiliği yaptıktan sonra film festivali organizasyonlarında çalışmaya başladım. Uzun süre farklı festivallerin farklı departmanlarında görev aldıktan sonra son 2 yıldır Pembe Hayat KuirFest’te çalışıyorum. Bunun yanı sıra Akhisar Sinema Derneği’nde de çalışmalar yürütüyorum.

İşçi Filmleri Festivali ile yolum bundan tam 11 yıl önce 2009 senesinde Tekel Direnişi’nin gerçekleştiği günlerde kesişti. O dönem sık sık direnişteki işçileri ziyarete giderdim. Bu ziyaretler sırasında festival ekibinden gönüllü arkadaşlarla tanıştım ve o gün bugündür festivalin gönüllü emekçilerinden biriyimdir.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLER İLHAM OLDU

2. İFF 14 yıldır Türkiye'de izleyiciyle buluşuyor ve tamamen ücretsiz bir festival. Bize ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz?

KÖ: Festival direktörümüz Önder Özdemir ve Türkiye’den bir grup arkadaşımız önce 1997 yılında ABD San Francisco’da gerçekleşen Laborfest’e sonra da 1999 yılında Güney Kore’deki İşçi Filmleri Festivallerine davet edilmişlerdi. Buralarda kurdukları ağ ve ilişkilerle Türkiye’de de benzer bir festivali yapma fikri ortaya çıktı. Seçtiği filmlerle, örgütleniş şekli ile felsefesi ile özgün, farklı bir şey yapmak için bu fikri   o dönem birçok arkadaşımızla paylaştılar, tartıştılar ve festivali    yavaş yavaş deyim yerindeyse ilmek ilmek ördüler.

Halkevleri, Türk Tabipleri Birliği, DİSK ve Türk-iş’e bağlı sendikalardaki yöneticiler ve dostlarımız da Türkiye’de bir İşçi Filmleri Festivali fikrine sıcak baktılar ve kurumsal olarak destek verdiler.

Sponsorsuz, yarışmasız, ücretsiz gösterimlerin olduğu festival yüzlerce gönüllü emeği ile 1-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Bu tarihlerden sonra festival, 14 yıl boyunca Anadolu yolculuğuna da devam etti ve her yılın sonuna kadar birçok şehri dolaştı. 14 yılda tam 835 adet kısa, uzun belgesel ve kurmaca film seyirci ile buluştu.

“SINIFIN SİNEMASINI BEYAZ PERDEYE YANSITIYOR”

3. Festivalin mottosu bu yıl "Evde Kalamayanlar". Her yıl aslında İFF'de günceli yakalayan temalar görüyoruz. Bu temalar nasıl belirleniyor? Bu yılın temasını nasıl belirlediniz?

KÖ: Festival temaları her yıl Türkiye genelindeki gönüllülerimizden oluşan kolektif bir çalışma sonucu belirleniyor. Bu temaların güncel     konuları yakalamasını önemsiyoruz. Çünkü festival olarak bir derdimiz var. Biz, sınıfın sinemasını beyaz perdeye yansıtıyoruz. Dolayısıyla, temalarımız da sınıfın kendi günceli üzerinden kurulmuş oluyor.

Cİ:  Aslında festivalin bu yılki  teması çok farklı olacaktı ancak pandemi nedeniyle ortaya çıkan başkaca sorunlar bizim de temamızı tamamen değiştirmemize neden oldu. Yani bizden bağımsız ve tamamen üzerine düşünülmesi gereken bir konuya  dikkat çekmek istedik. Zira çoğumuz evde olabiliriz ama unutmayalım ki şu anda rakam olarak duyduğumuz o vakaların çoğu işçi sınıfına ait yani evde kalamayanlara… İşçi Filmleri Festivali’nin de çıkış noktası ‘işçi filmleri’ üzerine kurulu olduğunu  düşünürsek bu konuya sessiz       kalamazdık.

4. "Evde Kalamayanlar" üzerine biraz daha konuşmak istiyorum. Pandemi sürecinde dünyanın dört bir yanında insanlar evlerine kapanmak durumunda kaldılar. Türkiye'de de benzer bir durum var ancak işçilerin sokağa çıkma yasaklarında bile çalışmaya zorlandığını görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Cİ: Demin de söylediğim gibi kendi adıma evde kalabilen kesimdeyim ve bu yüzden görece kendimi şanslı sayıyorum. Ama biliyoruz ki birçok fabrika işçisi, temizlik işçisi, kargo ve kurye işçileri sokağa çıkma yasağı uygulansa bile çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu bence çok kabul edilebilirliği olan bir durum değil. Çünkü işçi öncelikli değil sermaye öncelikli politikalar uygulanarak bu işçiler çalışmaya devam ediyor. Her ne kadar şirketler önlem alıyoruz dese de böyle bir pandemi salgınında temel çalışanlar dışında kalan kimsenin çalışmak zorunda olduğuna inanmıyorum. Temel çalışmak zorunda olanlar olarak kast ettiğim elbette sağlık çalışanları, market çalışanları, eczacılar, gıda üreticileri gibi sıralanabilir ki onların bile çalışma koşullarının ne kadar iyi olduğu muamma. Özetle koşullar işçilerin talepleri doğrultusunda iyileştirilmediği müddetçe de üzücü tablolarla karşı karşıya kalacağımız kesin gibi  görünüyor.

5. Pek çok etkinlik pandemi nedeniyle bu yıl iptal edildi. Özellikle kültür-sanat emekçileri bu duruma eleştirilerini dile getirmişti. İFF ise farklı bir yol izleyerek festivali dijital ortama taşıdı. Online festival fikri nasıl ortaya çıktı? Nasıl geri dönüşler aldınız? Festival sonrasında festivalin mecrasına dair bir değerlendirmeniz olacak mı? Bu biçimi önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi  düşünür müsünüz?

Cİ: Festivalin bu yıl başvuruları 15 Şubat tarihinde sona erdi.  Bu tarihe kadar çok yönetmen, yapımcı ve/veya dağıtımcı festivalimize filmlerini göndermişti. Başvuran filmlerin değerlendirme ve programlama süreci devam ederken pandemi vakaları Türkiye’de de açıklanmaya başladı. Birçok etkinlik pandemi nedeniyle iptal edilmeye başlayınca İFF gönüllüleri olarak biz de çevrimiçi toplantılarla festivali nasıl seyirciyle buluşturabiliriz sorusuna kafa yormaya başladık. İşçi Filmleri Festivali her yıl 1 Mayıs’ta alanlarda eş zamanlı olarak açılışını yapar. Ertesi gün de İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da film seçkilerini seyircisiyle buluşturmaya, sözünü ettiğim illerde festival bittikten sonra da Anadolu’da gösterimlerine devam eder. Biz de önce ertelemeyi düşündük ancak İFF’nin yola çıkış hikayesi nedeniyle 1 Mayıs’ta tıpkı eski yıllarda olduğu gibi açılışımızı çevirimiçi yapmaya karar verdik. Festivale bunun yakışacağını düşündük. Açılış programımız ortaya çıkınca da çok güzel geri dönüşler aldık. Bu çevirimiçi festival konsepti bu yüzden aslında alternatifini de yaratmaya gebe olabilir. Kendi adıma düşündüğümde mesai saatlerinde izleyemediğim birçok filmi çevirimiçi bir platformdan izleme şansına erişme fikri güzel olabilir. Önümüzdeki yıllarda aynı yöntemi izler miyiz? Bunu şimdiden öngörmek zor. O yüzden bilemiyorum. Zaman ve geri bildirimlerin bu noktada değerlendirileceğini düşünüyorum.

BU YIL DA SÖYLEŞİLER VE MÜZİK DİNLETİLERİ VAR

6. Festival programı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi platformlarda hangi biçimlerde gösterimler olacak? Özel etkinlikler olacak mı?

KÖ: Festivalimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da açılışını 1 Mayıs’ta gerçekleştiriyor. Saat 20.30’da YouTube kanalımız üzerinden canlı yayınlanacak açılış törenimizin sunuculuğunu bu yıl oyuncu Alican Yücesoy üstleniyor. Festivalimizin geçmiş yıllarda sunuculuğunu yapmış olan oyuncu Mert Fırat ve yine geçmiş yıllarda misafir ettiğimiz oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal da festival konuklarımız arasında. Ayrıca Kardeş Türküler, Şanışer, Burcu Yeşilbaş ve Metin Kemal Kahraman, düzenleyecekleri müzik dinletileriyle açılışımıza renk  katacak.

Festival programımızda yer alan filmlerimizi 2 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 8 Mayıs gecesine kadar internetten izleyebileceksiniz. Türkiye ve dünyadan 43 adet film canlı yayın tekniği ile festivalin YouTube kanalından gösterilecek. Sadece programda belirttiğimiz saatlerde izlenebilecek olan filmler daha sonra arşivden izlenemeyecek. Bunu özellikle belirtmek istiyoruz. Film gösterimleri sonrasında canlı yayınlarla yönetmen söyleşilerimiz de olacak. İzleyiciler dünyanın her yerinden bu söyleşilere katılabilecek, yönetmenlere çevrimiçi soru sorabilecekler.

2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri gündüz saatlerinde    online atölyeler düzenleyeceğiz. Atölye detaylarına programımızdan erişebilirsiniz.

Yönetmen retrospektifi kapsamında özel konuğumuz olan Tunç Okan’ın Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Üzümleri filmleri gösterilecek. Ayrıca Tunç Okan Fransa’dan festival yayınına bağlanarak canlı yayında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Kısacası dolu dolu bir festival sizleri bekliyor olacak.

Açılış etkinliğinin ve film programımızı sosyal medya hesaplarımızdan duyurmaya başladık. Bizi Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Web sayfamız: http://www.iff.org.tr

Facebook: @iscifilmlerifestivali

Instagram: @iscifilmleri

Twitter: @iscifilmfest

YouTube: İşçi Filmleri Festivali

7. Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Cİ: Bu yıl festivalimiz 15’inci    yılını kutluyor ve çok heyecanlıyız. Bizleri belirttiğimiz çevrimiçi platformlardan takip edebilirsiniz. Festivali bu yıl evinize getiriyoruz. Dileriz siz de beğenirsiniz.    Sağlıkla kalın :)

KÖ: Umarım bu pandemi sürecini en hızlı ve sağlıklı bir şekilde atlatır ve yeniden sinema salonlarında dostlarımızla bir araya gelip sıkı sıkıya kucaklaşırız. Sağlıkla kalın.

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Klibini evde çekti
 
Koronavirüs Korkusu Ölçeği araştırması
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hüseyin Hüsnü Kaynak 26 Nisan 2020 Pazar 19:17

Değerli çalışmalarınızı , ilgiyle izliyorum ... ??

Yorumu oyla      0      0  
Hüseyin Hüsnü Kaynak 26 Nisan 2020 Pazar 18:35

Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum ... Başarılar dilerim ..,

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Adana'da feci kaza: 2 ölü, 4 yaralıTürkiye
Adana'da feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı
Demet Akbağ sporda!Magazin
Demet Akbağ sporda!
Aleyna Tilki: Beni nasıl buluyorsunuzMagazin
Aleyna Tilki: Beni nasıl buluyorsunuz
Gülşen noterden onay aldıMagazin
Gülşen noterden onay aldı
Aslı Turanlı ve Sergen Yalçın aşkı belgelendi!Magazin
Aslı Turanlı ve Sergen Yalçın aşkı belgelendi!
'Demet Akalın, Şevval’in annesi yaşında'Magazin
'Demet Akalın, Şevval’in annesi yaşında'
Kalın: Azerbaycan yalnız değildirSiyaset
Kalın: Azerbaycan yalnız değildir
Varank'tan Kovid-19 aşısı açıklamasıTürkiye
Varank'tan Kovid-19 aşısı açıklaması
Azerbaycan: Ermenistan ateş açtı! Ölü ve yaralılar varTürkiye
Azerbaycan: Ermenistan ateş açtı! Ölü ve yaralılar var
İstanbul Pendik'te orman yangınıDünya
İstanbul Pendik'te orman yangını
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri