Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,6620
  Dolar
 • Euro
  6,2844
  Euro
 • Altın
  273,115
  Altın
 • Bist-100
  95.286,18
  Bist-100
 • ADANA
  23/32°
  ADANA
 • ANKARA
  11/22°
  ANKARA
 • ANTALYA
  23/36°
  ANTALYA
 • BURSA
  14/27°
  BURSA
 • ISTANBUL
  17/26°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  22/32°
  IZMIR
 • KONYA
  14/24°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu' başlatıldı
Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu' başlatıldı
Yurt başvuruları başladı
Yurt başvuruları başladı
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a görev
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a görev
Bakan Pakdemirli: Yanan alan 500 hektar
Bakan Pakdemirli: Yanan alan 500 hektar
HABERLER>ANKARA
19 Mayıs 2019 Pazar - 14:43

23 Haziran'da aynı seçmen listeleri avantaj

Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen seçimin ardından yayınlandığı rapora katkıda bulunan isimlerden Bilgehan Turhan, 23 Haziran'da gerçekleşecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde sandık güvenliğiyle ilgili tavsiyede bulundu.

23 Haziran da aynı seçmen listeleri avantaj

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Bilgisayar mühendisi Bilgehan Turtan, 23 Haziran günü yenilenecek İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandık güvenliği için tavsiyelerde bulundu.

Bilgisayar Mühendisleri Odası 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından rapor yayınlayarak, veri yanlışlarını belgeleriyle raporlamıştı. Rapora katkıda bulunan isimlerden birisi de Bilgisayar Mühendisi Bilgehan Turhan'dı. Turhan 23 Haziran günü yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandık güvenliğiyle ilgili açıklamada bulundu.

Turhan 23 Haziran günü gerçekleşecek seçimde bazı önemli noktaları şöyle sırladı: 142 belgesi ile   oy kullanacak görevliler, geçersiz ve hesaba katılmayacak oyların ayrıştırılması, sayım döküm cetvellerinin bir kopyasının alınması, mühürsüz ya da değişik mühürlü oy pusulaları, seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin aynı olması."

'AYNI LİSTE ÖNEMLİ REFERANS BİLGİSİ'

YSK'nın 23 Haziran günü yapılacak seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin 31 Mart'takinin aynı olması kararını hatırlatan Turhan; "Bunun anlamı, 31 Mart günü kim hangi numaralı sandıkta oy kullandıysa 23 Haziran’da da aynı sandıkta oy kullanacak. Seçim sonuçlarını öncesi ve sonrası ile karşılaştırma açısından baktığımızda, bu bizim gibi bilişimciler için oldukça güzel bir fırsat. Çünkü çok kısa bir süre içerisinde aynı seçim,  aynı seçmen verileri ve sandıklarla tekrarlanıyor. İstatistiksel olarak her iki sonuç (gerçekleşmiş bulunan 31 Mart ve 23 Haziran akşamı oluşacak sonuç) sandık bazında karşılaştırıldığında anormal sapmaların olmaması beklenir. Böyle olunca hem sandık bazında hem de aynı seçim çevresi bazında normal ölçülerden fazla sapan sandıkları programatik olarak kolayca belirlenebilir. Bu sayede, Sayın Ekrem İmamoğlu ve ekibi seçim günü ve gecesi oluşacak şartları değerlendirecek ve gerektiğinde tedbir alınmasını sağlayacak önemli bir referans bilgisine sahip olmuş oldu" diye konuştu.

Turhan uygulanması teknik olarak oldukça basit yazılım yöntemleriyle, seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin aynı olmasından faydalanarak seçim günü ve gecesi çok erken uyarı mekanizmaları geliştirmenin mümkün olduğunu ekledi.

'SANDIK BAZLI VERİ İÇİN BİLİŞİM SİSTEMİ DÜZENLEMELERİ YAPILMALI'

Turhan sandık görevlilerinin oy kullanmasıyla ilgili "Muhalefet partilerinin, sandık listesinde kayıtlı olmayıp da 142 Belgesi ile görevli olarak oy kullananların sandık bazında veri olarak tutulması için gerekli bilişim sistemi düzenlemeleri yapması gerekir" dedi. Seçim günü görevlendirilen bina sorumlusu, kolluk güçleri, ulaşım görevlileri gibi kişilere oy kullanmaları için verilen belge 142  Belgesi olarak adlandırılıyor.

'NEDEN GEÇERSİZ OLDUKLARI DÜZGÜN ŞEKİLDE YAZILMALI'

Geçersiz ve hesaba katılmayacak oyların ayrıştırılması sırasında yapılması gerekenleri açılayan Turhan, şunları söyledi: " İktidar partisi yandaşları bugünlerde halkı aldatarak, geçersiz oylara yapılan itirazlar sonucu aradaki farkın 28 binlerden 14 binlere indiği kara propagandasını alabildiğince kullanıyorlar. Dolayısıyla yenilecek seçimlerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi geçersiz oyların düzgün tasnifi ve neden geçersiz olduklarının düzgün bir şekilde kayda geçirilmesi gereği olarak ortaya çıkıyor. 31 Mart seçimlerinde bu konuda yaşanan en büyük iki sıkıntı, geçersiz sayılan oyların hesaba katılmayacak oylar ile birlikte paketlenerek çuvala konulması ve geçersizlik sebeplerinin tam olarak belirtilmemesiydi"

'AYRI ÇUVALA KONULMALI'

"Muhalefet parti sandık kurulu üyeleri ve müşahitleri tarafından alınabilecek 2 basit önlem var. Geçersiz sayılan oyların ve hesaba katılmayacak oyların ayrı olarak paketlenip çuvala konulmasını sağlamak. Tutanak üzerinde yeterli yer olmaması sebebiyle detayları yazılamayan geçersizlik sebeplerini aşağıdakine benzer şekilde sandık kurulu tutanak defterine yazılmasını sağlamak."

'SAYIM DÖKÜM CETVELİ VE ISLAK İMZALI TUTANAK ÖNEMLİ'

Turhan sayım döküm cetvellerinin kopyasının alınması tavsiyesinde bulunarak, şunları belirtti: "Islak imzalı tutanakların alınmasının hayati önemi 31 Mart seçimlerinde her kesim tarafından iyice anlaşıldı. Islak imzalı tutanakların yanı sıra sayım döküm cetvellerinin (SDC) bir kopyasının da muhalefet partilerince alınması son derece önemlidir. Müşahitleri sayım gecesi oluşturulacak SDC’lerin ıslak imzalı bir kopyalarını talep etmeleri gerekir. Eğer ıslak imzalı kopya alınması önünde bir engel varsa hazırlanacak SDC’lerin resimlerinin cep telefonları ile çekilmesi sağlanmalıdır. Çekilen bu resimlerin merkeze gönderilmesi ve gereğinde kullanılması için gerekli bilişim alt yapısı sağlanmalıdır. Ek olarak, sayım sonunda her sınıfın kapısına asılması kanuni zorunlu olan ıslak imzalı tutanağın da bir resminin çekilmesi ve gereğinde referans bilgi olarak kullanılması çok faydalı olabilir."

'YOLDA DEĞİŞMEYECEĞİNİN GARANTİSİ YOK'

"Islak imzalı tutanak olduğu sürece SDC ve sınıf kapısına asılan tutanağın bir kopyasını almaya neden ihtiyaç olduğunu düşünenler mutlaka olacaktır. Normal şartlarda ihtiyaç yok, doğrudur. Ama normal şartlarda değiliz ve maalesef bazı çuvalların ilçe seçim kuruluna giden yolda değiştirilemeyeceğinin veya henüz aklımıza gelmeyen başka yöntemlerin kullanılmayacağının garantisi yok."

MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARINA DİKKAT

Turhan mühürsüz ya da değişik mühürlü oy pusulalarının önemine de dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı: "Bilindiği üzere YSK referandum için aldığı karar ile sandık kurulu mührü ile mühürlenmesi 'sehven' unutulan oy pusulaların geçerli olması gerektiği kararını almış ve 24 Haziran seçimleri öncesi yapılan değişiklikle bu kararın kanuni alt yapısı sonradan sağlanmıştı. Sandık kurulu ile mühürlenmemiş oy pusulalarının seçim güvenliği açısından neden tehlike yarattığının bir açıklaması şu şekilde: Bazı seçmenlere tercih mührü bir parti ya da adaya önceden basılmış seçmen pusulası verilip, seçmene ilgili sandık kurulu tarafından verilecek oy pusulasının yerine bu önceden tercihli oy pusulasını kullanması yönünde bazı “teşvikler” verildiği bilinmektedir. Seçmen, sandık kurulu tarafından verilecek boş oy pusulasını geri getirdiğinde söz konusu teşviği almaya hak kazanmaktadır."

'SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN PEK ÇOK ŞEYİ YAPAN GÜÇ BASKI UYGULAYABİLİR'

Turhan kimlerin oy kullandığına yönelik siyasi partilerin elinde liste olmadığını hatırlatarak, "Bu bilgiye sadece Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sahip. Zihinsel engelli vatandaşların bilgilerini Sağlık Bakanlığı’ndan kanunsuz bir şekilde alan, kısıtlı seçmen bilgilerini YSK ve Adalet Bakanlığı’ndan alanların oy kullanmayan seçmen bilgilerini almayacağını kimse garanti edemez. Bu bilgiye sahip olanların, oy kullanmayan seçmenleri yukarıdaki senaryoya benzer yöntemlerle teşvik edebileceğini göz önüne almak gerekir. Üstelik teşviki sadece parasal yönde düşünmemek gerekir. Devlet olanaklarını kullanan ve seçimi kazanmak için pek çok şeyi yapabilecek bir gücün, oy kullanmamış bazı seçmenlerin üzerinde baskı olarak kullanabileceği malzeme bulması sürpriz sayılmamalı" dedi.

HEP AYNI BÖLGELERİN MÜHÜRLENDİĞİNE DİKKAT ETMELİ

Muhalefet partilerinin sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerine tüm oy pusulalarının “hep aynı bölgelerinin” mühürlendiğine dikkat etmesi tavsiyesinde bulunan Turhan, "Tüm oy pusulalarının mühürlendiğini ve mühürsüz ya da sandık kurulu tarafınca mühürlenmeyen şekilde olan oy pusulalarının geçersiz sayılacağının sandık kurulu tutanak defterine yazılması sağlanmalı"  ifadelerini kullandı. 

 
Selanik ve Samsun toprakları buluştu
 
'Dev köstebek' yeraltına indi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Selanik ve Samsun toprakları buluştu
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 16-19 Mayıs tarihlerinde geleneksel ...
Araklılar iftarda buluştu
Trabzon Aralıklılar, Ankara'da düzenlenen iftar programıyla bir araya ...
Altındağ’da eski Ramazanlar yaşatılıyor
Altındağ Belediyesi’nin her akşam çeşitli etkinlikler düzenlediği Hamamönü, ...
 
KARS-FED Taşdelen’i ziyaret etti
Kars ve Çevre İlleri Demokrat Dernekler Federasyonu (KARS-FED) Başkanı ...
Emek sanata dönüşüyor
Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları’nda (YENİMEK), ...
Barajlarda doluluk rekor seviyelere ulaştı
ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, baraj havzalarını besleyen ...
 
Başkentli minikler örnek oluyor
EGO Genel Müdürlüğü, Başkentli minik öğrencilerle birlikte toplu taşıma ...
Genç girişimcilerden Yaşar’a ziyaret
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu ve yönetim kurulu ...
Başkan Yavaş sözünü tuttu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimler öncesinde ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Düşünme düşmanlığı
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Yaşamın kaynağı sevgidir…
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
Amerikalı Şeril ile bizim Şebnem hanımın iki farklı Atatürk’ü
Murat POLAT
Murat POLAT
Erdoğan’ın gönlündeki vekiller
Güran TATLIOĞLU
Güran TATLIOĞLU
İkinci Dünya Harbi Harp Öncesi Almanya (8)
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva