Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  6,0802
  Dolar
 • Euro
  6,8436
  Euro
 • Altın
  251,155
  Altın
 • Bist-100
  86.072,28
  Bist-100
 • ADANA
  16/29°
  ADANA
 • ANKARA
  10/23°
  ANKARA
 • ANTALYA
  13/26°
  ANTALYA
 • BURSA
  14/25°
  BURSA
 • ISTANBUL
  16/24°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  16/28°
  IZMIR
 • KONYA
  10/24°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Borç 9,5 milyar lira
Borç 9,5 milyar lira
PKK'nın kirli yüzü
PKK'nın kirli yüzü
Hayata döndürdü
Hayata döndürdü
Yerliye yerli çelik
Yerliye yerli çelik
HABERLER>ANA SAYFA
11 Ekim 2018 Perşembe - 14:24

Anadolu bozkırının parlayan yıldızı 'POLATLI'

Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden aday olacağı açıklanan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya: ‘Anadolu bozkırının parlayan yıldızı Polatlı’ sloganı ile başladığımız bu yolculukta şehrimiz her alanda en iyisini hak ediyor.

Anadolu bozkırının parlayan yıldızı POLATLI

ANKARA (Anayurt)- Belediye Başkanlığı süresince birçok dev projeye imza atan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Bozkurt Meriç’i makamında ağırladı. “Anadolu bozkırının parlayan yıldızı Polatlı’ sloganı ile başladığımız bu yolculukta şehrimiz her alanda en iyisini hak ediyor” diyen Belediye Başkanı Yıldızkaya, yerel seçimler, ekonomi gündemi ve Polatlı’daki işsizlik sorunu için yapılan çalışmalar ile ilçenin eğitim, kültür-sanat ve spor alanında sunduğu imkânlar gibi pek çok konuda bilgi verdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Polatlı Belediye Başkanlığı için yeniden aday gösterileceğini açıkladığı Yıldızkaya, görev süresi boyunca seçim süreci gözetmeksizin çalıştıklarını dile getirerek yeni dönemdeki projelerini de Anayurt okurları için anlattı.

MHP lideri Devlet Bahçeli sizi tekrar Polatlı’da Belediye Başkanlığı için aday olarak gösterdi. Yerel seçimler için çalışmalarınız başladı mı?

Öncelikle Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’e bizleri tekrar bu kutsal göreve layık gördüğü için teşekkür ediyorum. 2014 yılından bu yana yürüttüğüm Belediye Başkanlığı dönemi boyunca her zaman vatandaşlarımızın içinde olmaya, onların isteklerini yerine getirmeye, onlar için çalışmaya ve proje üretmeye özen gösterdik. Yerel seçim çalışmalarımız da aynı düsturla ve görev bilinciyle aralıksız devam ediyor. Zaten görev süremiz boyunca da seçim süreci gözetmeksizin hemşehrilerimiz için çalıştık.

Polatlı Belediye Başkanlığı’nı yürüttüğünüz süre içerisinde şehre neler kazandırdınız?

Bu soruyu kısaca cevaplamak oldukça zor olsa da; geride bıraktığımız dört buçuk yılda şehrimizin dört bir yanında, toplumun her kesimini kapsayan birçok dev projeye imza attık. Kadın, erkek, yaşlı, genç, engelli ayırt etmeksizin tüm hemşehrilerimizi kapsayan hizmetlerde bulunduk. Şehrimizin merkezinde inşa ettiğimiz Hanımlar Konağı hizmete açıldığı günden bu yana hanımefendilerle dolup taşıyor. Üçpınar ve Karapınar mevkilerinde hizmete açtığımız mesire alanlarımız vatandaşlarımızdan büyük ilgi görüyor. Çocuklarımız için tamamladığımız uzman kadrosuyla eğitim veren Tam Gün Kreşimiz, yapımı tamamlanmak üzere olan Gençlik Merkezimiz, şehrin trafiğine ilaç olmasını planladığımız kapalı otoparklarımız, 600’ün üzerinde gence ücretsiz eğitim veren Destek Eğitim Merkezimiz, demokrasimizin çekirdeği muhtarlarımız için inşa ettiğimiz muhtar konaklarımız hemşehrilerimizden büyük beğeni topluyor. Bu yaz hizmete açtığımız Aqua Parkımız yaz ayları boyunca yoğun ilgi gördü, vatandaşlarımızdan çok güzel geri dönüşler aldık. Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerimiz Şehitlik Mahallesi’nde gençlerle ve yaşlılarla gün boyunca dolup taşıyor. Nezih bir ortamda vatandaşlarımızın vakit geçirmelerine imkan sağlıyor. Dört yıldır her sene engellilerimize beş yıldızlı otellerde tatil imkanı sağlıyor, hayatta aksayan yönlerini doldurmaya çalışıyoruz. Hilal Kart uygulamamız ile ‘veren el alan eli görmeden’ parolasıyla orta ölçekli esnafımızı destekliyor, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza aylık gıda ve erzak yardımında bulunuyoruz. Evde Bakım Hizmetlerimiz ile engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın günlük bakımlarını evlerinde gerçekleştiriyoruz. Tüm mahallelerimizde oluşturduğumuz semt sahalarımız, yürüyüş yollarımız, parklarımız ile gün içerisinde hemşehrilerimizin nefes almasını sağlıyoruz. Bunlar gibi daha birçok vatandaşlarımızın günlük hayatına dokunan projemiz var. Tabi bunları yaparken aldığımız pozitif geri dönüşler ve hemşehrilerimizin duaları bizlere güç veriyor. Projelerimizin kabul görmesi ve günlük yaşamda aktif olarak kullanılıyor olması, bizleri geleceğe dair daha da ümitlendiriyor. Marka Şehir Polatlı’yı yaratmak için daha azimli ve inançlı bir şekilde çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.

Polatlı tarihinin tanıtımı ve şehri kültürel olarak tanıtmak için ne gibi çalışmalarınız var?

Frig Medeniyeti’nden, Sakarya Meydan Muharebesi’ne binlerce yıllık tarih ile yoğrulmuş olan Polatlımız tarihsel öneminin yanı sıra onlarca farklı kültürün izlerini içerisinde taşıyor. 2014 yılında görev başına geldiğimizde Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi’ni kurduk. Polatlımızın saklı tarihini gün yüzüne çıkarmak ve tarih turizmini şehrimizde canlandırmak adına çalışmalara başladık. Bildiğiniz gibi binlerce şehidimizin kanları ile sulanan Polatlı toprakları; Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde düşmana geçit vermemiş, Türk İstiklal Savaşı’nın kırılma noktası olmuştur. Son Kale Polatlı’nın dört bir yanında Sakarya Meydan Muharebesi’nin izlerini ve şehitlerimizin aziz hatıralarını görmek mümkündür. Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezimiz rehberliğinde Duatepe,  Zafer Anıtı, Alagöz Karargah Müzesi, Malıköy Tren İstasyonu, Polatlı Şehitliği, Topçu Füze Okulu Müzesi gibi tarihi alanlarda her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Gordion Antik Kenti’nde gerçekleştirdiğimiz açılış töreni ile Polatlı’da Balon Turizmi’ni başlattık. Gordion Antik Kenti ve Sakarya Meydan Muharebesi rotaları üzerinde gerçekleştirilen uçuşlar ile Polatlı’ya gelen misafirlerimiz tarihe gökyüzünden tanıklık ediyorlar. Tüm bu projelerimiz ile dört bir yanı tarih kokan şehrimizin tanıtımına katkıda bulunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yakın zamanda hizmete açtığınız Hayvan Pazarı’nın Polatlı’ya ve ekonomiye ne gibi katkıları olacak?

15.000 metrekarelik alanıyla       Ankara’nın en büyük canlı hayvan pazarına ev sahipliği yapan projemizin içerisinde;  hayvan padokları, karantina ahırı, tesis işletme binası, veterinerlik, restoran, dezenfeksiyon alanları bulunuyor. Hayvan Pazarımız geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda çevre il ve ilçelerden de çok büyük ilgi gördü. Tabi Polatlı’da hayvancılık hızla gelişiyor. Polatlı bir tarım şehri; 2 milyon dönümden fazla ekilebilir arazimiz var; hububatta çok ileri rekoltelerimiz var, kuru soğanda çok ilerideyiz. Bizler vatandaşlarımızın ülkemizin neresinde olursa olsun Polatlı’ya gelmelerinden, yatırım yapmalarından, bu ülke için üretmelerinden memnun oluruz. Bugün Tarım Bakanlığımız standartlarında bir hayvan pazarı inşa ettik. Projemizin planı Bakanlık kriterlerine uygundur. Bu vesileyle misafirlerimizin ağırlanacağı, dinleneceği insani bir ortamda alışveriş yapacağı bir pazar hazırlanmış durumdadır. Hayvan Pazarımızın şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunacağına inanıyorum.

Bir eğitimci olarak ülkenin         geleceği olan çocukların eğitimlerine ne gibi katkılarınız oldu? Çocukların eğitimi için herhangi bir projeniz      var mı?

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla her yıl ortalama 700 öğrenciye ücretsiz eğitim imkanı sunduğumuz Polatlı Belediyesi Destek Eğitim Merkezimiz 2018 – 2019 eğitim öğretim dönemini açtı. Destek Eğitim Merkezimize gelen öğrencilerimiz; alanında uzman öğretmenlerden dersleri konusunda destek alıyor. Etütlerde, moral ve kaynaşma etkinliklerinde buluşuyor. Geçtiğimiz eğitim öğretim dönemi boyunca Destek Eğitim Merkezimizde    eğitim gören öğrencilerimizin %60’ı YKS başarı sıralamasında 20.000 ile 300.000’lik dilim arasında yer aldı. Bu tablo bizleri mutlu ediyor.

Yerel Yönetimlerin Türkiye’deki önemi nedir?

Tabi Yerel yönetimler; il, ilçe veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan kamu tüzel kişileridir. Temel olarak, “Hizmetin vatandaşa en yakın noktadan iletilmesi” ilkesi göz önünde bulundurulursa yerel yönetimler, idari ve mali özerk yapılarıyla vatandaşın sorunlarına en hızlı ve en kesin çözümü yerinden ulaştırmaya çalışan kurumlardır. Bu itibarla, merkezi teşkilat ülke yönetiminde ne derece önemli ise yerel yönetimlerin de şehirlerde aynı derecede önem taşıdığını düşünüyorum.

Yerelde AK Parti ve MHP İttifakı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

İttifaklar konusunda kararı Parti Genel Merkezleri verecektir. Bizler de alınan kararı en iyi şekilde uygularız.

Ekonomideki dar boğaz Belediyeleri nasıl etkiliyor? Yapılan yatırımların yarım kalması söz konusu mu?

Elbette etkileri mevcut fakat yatırımlarımıza çok büyük bir etkisi yok. Projelerimiz finansman eksikliğinden dolayı yarıda kalmaz.

Polatlı’da işsizlik konusunda ne gibi çalışmalarınız var?

İşsizlik, ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Tabi bu anlamda biz göreve geldiğimizde Polatlı’da yükselen bir istihdam sorunu vardı. İlk olarak bu konu üzerinde neler yapabileceğimizi planladık. Malumunuz Polatlı, tarımda olduğu kadar sanayide de bölgesinde belirli bir hacme sahip önemli bir şehir. Başkent OSB, Anadolu OSB, Malıköy ve Polatlı OSB ile müştereken yapmış olduğumuz çalışmalarla Polatlı’da işsizlik sorununu son dört yılda en aza indirmeye çalıştık. Hamdolsun bu konuda çok büyük işler başardık. Bugün elimizdeki rakamlar son dört yılda altı binden fazla Polatlılı hemşehrimizi meslek sahibi yaptığımızı gösteriyor. Belediyemiz bünyesindeki İstihdam Merkezimiz bu anlamda profesyonel bir hizmet vermekte, işveren ile iş arayanı bir araya getirmektedir. Yine meslek edindirme kursları ile birçok sertifika programı hayata geçirdik. Tüm bu gelişmelerin Polatlı’da işsizlik sorununa önemli bir ölçüde merhem olduğunu düşünüyorum.

Spor bir şehrin tanıtımında       önemli bir etkendir. Polatlı’nın      sportif faaliyetleri hakkında bilgi       verebilir misiniz?

Şehrimizin dört bir yanında yürüttüğümüz temel belediyecilik faaliyetlerinin yanında göreve geldiğimiz günden bu yana sosyal belediyecilik alanında da şehrimize bir çok yeni değer kattık. Turizm, kültür, sanat ve spor alanlarında Polatlımızda çıtayı yükselttik. Sporun bu değerler içerisinde bir şehir için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Polatlı gibi gelişime açık ve kalabalık bir şehrin geleceği açısından, şehirdeki gençlerin sosyalleşmesi açısından yaşam kalitesini arttırdığını düşünüyorum. Spor her yaştan hemşehrilerimizin sağlıklı bir yaşama alışmasında, boş zamanlarını değerlendirmesinde önemli bir faaliyettir. Aynı zamanda gençlerin özgüven kazanmalarını da sağlar, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Sporda gelen başarıların marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Polatlımızın tanıtımına da büyük katkı sağladığını görüyor ve biliyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana belediyemizin imkanları dahilinde sporun farklı dallarına destek veriyoruz. Allah’a şükür bununda karşılığını alıyoruz. Hentbol ve Futbol alanında art arda ciddi başarılar elde ettik. Bu başarı hepimizin ortak başarısıdır. İnşallah önümüzdeki sezonda da kulüplerimizden daha büyük başarılar bekliyoruz. Sporun her alanında yaşadığımız başarıların inanç ve azmin örneği olduğunu düşünüyorum. Hentbol takımımız tarihinde ilk kez Avrupa’da mücadele edecek. Avrupa’nın şampiyon takımlarını şehrimizde ağırlayacağız. Seyir zevki yüksek mücadeleler izleyeceğiz. 1926 Polatlı Belediyespor Futbol takımımız 30 yıl sonra Bölgesel Amatör Lig’e yükseldi. Başarılı oyununu devam ettirdiği takdirde daha üst liglerde şehrimizi temsil edeceğine inanıyorum. Bizler aynı inancı, azmi ve isteği taşıyoruz. Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı sloganı ile başladığımız bu yolculukta şehrimiz her alanda en iyisini hak ediyor. Sporun her alanında yüreğimizi ortaya koymaya devam edeceğiz.

Hakan BİNGÜL

 
Ege'de yine can pazarı
 
Ödüller sahiplerini buldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ege'de yine can pazarı
Muğla`nın Bodrum ilçesinde Yunanistan'ın İstanköy Adasına yasa dışı yollarla ...
İşletmelere yeni imkan
KOSGEB, fazla talep gelmeyen alanlardaki destek programlarını "İşletme ...
Bakan Soylu'dan valilere talimat
Bakan Soylu, valiliklere gönderdiği genelgeyle, kur kaynaklı gelişmeleri ...
 
Bekleyiş sürüyor
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de bazı işlemler için gittiği ...
Ekonominin yeni yol haritası onaylandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ...
TÜİK'te işler taşıma suyla dönüyor
Tespite göre Türkiye İstatistik Kurumu'nda işler vekaleten ve tedviren ...
 
10 Ekim anmasında 'unutturmayacağız' sözü
Ankara Tren Garı'nda IŞİD'in gerçekleştirdiği bombalı saldırılar sonucu ...
LGS’de soru sistemi değişecek
MEB tarafından 15 Ekim’de açıklanacak olan Vizyon Belgesi’nde LGS’deki ...
Kayıp gazeteci olayı acı ve utanç verici
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva