Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,9505
  Dolar
 • Euro
  6,5591
  Euro
 • Altın
  302,784
  Altın
 • Bist-100
  120.367,20
  Bist-100
 • ADANA
  7/16°
  ADANA
 • ANKARA
  0/5°
  ANKARA
 • ANTALYA
  6/15°
  ANTALYA
 • BURSA
  6/10°
  BURSA
 • ISTANBUL
  7/10°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  10/15°
  IZMIR
 • KONYA
  0/5°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Sokak köpeklerini zehirleyenlere 10'ar yıl hapis
Sokak köpeklerini zehirleyenlere 10'ar yıl hapis
Altun'dan basın kartı açıklaması
Altun'dan basın kartı açıklaması
ABD'de koronavirüslü sayısı 5'e yükseldi
ABD'de koronavirüslü sayısı 5'e yükseldi
Adana'da petrokimya fabrikası kurulacak
Adana'da petrokimya fabrikası kurulacak
HABERLER>SPOR
18 Ocak 2019 Cuma - 15:05

Ankara’ya stat vaad edenler özür dilesin

Gazeteci ve köşe yazarı Ali Öcal, yıllardır Ankara'ya stat vaadi olduğunu hatırlatarak, belediye başkanı adaylarına, "Miting alanlarında bu konuda özür dileyerek, 'Biz bu hatayı yaptık, Ankara bu konuda çok sabır gösterdi' desinler" diye seslendi.

Ankara’ya stat vaad edenler özür dilesin

ANKARA- Gazeteci ve Köşe Yazarı Ali Öcal halen Ankara'da uluslar arası ölçekte bir stat olmamasını ve büyük kulüplerin borçlarının yapılandırılmasını değerlendirdi.

19 Mayıs Stadyumu yıkıldı. Ankara'ya yeni bir stat yapılacağı söylendi. Eryaman Stadı bir türlü açılmadı. Ankara'daki kulüpler maçlarını farklı yerlerde oynamak zorunda kaldı. Ankara'daki amatörler de 19 Mayıs'ın yıkılmasıyla mağdur halde. Ankara'da amatör can çekişirken ve diğer kulüplerin maç oynayacak bir sahası yokken, büyük kulüplerin borçlarının yapılandırılacağı söylendi. Biz de bu gelişmeleri Gazeteci ve Köşe Yazarı Ali Öcal ile konuştuk. Öcal konu hakkında   görüşlerini gazetemize aktardı.

1936 yılında kullanıma açılan 19 Mayıs Stadı'nın yıkılışına "Böyle veda olmaz, tüm Ankaralıların içini acıttı. Bir gecekondu yıkılır gibi yıkılmamalıydı" diye eleştiren Öcal, stadın anlamını şöyle anlattı: "Başarıları, hüzünleri, sevinçleri bağrında taşıyan spor mabediydi. Futbol bir araya getiriyor, dostluklar biriktiriyorduk. Bir gün sabah kalktık, 19 Mayıs Stadı yerle bir olmuş. Ali Sami Yen Stadı'na bir veda yapıldı, onu hala unutamıyorum. Gıptayla bu vedayı izlemiştim. Ankara önemli değerlerini yitirirken ona veda etmesini bile beceremiyor".

'AYIBI YAŞIYORUZ'

Ankara'nın hala dünya çapında bir stadı olmamasına tepki gösteren Öcal, "2000'li yıllardan umutluydum ancak kendi alanıma baktığım zaman iyi şeyler söyleyemem. Sporda gerçekten iyi şeyler yapıldı, birçok spor tesisi açıldı. Ama bunu Ankara ölçeğine taşıdığımız zaman, Ankara gerçekten hızlı gelişen spor tesisi konusunda faydalanamadı. Kaldı ki 6 milyona ulaşan nüfusa rağmen halen modern bir stadın olmamasının ayıbını yaşıyoruz" dedi.

'ÖZÜR DİLESİNLER'

31 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarına seslenen Öcal, "Ne olur, stat yapımını Ankaralıya proje olarak sunmasınlar. Projelerinden çıkarsınlar. Meydanlarda Ankaralıdan özür dileyerek bunu anlatmalılar. Özellikle iktidar partisinin belediye başkanları buna çok dikkat etmeli. Ertesin gün bu tesisi açamayacağına göre, daha temelini atmadığına göre, bunu şaşalı törenlerle açıklamayı doğru bulmuyorum. Bu Başkentlinin zekasıyla alay etmek. Miting alanlarında bu konuda özür dileyerek, 'Biz bu hatayı yaptık, Ankara bu konuda çok sabır gösterdi' desinler. Ankara en modern stadı hak ediyor çünkü çok sabretti" diye konuştu.

BAKANLAR GİTTİ AMA STAT YOK

"Siz 20 yıldır stat yapmadınız, bugün Ankara'ya modern bir stattan bahsediyorsunuz" diye ekleyen Öcal, şunları söyledi: "Stat yapılacağına Ankaralı olarak, kolay kolay inanmıyorum. Yaşananları görüyorum. Bundan 1 yıl önce Eryaman Stadı açılacaktı. Hala ne zaman açılacağı konusunda net tarih yok. Eylül dediler, Aralık'a taşıdılar ve Ocak dediler. Resmi maçın bitiş düdüğünü duymadan, ben Ankara'da stat yapıldığına inanmayacağım.  Bakanlar Mehmet Ali Şahin, Murat Başesgioğlu, Faruk Nafiz Özak, Suat Kılıç, Akif Çağatay Kılıç, Osman Aşkın Bak ve son olarak Mehmet Kasapoğlu. Hepsinin gündeminde Ankara'ya yapılacak stat var ama Ankara'da stat yok. 2014 Avrupa Şampiyonası'nı ülkemizde yapmayı kaybettiğimiz zaman şöyle bir ifadem oldu. Ankara kaybettirdi Türkiye'ye. Sizin Başkent'inizde stat yoksa vermezler organizasyonu".

AMATÖRE ÖNEM VERİN

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun birlikte hazırladığı ancak henüz detayları çok belli olmayan kulüplerin finansal borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair plan yapıldı. Bu plana tepkili olan Öcal, amatör futbola destek verildiği taktirde kulüplerin yabancı transferine yüklü miktarda para ayırmayacağını söyledi. 19 Mayıs Stadı'nın altında 600 tane amatör spor kulübü bulunuyor ve bunlardan 200'ü futbol dalında. "Bu kulüpler yaşamlarını 19 Mayıs'ın altındaki küçücük odalarda sürdürürler. Soyunma odasından kulüp lokaline orasıdır, onların hayatlarını idame ettirdiği yer" diyen Öcal, buradaki kulüplerin tarihinin 1940'lı yıllara dayandığına dikkat çekti. Stadın yıkılmasıyla bu kulüplerin mağdur edildiğini söyleyen Öcal, şunları anlattı: "Devlet bu kulüplerin sıkıntıların tam anlamış olsaydı, inanılmaz gençler kaybolmazdı. Zaman zaman sobaları, zaman zaman elektrikleri yanmadı, suları akmadı. Stat yıkılınca bu kulüplere Tandoğan'da ufacık yerler verdiler. Şimdi bu kulüpler küçücük odalara eşyalarını nasıl koysunlar, soyunsunlar mı, giyinsinler mi? Antrenörler malzemeleri arabalarında, sırtında taşıyor.

'KAYBEDİYORUZ'

"Ankara'da sentetik saha var. Bu sahalar futbolu öldürdü. Eski coşku yok. 19 Mayıs'ın yıkılmasıyla da antrenman problemi, barınma problemi çıktı. Bir şeyler yapılacağı söyleniyor ancak hala ortada proje yok. Afişler asılıyor, şuraya şunu, buraya bunu yapacağız diyorlar. Bu vaatlerle biz gençliği kaybediyoruz."

'DİSİPLİNLİ GENÇLER YETİŞİR'

"Biz gençliğimizi sporla, sanatla ne kadar tanıştırıyoruz, buna bakmamız lazım. Dünya azalan gençlik nüfusuna çare arıyor, sen sporla tanıştıramıyorsun.Sınav gelecek kaygısı derken, spora  zaman ayıramıyorlar. Hatta sporu eğitimin önünde engel görüyorlar. Hayır, spor eğitimin önünde   engel olamaz. Bizzat daha disiplinli, daha çağdaş bireylerin yetişmesini sağlar."

MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR

"Amatörde, 2017- 2018 sezonunda 98 bin 500 maç oynattık. Ankara ölçeğinde 200'e yakın kulüp, 600'e yakın takımla ve yılda 7 bin maç oynanıyor. Bu organizasyonu bir düşünün. Türkiye genelinde 306 bin tane lisanslı sporcu oynamış. Anne- baba çocuğunu merak etmez mi? 'Maçın nasıldı?' diye. Bir aileyi 5 kişiyle çarp, 1,5 milyon insan amatör futbolun etrafında toplandı. Ankara'da 2 bine yakın antrenör var. Hakemler var. Bunların aileleri var. Futbolun emekçileri var. Türk futbolunun altyapısı aldatmasına inanmıyorum. Altyapıysa buna doğru şekilde bakarsınız. Ben amatör futbolun Türkiye'nin en büyük sosyal sorumluluk projesi olarak görüyorum".

11'LERE BAKINCA TABLO ORTADA

Öcal, kulüplerin borcunun yapılandırılmasın hakkında şunları belirtti: "Bu kulüplerin borcu bin 500 kat artmış. Borç artıncaya kadar 10 yılda sen neredeydin kardeşim denmez mi? Sen evini nasıl idare edersin. Kulüp başkanın evi değil midir? Devlet bunları alıştırmış. Sorumlulukları yok. Borç artıyor, paraların çoğu yurtdışına gidiyor. Ligin neredeyse tamamı yabancı. Süper Lig'de 18 takımdan sahaya çıkan 11'lere baktım. 119'u yabancı. Geriye 79 futbolcu kalıyor. Bunların 15 tanesini de biz yetiştirmemişiz. Avrupa'ya çalışmak için giden Türk işçilerin çocukları. Eğitimlerini orada almışlar. Sen katkı sunmamışsın."

'BORCU BORÇLA ÖDÜYORLAR'

"Devlet kulüplere her şeyini veriyor. Ancak amatör spora verdikleri deryada bir kaşık su. Türk futbolunun gidişatını doğru bulmuyorum. Yapılandırmayı doğru bulmuyorum. Bazıları diyor 'Borç silme yok'. Sen bu borcu yine ödemeyeceksin ki. Yarın yine bir yapılandırmayla geleceksin. Yarın seçim olur. Seçim zamanları bu tür şeyleri kullanmayı çok seviyoruz. Üretmeyen bir Türk futbolu kazanamaz. Kulüpler doğru yönetilse problem      çıkmaz. Ama bunlar o kadar açılmış ki. Bu kadar yabancı serbestliği olursa. Bu para Türkiye'de kalmıyor. Borcu borçla ödüyorlar. Borç ancak   üretmekle ödenir. Üretmediğiniz sürece bu borçtan  kurtulamazsınız."

Tamer Arda ERŞİN

 
Madende patlama
 
Adaletin tesisi baş meselemiz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Halkbank lidere direnemedi
Vestel Venus Sultanlar Ligi 13. Hafta mücadelesinde Ankara ekibi Halkbank’a ...
Trabzon golcüleriyle gülüyor
Ziraat Türkiye Kupası'nda Balıkesirspor Baltok'u 2-1 yenen bordo-mavililer, ...
Halkbank Zenit’e mağlup
2019 CEV Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil eden Halkbank, A Grubu üçüncü ...
 
Miniklerin buzda ilk adımları
Başkan Yaşar “Yenimahalle’de birbirinden farklı branşlarda binlerce sporcu ...
Hayali için Türkiye'de
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Sosyal Uyum ve Gençlik Katılımı Projesi ...
‘Altın Kuğu’nun şampiyonluk öyküsü
Buzun üzerinde adeta  kuğu zarafetiyle süzülen buzun altın kraliçesi Yenimahalle ...
 
Halkbank galibiyete inanıyor
CEV Şampiyonlar Liginde  ülkemizi temsil eden Halkbank, Rus ekibi Zenit ...
Maliye, Lizbon karşısında
Ülkemizi  2019 CEV Challenge Kupası erkekler kategorisinde  temsil eden ...
Galatasaray maçı hazırlıkları sürüyor
Ankaragücü’nde Bayram Bektaş’ın ayrılığı sonrasında Teknik Direktörlüğe ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Fuat Yılmazer
Fuat Yılmazer
Canınız yandı canımız yandı
Harika ÖREN
Harika ÖREN
Toprak buz tutmuş
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Onurlu yaşamın ödülü olmaz
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
Deprem gerçeği kendini unutturmuyor!
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Türkiye’nin deprem gerçeği
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
Montrö’den (1936) NATO’ya (1952) izini yitirdiğimiz çizgi
Murat POLAT
Murat POLAT
Beni de cumhurbaşkanı atadı seni de 
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva