Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  6,0993
  Dolar
 • Euro
  6,6029
  Euro
 • Altın
  325,630
  Altın
 • Bist-100
  116,83
  Bist-100
 • ADANA
  6/19°
  ADANA
 • ANKARA
  0/10°
  ANKARA
 • ANTALYA
  4/15°
  ANTALYA
 • BURSA
  7/12°
  BURSA
 • ISTANBUL
  5/10°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  7/15°
  IZMIR
 • KONYA
  -1/12°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
A Milli Takım İsveç'e konuk olacak
A Milli Takım İsveç'e konuk olacak
Meteorolojiden yağış uyarısı
Meteorolojiden yağış uyarısı
Kanyona seyir terası
Kanyona seyir terası
Köpek yavrularına itfaiye yardımı
Köpek yavrularına itfaiye yardımı
HABERLER>KÜLTÜR-SANAT
11 Şubat 2020 Salı - 15:30

Asya’dan Avrupa’ya Türk Tarihi

Asya ve Avrupa Türkleri’ni araştıran siyaset bilimci Erkan Hacıfazlıoğlu ile Asya’dan Avrupa’ya Türk tarihini ve kitaplarını konuştuk.

Asya’dan Avrupa’ya Türk Tarihi

Ezgi BARDAK

ANKARA (Anayurt) - Siyaset Bilimci Erkan Hacıfazlıoğlu uzun yılların çalışması sonucu iki kitap birden çıkardı. Bu kitaplarda Asya ve Avrupa Türkleri ile Bulgarlar ve Macarların Türklüğü konusu da ele alındı

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Rize’de doğdum. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladım. Yüksek lisansımı ise yine aynı üniversitede Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Anabilim Dalında yaparak ‘Siyaset Bilimi Uzmanı’ unvanını aldım. Daha sonra aynı üniversitenin Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora derslerini tamamladım. Halen Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’nda Başmüfettiş olarak görev yapmaktayım.

 Böyle bir çalışma yapmanızdaki amacınız neydi?

Erkan Hacıfazlıoğlu: Bu alanda çok az çalışma var. Bu çalışmalar da çok eski tarihli. Türk tarihinin köklerini bilmeden bugünü anlayamayız. Bu kadar büyük bir milletin parçası olmamıza rağmen tarihimizin köklerini anlayabilecek kitapların olmaması beni bu çalışmaya sevk etti. Yaklaşık on yıldır böyle bu kitap yazma işi ile uğraşmaktaydım. Nihayetinde de Ankara’nın önemli yayıncılarından olan Altınordu’dan kitaplarımız raflardaki yerini aldı.

 Kitaplarınızı büyük bir zevkle okudum. O kadar sürükleyiciydi ki, elimden bırakamadım. Hatta ‘Asya Türk-Hun İmparatorluğu kitabınızla ilgili bir yazı da yazdım. Ama sizden ‘Asya Türk-Hun  kitabınızın içeriği ile ilgili bilgi vermenizi isterim. 

Kitapta Türklerin Kökeni, Çin Seddi, Mete Han ve Diğer Hun Hükümdarlar kronolojik bir sıra ile incelenmiştir.

Kitabın içeriğinde şu konular yer almaktadır: Türk adının Hz. Nuh ile olan bağlantısı; Türkçülük ve Turan ideolojisi; Avrupa medeniyetinin kurucusu olan Etrükslerin Türklük’le olan bağlantısı;Türk soyundan bir kol olan Asya Hunları ile Ak Hunlar’ın kronolojik tarihi; Mete’nin icat ettiği ıslık çıkaran ok ile babası Teoman’a karşı yaptığı darbe; Mete’nin kurduğu askeri teşkilat; Çin’in Türklere on yıllarca verdiği vergi; Çin Seddi’nin yapılması; Türklerin birliği bozulduğunda aksaçlıların yönetime el koyması; Fergana’nın kan terleyen atlarının sırrı; Ak Hun sikkelerinde bulunan ay-yıldızın anlamı; Türklerin inanç dünyaları, asker kişilikleri, aile bağları, beslenme alışkanlıkları, dilleri, yazıları, meclisleri, takvimleri, adalet anlayışları, savaş aletleri, müzikleri, sporları, giyimleri,   cenaze törenleri, kurt efsanesi...

Velhasıl, Türklerin hükmettikleri imparatorlukların tüm etki alanı, yakın geçmişle de bağlantılar kurularak, sade ve bilimsel bir metotla okuyucuya sunulmuştur.

 Bu kitabınızla ilgili en ilginç gördüğünüz birkaç konudan bize bahseder misiniz?

Öncelikle dünyada iki büyük millet olduğunu söyleyeyim. Bunlardan biri Türk Milleti diğeri ise Çin Milleti’dir. Türkler Kore’den Adriyatik Denizi’ne kadar onlarca devlet kurmuş bir millettir. Çinliler ise bulundukları coğrafyadan hiç dışarı çıkma cesaretini gösterememiş bir millettir.

Kaşgarlı Mahmud, “At Türk’ün kanadıdır” şeklinde güzel bir söz söylemiş. Türk atları tarih boyunca övgüye mazhar olmuştur. Bunun sebebi ise Türk’ün atı ilk ehlileştiren bir millet olması ve ata binmedeki maharetidir. Bir Türk askeri, at dörtnala giderken dört bir yana ok atabilme becerisiyle savaş alanında adını yazdıran bir millettin ferdidir.

Türk ordusu daimi bir ordudur. Herkes savaşçıdır. Yani ‘Her Türk asker doğar.’ Bu konuda ünlü Türkolog Jean Paul Roux şu anlamlı tespitte bulunmuştur: “Türklerde herkes savaşa isteyerek katılır. Ordu ayağa kalkmış bir halk, yürüyen bir ulustur. Kadınları da gerektiğinde savaşırlar, ki bu Yunanlıları dehşete düşürmüştür.”

Bu tür birçok hikâye kitabımızda yerini almıştır.

 İkinci kitabınız olan Avrupa Türk-Hun İmparatorluğu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu kitapta Avrupa Hunları’nın Kökeni, Kavimler Göçü, Attila, Bulgarlar ve Macarların Türklüğü kronolojik bir sıra ile incelenmiştir. Avrupa Hunları meşhur Attila’nın tarihidir.

Kitabın içeriğinde şu konular yer almaktadır: Hunların Asya’dan Avrupa’ya hareketleri ile birlikte kavimler göçünün başlaması; Hun lider Uldız’ın “güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar her yeri fethederim” sözünün anlamı; Attila’nın at sırtında Bizanslılara barış şartlarını yazdırması; Bizans’ın Attila’ya suikast planı; Katalaunum Savaşı’nda kurulan cenaze ateşinin anlamı; Attila’ya Tanrı’nın Kırbacı adının verilmesi; Papa I. Leon’un Attila’dan barışı dilenmesi; Bulgarlar ve Macarların Türklüğü; Yahudilik ve Hristiyanlık inanışında yer alan Yecüc Mecüc kavmi; Almanya, Fransa, İtalya ve başka birçok Avrupa ülkesinde destan, masal ve hikâyelerde var olan Türk korkusu; Avrupa Hunları’nın karakteristik özellikleri, dili, dini, savaş aletleri, beslenme kültürü, eğlenceleri ve giyimleri gibi uygarlıkları -yakın çağ tarihinin önemli olayları ile karşılaştırılarak- sade ve bilimsel bir metotla okuyucuya sunulmuştur.

 Bu kitabınızla ilgili en ilginç gördüğünüz birkaç konudan bize bahseder misiniz?

Avrupa Hunları’nın devletleri çok kısa ömürlü olmuş. Milattan sonra 375’te tarih sahnesine çıkan Avrupa Hunları Attila’nın 454’te ölümü ile birlikte dağılmışlardır. Bunun sonucu Bulgarlar ve Macarlar tarih sahnesine çıkmıştır.

Avrupa Hunları’nda Attila günümüze kadar gelen kahramanlıkları ile bilinen büyük bir hükümdardır. Attila, Bizans seferi ile ilk kez İstanbul’u batıdan gelip kuşatan komutan olarak tarihe adını yazdırmıştır. Yani Fatih Sultan Mehmet’ten bin yıl önce İstanbul yine bir Türk hükümdar tarafından kuşatılmıştır. Attila Bizans’ı vergiye bağlayarak geri çekilmiştir.

Attila’nın en büyük özelliği itaat edene saldırmamaktı. Attila bir  zafer elde ettiğinde kibirlenmez, övünmezdi. Yine Kaşgarlı Mahmud, Türk’ün özelliklerini sayarken şöyle der: “Türk’te kibirlenme ve övünme yoktur. Türk büyük kahramanlıklar yaptığı zaman, bir fevkaladelik yaptığından habersiz gibi görünür.”

Erkan Bey, Bulgarlar ile Macarların Türklüğü konusunda neler söylemek istersiniz?

Türk tarihi ile ilgili en büyük Türkologlar; Fransız, Macar, Alman ve Ruslar’dır. Yani Türk tarihine yabancılar büyük ilgi duymaktadır. Bunun sebebi de dünyanın kadim milleti olmamızdan ötürüdür.

Attila’nın ölümünden sonra Orta Avrupa’dan ayrılan Hun kütleleri Karadeniz kıyısında başka Türk kütlelerle [Oğurlarla] karışmıştır. Bu karışımdan oluşan topluluk ‘Bulgar’ diye anılmaya başlamıştır. ‘Bulgar’ kelimesi ‘bulgamak’ yani ‘karışmak’ kelimesine karşılık gelir. Meşhur Türkolog Gyula Nemeth Tonyukuk Kitabesi’nde geçen  ‘bulganç’ kelimesinin ‘karışmak’ olduğunu söyler.

Macarların Türklüğü konusunda ise meşhur Macar Türkolog Laszlo Rasonyi şöyle der: “Macarların esas nüvesini Türkler ile birlikte, Türkler ile en eski çağlardan beri bağı olan Fin-Ogırlar oluşturur. Daha basit bir ifade ile, Türkler Macarların babası Fin-Ugurlar ise anasıdır” der.

Bu sözün üstüne bizim bir şeyler dememiz de doğru olmaz.

 Başka  çalışmalarınız olup olmadığını da öğrenmek isteriz.

Türk tarihi bir bütündür. Cumhuriyet dönemi Türkiyesi’ni bile yazmak için en eski Türk tarihi bilinmelidir. Bunun için Hunlardan başlayarak Cumhuriyet dönemine kadar olan tarihimizin büyük bir kısmını okumaktayım ve yazmaktayım. İleriki tarihlerde Gök Türkler, Uygurlar, Selçuklular konusunda da kitaplar çıkarmak  arzusundayım.

Ancak çok yakın bir zamanda Türk Milleti’nin başına büyük belalar açan ‘Haşhaşi Tarikatı’ ile ilgili akademik bir çalışmamız yine Altınordu Yayınları’ndan çıkacak.  Bu kitapta; Hasan Sabbah’ın ortaya koyduğu doktrin ve Selçuklu İmparatorluğu’nun başına bela olması çok ilgi çekici anekdotlarla anlattım. Kitabın çok özgün yanı olduğu inancındayım.

Anayurt Gazetesi: Okuyucular kitapları nasıl temin edebilir?

İnternet üzerinden satış yapan sitelerde mevcuttur [www.kitapyurdu.com, www.idefix.com, www.dr.com, www.sozcukitabevi.com,   www.odakitap.com ve diğer  birçok online sitede].

Ayrıca Ankara’nın önemli kitabevlerinden olan ‘Dost Kitabevi’ ile ‘Turhan Kitabevi’nde de mevcuttur. Bazı D&R mağazalarından da temin edilebilmektedir.

Anayurt Gazetesi: Erkan Bey, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Yeni eserlerinizi merakla bekliyoruz.

 

Ben de sizlere teşekkür ediyor ve her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

 
Türk konfeksiyon sektörü Fransa yolcusu
 
Salgın işlerinde etti
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adem Yılmaz 12 Şubat 2020 Çarşamba 09:33

Mete Han ve Attila'nın tarihini merak ediyordum. Bu alanda pek kitap da bulamamıştım. Erkan hocanın kitaplarını aldım ve okudum. Çok beğendim. Türklerin ilk zamanları ile ilgili çok değerli bilgiler edindim. Okumanızı öneririm.

Yorumu oyla      0      0  
Hasan öztürk 11 Şubat 2020 Salı 22:52

Kitapları okudum, Türklerin ilk zamanları ile ilgili çok derli toplu bilgiler var. Kesinlikle Okunması gereken kitaplar

Yorumu oyla      0      0  
Huseyin 11 Şubat 2020 Salı 22:01

Her gencin mutlaka okuması gereken bir kitap. Tavsiye olunur.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yenimahalle kütüphanelerine yoğun ilgi
Yenimahalle Belediyesi’nin açtığı kütüphaneler yoğun ilgi görüyor. Başkan ...
Nutuk Yıldızı ile tarihe tanıklık edin
Araştırmacı ve Yazar Alp Armutlu’nun Nutuk Yıldızı Gösterisi, 17 Şubat ...
Memleketin Kısmeti beğenildi
Çankaya Belediyesi “Memleketin Kısmeti” oyununu ücretsiz olarak vatandaşlarla ...
 
Tiyatrocuların prömiyer heyecanı
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Retro Tiyatro Topluğu, Üstün ...
Ritmik Danslar Bilkent’te
Bilkent Senfoni Orkestrasının bu akşamki konserini Jove Orquestra de la ...
Nazlı Kılan Ermut okurlarıyla buluştu
Bilkent Holding’in önde gelen şirketlerinden Tepe Emlak Yatırım yönetiminde ...
 
İyiliğin ve kötülüğün çatışması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Sevtap Çapan’ın yazıp ...
İnci Dizen Kız sergide
Osmanlı Saray Ressamı’ olarak tanınan ünlü sanatçı Fausto Zonaro’nun en ...
Mozaik ve cam Nilüfer’de hayat buluyor
Nilüfer Belediyesi’nin açtığı el sanatları atölyeleri, unutulmaya yüz ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Fuat Yılmazer
Fuat Yılmazer
Büyük savaşa doğru mu?
Harika ÖREN
Harika ÖREN
 Gücük ay ŞUBAT
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Limon
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
Suriye’de büyük sıkıntı
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Atatürk’ü anlamak…
Murat POLAT
Murat POLAT
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un dikkatine
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva