Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,7971
  Dolar
 • Euro
  6,4953
  Euro
 • Altın
  277,611
  Altın
 • Bist-100
  98.415,34
  Bist-100
 • ADANA
  18/28°
  ADANA
 • ANKARA
  8/22°
  ANKARA
 • ANTALYA
  16/31°
  ANTALYA
 • BURSA
  13/23°
  BURSA
 • ISTANBUL
  13/21°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  16/26°
  IZMIR
 • KONYA
  7/21°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Nuri Pakdil vefat etti
Nuri Pakdil vefat etti
Maaşları 17 yılda 21 kat arttı
Maaşları 17 yılda 21 kat arttı
Türkiye talip oldu
Türkiye talip oldu
Çin iletişim uydusu fırlattı
Çin iletişim uydusu fırlattı
HABERLER>ANKARA
10 Ekim 2019 Perşembe - 16:00

‘Atatürk’e kaşla gözle benzemek yetmez’

Atatürk’e benzemesi ile dikkat çeken Atatürk’üm Gülüyor kitabının yazarı Yalçın Mıhçı, “Atatürk’e benziyor olmak bir lütuf ancak kaş ile göz ile benziyor olmak yetmez. Atatürk’e ruhunuzla benzemeniz gerekir” dedi.

‘Atatürk’e kaşla gözle benzemek yetmez’

ANKARA (Anayurt) - Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği Genel Başkanı Yalçın Mıhçı, Cumartesi günü gerçekleştirilecek imza gününde yeni kitabı Atatürk’üm Gülüyor’u imzalayacak. Mıhçı’nın 13.00’da başlayacak imza gününe Anafartalar Caddesi’nde yer alan ve döneminde İstiklal Mahkemesi olarak hizmet veren Konak İstiklal ev sahipliği yapacak. Konservatuar mezunu olan ve Amerika’da caz eğitimi de alan Mıhçı’nın Türk Sanat Müziği alanında 500’ün üzerinde bestesi bulunuyor. Atatürk’e benzerliği nedeniyle filmlerde ve törenlerde Atatürk’ü canlandıran Mıhçı, “Atatürk’e benziyor olmak bir lütuf ancak kaş ile göz ile benziyor olmak yetmez. Atatürk’e ruhunuz-la benzemeniz gerekir” diyor. Mıhçı ile imza günü öncesinde kitabı, müzik hayatı ve Atatürk ile Türk bayrağı hakkındaki görüşleri üzerine konuştuk.

Cumartesi günü yeni kitabınızın imza gününü yapacaksınız. Biraz kitabınızdan bahseder misiniz?

Atatürk’üm Gülüyor kitabım çıkalı 10 gün kadar oldu ve Arapçaya çevrilmeye başlandı. Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği olarak kitabı bastık. Ankara Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaptan da Konak İstiklal’da imza günü yapalım dedi. Konak İstiklal, Atatürk’ün döneminde İstiklal Mahkemesi olarak kullanılmıştır. Burada Atatürk’ün ayak sesleri vardır. Bütün dostlarımızı davet ettik. Ayın 12’sinde kitabımızı burada imzalayacağız. Buranın otantikliğini de herkesin görmesi gerekiyor.

Atatürk bugüne kadar çok yanlış anlatıldı.Bunu bilinçli olarak yapıyorlar. Atatürk her konuda dâhidir. 5 bin civarında kitap okumuştur. Savaşta kurşunlar üzerinden geçerken bile elinde bir kitap vardır. Kitapta Atatürk’ün kim olduğunu tüm dünyaya Türkiye’nin bakış açısından anlatmaya çalıştım. Dünya zaten Atatürk’ü çok iyi biliyor. Bir dağın tepesi uzaktan daha iyi görünür. Atatürk’ün kim olduğunun anlatıldığı en güzel kitaptır bu. Bu kitabın kapak resmini de GESAM ressamlarından Demet Adalı’dan rica ettim. Öyle bir kapak hazırladı ki istediğimden daha güzel oldu. Hayat ağacının iki dalında terazinin iki kefesi var.Birinde Atatürk’ün imzası, diğerinde ise dünya var. Atatürk’ün imzası bile dünyaya bedel anlamına geliyor. Tersinden baktığımızda ise Atatürk’ün yüzbaşı dönemindeki resmi var. Bu da dahilik gerektiren bir iş.

Yazarlık dışında besteci yönünüz de var ve 500’ün üzerinde Türk Sanat Müziği besteniz bulunuyor. Besteci yönünüzün Atatürk ile olan bağı nedir? Ne gibi besteleriniz var?

Müzeyyen Senar için bir beste yaptım. Baktım ki bu ülkede Müzeyyen Senar, Atatürk’e şarkı söylemiş duayen tek kişi kalmış. Onun için yaptığım beste TRT repertuarına girdi. Bestemi son günlerinde Müzeyyen Senar’a okudum. Hatta Müzeyyen Senar, ‘Ben ölsem de kalsam da bu eser okunsun’ diyerek notanın üzerini imzaladı. Sonra da çok kıymetli bir esere dönüştü. Pop Star Alaturka yarışmasının finalinde söyledim bu eseri. Müzeyyen Senar’da Bodrum’dayken dinlemiş. Çok mutlu olmuştum.

Türk Sanat Müziği konservatuarını bitirdim ama Amerika’da da caz çalıştım. Türk Sanat Müziği tek seslidir. Sahnede 40-50 tane enstrüman olsun, hepsi sol gördüğü yerde sol basar, do gördüğü yerde do basar. Oysa doğa çok seslidir. Batı tarzı müziklerde bemol ve diyez vardır. Türk Sanat Müziği’nde do ile re arası adına koma denilen dokuz küçük sese bölünmüştür. Avrupa bunu tanıyamıyor. Bu Türk Sanat Müziği’nden uzaklaştılar, kendi bünyelerine alamadılar.

Atatürk diyor ki, öyle enstrümanlar kullanın, öyle besteler yapın ki bizim bestelerimizi ve eserlerimizi bütün dünya tanısın. Bunu ‘Bırakın Türk Sanat Müziği’ni, batı eserleri çalın’ şeklinde anlamışlar. Radyoda her gün Mozart, Beethoven, Schubert çalıyor. Bir gün Atatürk, Vasfi Rıza Zobu’ya diyor ki, ‘Dellâlzâde’nin ısfahan makamındaki O Güzel Gözlerine Hayran Olayım adlı eserini okur musun?’ Okuduktan sonra soru-yor, ‘Beğendiniz mi?’ diye. ‘Evet’ yanıtını alınca ‘Peki bunu Avrupalıların beğenmesi mümkün mü?’ diye soruyor. ‘Ben size dedim ki, öyle eserler yapın ki Avrupalılar da beğensin bizim eserlerimizi.  Siz bıraktınız Türk Sanat Müziği’ni batı eserlerini çaldınız’ diyor ve o günden sonra Türk Sanat Müziği yeniden çalınmaya başlanıyor.

Şimdi ben yaptığım bestelerde de Avrupaların da beğeneceği eserler yapmaya başladım. Amerika’da caz çalıştığım için çok sesli duymaya başladım. Bas gitar ve piyano çaldım. Amerika’da Gypsy Girl adında bir beste yaptım. Oranın tabiri ile ‘top list’e çıktı. Çünkü caz, hicaz, dokuz sekizlik ve rap tarzında yaptım. Bir anda radyolar çalmaya başladı. Sadece caz ile orada yarışamazdım. Onun için farklı bir şeyler yaparak çıkmak zorundayız.

Türk bayrağının yanlış asıldığına dair bir görüşünüz var. Bundan bahsedebilir misiniz?

Bayrağımız göndere çekildiği zaman zaten göklerde dalgalanıyor. Ancak resmi yerlerde duvarlara asıldığı zaman bayrağın ay ve yıldızı yere doğru bakıyor. Toprağa bakan bayraklar sömürge ülkelerde olur. Osmanlı’nın sömürge olduğu dönemlerde bayrağın ay ve yıldızı aşağı döndüğü için böyle kalmış. Oysa 1925 yılında Atatürk bayrağın gökyüzünü göstereceğini anlatmıştı.

Bayrak Kanunu’nda bununla ilgili bir düzenleme yok mu?

Bayrak Kanunu’nda bu boşluk kalmış. Bayrağın ölçüleri var. Ancak aşağı mı yukarı mı bakacağı belirtilmemiş. Ancak bunu düzeltmemiz lazım. Dernek olarak da bunu anlatmaya başladık. Ayrıca saygı duruşunun yanlış yapılması dikkatimi çekiyor. Törenlerde Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz için saygı duruşuna davet ediyorum deniliyor. Herkes başları gökyüzüne doğru kalkmış, dimdik durarak saygı duruşu yapılıyor. Oysa saygı duyduğunuz kişinin karşısında bağımızı öne eğerek saygı duymak zorundayız. Saygı duruşu bittikten sonra başımızı kaldırarak İstiklal Marşı’nı söylememiz gerekiyor.

Atatürk’e benzerliğiniz var. Filmlerde ve bazı resmî törenlerde Atatürk’ü canlandırıyorsunuz. Bundan bahsedebilir misiniz?

Atatürk’e benziyor olmak büyük bir lütuf. Yakında Kevin Costner, George Clooney ve Nurgül Yeşilçay ile Selanik 1920 adlı bir dizide oynayacağız. Yakında Samsun’dan başlayarak kong-relerin belgeselini çekeceğiz. Kastamonu’nda her sene şapka devrimini canlandırıyorum. Atatürk’ün bindiği arabayı getiriyorlar. Geçen sene Atatürk’ün şapkasını da getirdiler. Arkamda bando ile halkı selamlayarak şapka devrimini tanıttım. Atatürk’e benziyor olmak bir lütuf ancak kaş ile göz ile benziyor olmak yetmez. Atatürk’e ruhunuzla benzeme-niz gerekir. Atatürk, beni görmek demek benim yüzümü görmek değildir, benim eserlerimi ve işlerimi anlıyorsanız beni görmüşsünüz demektir diyor.

Ankara Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaptan ise, “Değerli büyüğüm Yalçın Mıhçı bu kitabını Kale Gençlik Platformu çatısı altında Konak İstiklal’de imzalaması ile şeref verdi. Aynı zamanda kitabının gelirinden kaledeki çocuklara ayakkabı, mont ve kırtasiye gibi giderlerinin gide-rilmesi için kitabının satışından pay vererek kaledeki dezavantajlı çocukları desteklemesi bizim için ayrıca onur verici. Platform olarak kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

 
Millilerin hedefi galibiyet
 
CHP’den hükümete iki önemli tavsiye
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentli eczacılar değişim için Avrupa’ya gidecek
Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Taner Ercanlı "Gelişmiş ülkelerdeki eczaneler ...
Mimarlar ‘Herkes için konut’ diyor
Dünya Mimarlık Günü’nde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tezcan ...
İktisadi bağımsızlığın sembol binası
Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, cumhuriyetin kuruluşundan ...
 
Öğrenciler barınak hayvanlarıyla buluştu
Yerel yöneticiler, veteriner hekimler ve öğrenciler, Dünya Hayvanları ...
Ankara Kulübü Derneği’nden Atatürk Sergisi
Ankara Kulübü Derneği’nin 1 Ekim’de ANKAmall’de açtığı ‘Atatürk’ün Ankara’ya ...
‘Köylümüz ve ülkemiz kazanacak’
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. ...
 
Seymenler'den anlamlı destek
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nesrin ...
Elektrik fiyatları çiftçiyi zorluyor
Elektrik fiyatlarının çiftçiyi çok zorladığını dile getiren TZOB Genel ...
Türkiye’nin değerleri Yenimahalle’de yaşıyor
Türk sinema tarihine damga vurmuş Sadri Alışık’ın Oğlu Usta Oyuncu Kerem ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva