Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
27 Eylül 2019 Cuma - 15:16

‘Belediye çalmadan da idare edilebiliyormuş’

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, “Belediye 136 milyon tasarruf etti. Demek ki bu belediye çalmadan ve çaldırmadan da sevk ve idare edilebiliyormuş. Kanaatim Mansur Bey başarılı” diye konuştu. dedi.

‘Belediye çalmadan da idare edilebiliyormuş’
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ile partilerinin kurultay sürecini, üye kampanyası ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 6 aylık performansını ve CHP’li Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı konuştuk.

İYİ Parti teşkilatları, Şubat 2020'de ilçe ve il kongreleriyle başlayacak ve 2. Olağan Kurultay süreci çalışmalarına hız verdi. Parti aynı zamanda üye kampanyası da başlattı. Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ise kampanyayı başlatın ilk il başkanı oldu. Öztürk aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile seçim kampanyası sürecinde sahadaydı. İl Başkanlığı’nda konuk olduğumuz Öztürk ile partilerinin kurultay sürecini, üye kampanyası ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 6 aylık performansı ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Göreve geldiğiniz günden bu güne çalışmalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Özeleştirileriniz var mı?

Bir yıl önce Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Koray Aydın beyin uygun görmesi ve Genel Başkanımız Meral Akşener’in uygun görmesiyle il başkanlığı görevi bana tebliğ edildi. Parti olarak kuruluşta yeni gibi görünsek de bizlerin ciddi manada tecrübeleri vardı ve biz de bunu Ankara ve siyasetine      yansıttık.

Göreve gelir gelmez üye kampanyası başlattık. Benim kanaatim bir partinin ayakta durmasının tek yolu üyelik sistemidir. Siyasi partinin gerçek saha üyesi ne kadar çoksa o parti hedefine kısa sürede ulaşır ve mahallelere kadar inmemiz o kadar kolay olur. Bu hedef doğrultusunda 2018 Aralık ayına kadar üye kampanyasını sürdürdük. Ardından 31 Mart yerel seçimleri geldi. Hedefimiz Ankara’da en az 5 ve üzerinde ilçe kazanmaktı ancak taşımalı seçmen yani muhtarlıklardan dolayı seçmenlerin taşra ilçelere gitmesi nedeniyle hedefimize ulaşamadık. Çok az oy farklarla seçimi kaybettik.

‘TABANI BİRLEŞTİRDİK’

31 Mart akşamı Ankara ve İstanbul el değiştirdiğinde Türk siyasi tarihinin yeniden şekilleneceğini söylemiştik. Yapmış olduğumuz ittifakın gereği CHP İl Başkanı Rıfkı Güvener ile birlikte çalıştık. İki farklı görüşteki siyasi parti ittifak kararı almıştı ve bu partilerin taban birleşmesi yöneticilerin elindeydi.

Biz de Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in Ankara temsiliyeti konusunda üzerimize düşen görevi fazlasıyla yaptık. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Mansur Yavaş bey ile birlikte 120 gün gece gündüz çalıştık. Sabah başlayan programlarımız gece yarılarına kadar devam ediyordu.

‘İYİ PARTİ’NİN GÜCÜ ORTAYA ÇIKTI’

 O günden bu güne neler yaşandı. Sayın Meral Akşener’in de dediği gibi vatandaş iktidarın kulağını çekti. Sayın Akşener, ‘Herkes gözlerini kapatarak bir dakika düşünmeli. 31 Mart akşamı İYİ Parti olmasaydı, sonuç ne  olurdu?’ Bunu düşündüğünüzde Türkiye’nin büyükşehirlerinin tamamı el değiştirdi. Geçmiş seçimlerde de CHP adayları vardı ancak bu şehirler el değiştirmemişti. İşte burada İYİ Parti’nin gücü ve etkisi ortaya çıktı.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de Ankara İl Başkanlığı olarak üzerimize düşeni yaptık ve 300 yakın arkadaşımızla Beyoğlu ilçesinde çalıştık. 9 gün boyunca arkadaşlarımızla ciddi katkı sunduk.

‘BENCE 4 AYDIR GÖREVİNİN BAŞINDA’

Yerel seçimler ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan söz etmişken, 6 aylık sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mansur Bey dürüst biri ve işini, belediye başkanlığını severek yapıyor. Ankara seçiminin ana kazanılma dönemi bence 23 Haziran İstanbul seçimi. 23 Haziran’a kadar fazla bir çalışma yapılamadı. Bana göre Mansur Bey 4 aydır görevinin başında.

‘İNCE ÇİZGİ HARAM VE HELAL ÇİZGİSİ’

Benim ince kriterlerim vardır. İnsanların haram ve helal çizgisi, iki adaletli yönetimi olması. Mansur bey bir yerde şunu da söyledi: ‘Benim göreve getirdiğim bir arkadaşım yanlışa düşer, zulüm eder, harama meyil eder ve hakkı korumazsa sizlerde hakkın korunması yolunda karşıma dikilmez-seniz, 5.5 milyon hemşerimize ve tüm Türkiye’ye hem bu dünyada hem de ahirette hesap vermek zorunda kalırsınız. Bu yaştan sonra haram yemek ve yedirmenin  riskine girecek dahi değilim. Yapılan iyi ve kötü ne varsa tarihe miras kalacaktır. Bana ‘Çalıyor ama çalışıyor’ demesinler, bunu da dedirtmem.’ Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenilmemişse de benim için tüm hatalar ve aksaklıklar giderilebilir. Ben mitingde ‘Mansur Beyin döneminde hiçbir çocuk yatağına aç girmeyecek, yetimin ve mazlumun hakkı yenilmeyecek, kimse buradan zıkkımlanmayacak ve zıkkımlandırılmayacak’ dedim. Takibim bu yönde ve kendisi de bu manada dikkatli ölçüde devam ediyor. Kendisi 100 günlük raporlarında açıkladılar ve 136 milyon tasarruf ettiklerini söylediler. Bunca sıkıntıya rağmen bu tasarruf çok kıymetlidir. Demek ki bu belediye çalmadan ve çaldırmadan da sevk ve idare edilebiliyormuş. Kanaatim Mansur Bey başarılı.

‘KONGRELERİMİZ BİR TOY HAVASINDA GEÇSİN İSTİYORUZ’

İYİ Parti teşkilatları, Şubat 2020'de ilçe ve il kongreleriyle başlayacak ve 2. Olağan Kurultay süreci çalışmalarına hız verdi. Aynı zamanda yeniden bir üye kampanyası başladı. Kurultay hazırlıkları ve üye kampanyası çalışmaları ne durumda?

Şubat 2020 itibariyle ilçelerimizde kongrelerimize başlayacağız ve biz kongrelerimizin bir toy ( İslamiyet öncesinde Türk boylarının yasama, yürütme ve yargı yetkisini kullanan boylararası kurul) havasında geçmesini istiyoruz. Demokratik kanallarımızı açık tutuyoruz. Tüm arkadaşlarımıza isteğimiz bu kongrelere destek olmaları.

EN ÇOK ÜYE ÇANKAYA’DA

Göreve geldiğimizde ilçe başkanlarımız ve arkadaşlarımızda ‘Sahaya çıktığınızda yanınızda mutlaka üye koçanı olsun’ demiştik. Binlerce üye olsun, bunların arasında delegeler seçilsin ve buradan da ilçe başkanlıkları seçilsin istedik. Siz bunu ne kadar tabana yayarsanız, başarı kendili-ğinden gelir. Türkiye’de en çok üyeye sahip ilçe Çankaya. Üye sayısında ilk 10 ilçe arasına Ankara’da 4-5 ilçe giriyor.

‘İL BAŞKANLIĞIMIZ BAŞLATTI’

Yeni başlayan üye kampanyamız hızlı gidiyor. Türkiye’de ilk üye kampanyasını 19 Ağustos’ta il başkanlığımız başlattık ve 2 Eylül’e kadar ilçe başkanlıklarımız önünde stantlarımızı kurduk. 2 Eylül’den itibaren de ‘Alo deyin, biz size gelelim. Üye yapalım’ kampanyasını sürdürüyoruz. Şimdi tüm ilçe başkanlıklarımız kendilerini arayan vatandaşlarımızın evlerine gidip, onları üye yapıyor.

 Üye kampanyasının hedefi nedir?

Hedefimiz mahalle, sokak ve binalara eriş ve binalardan da evlere girmek. Bunun tek yolu da üyeliktir. Bir kişi partiye üye olduğunda kendisini o partiye ait hisseder ve ilçesini, ilini ve genel başkanını her yerde savunur ve temsil ede.

‘NASİP NEYSE GÖRÜRÜZ VE YAŞARIZ’

Önümüzdeki kurultayda yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?

Ben işime gider gibi partiye gidiyorum ve siyaseti severek yapıyorum. Başarının tek sırrı yaptığınız işi sevmektir. Teşkilatların ve partinin ivme kazanması benim için önemli. Bu koltukta kimin oturduğundan ziyade İYİ Parti’nin hedefine ulaşması gerekir. Bizim ilk hedefimiz yapılacak genel seçimlerde İYİ Parti’nin iktidar olması ve Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı olmasıdır. Sayın Genel Başkanımız ve genel merkez yöneticilerimiz  Ankara İl Başkanlığı olarak bizi başarılı gördüğünü ifade ediyor. Önümüzdeki süreçte de nasip neyse görür ve onu yaşarız.

‘TWEETE KATILMIYORUM ANCAK KARAR DOĞRU DEĞİL’

Farklı bir konuya gelecek olursak. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 6 yıl önce sosyal medyadan yaptığı paylaşım nedeniyle 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. İYİ Partili bir İl Başkanı olarak bu cezayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Bundan 6 yıl önce bir tweet atılmış. Bizim dünya görüşlerimiz, bakış açılarımız farklıdır ve bizim kırmızı çizgilerimiz vardır. Ben bir Türk milliyetçisi olarak bu tweetlere tasvip etmiyorum ancak devletin dini adalettir ve hukukun gereği yapılmalıdır. İttifakın il başkanına İstanbul seçimini kaybetmenin bedelini ödetmek anlamında bir karar alınmasını da doğru bulmam. Adil olmak zorundayız ve adalet er ya da geç hepimize lazım olacak.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Nefesler tutuldu
 
Festival heyecanı film TIR’ı ile başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu Alman mevkidaşı ile görüştüSiyaset
Çavuşoğlu Alman mevkidaşı ile görüştü
Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı ile görüştüSiyaset
Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı ile görüştü
Mustafa Şentop yeniden TBMM Başkanı seçildiSiyaset
Mustafa Şentop yeniden TBMM Başkanı seçildi
Feghouli ve Serdar Aziz, PFDK'ya sevk edildiSpor
Feghouli ve Serdar Aziz, PFDK'ya sevk edildi
Asker uğurlama törenleri için kısıtlama getirildiTürkiye
Asker uğurlama törenleri için kısıtlama getirildi
Fenerbahçe Ankara deplasmanından tek puanla döndüSpor
Fenerbahçe Ankara deplasmanından tek puanla döndü
Babacan: Enflasyonu tek haneye indireceğizSiyaset
Babacan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz
Son 24 saate 19 can kaybı, bin 53 vakaTürkiye
Son 24 saate 19 can kaybı, bin 53 vaka
DSÖ: Kovid-19 salgını hızlanıyorDünya
DSÖ: Kovid-19 salgını hızlanıyor
Bolsonaro'da Kovid-19 tespit edildiDünya
Bolsonaro'da Kovid-19 tespit edildi
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri