Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,8073
  Dolar
 • Euro
  6,4642
  Euro
 • Altın
  277,908
  Altın
 • Bist-100
  97.886,36
  Bist-100
 • ADANA
  17/28°
  ADANA
 • ANKARA
  6/20°
  ANKARA
 • ANTALYA
  15/30°
  ANTALYA
 • BURSA
  11/22°
  BURSA
 • ISTANBUL
  15/20°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  17/27°
  IZMIR
 • KONYA
  9/18°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Meteorolojiden uyarı
Meteorolojiden uyarı
FETÖ firarisi savcı yakalandı
FETÖ firarisi savcı yakalandı
Naruhito tahta çıktı
Naruhito tahta çıktı
Motorine 9 kuruş zam
Motorine 9 kuruş zam
HABERLER>MAGAZİN
13 Eylül 2018 Perşembe - 16:11

Daha güzel Gölbaşı için çalışıyoruz

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Gölbaşımız, gölleri, ovaları ve tepeleri ile doğa turizmine uygun bir coğrafyaya sahiptir. Gecemizi gündüzümüze katarak “daha güzel Gölbaşı” için görevimize devam ediyoruz.

Daha güzel Gölbaşı için çalışıyoruz

ANKARA (Anayurt)- Başkent Ankara’nın Gölbaşı ilçesi Mogan Gölü etrafında kurulmuş Konya yolu üzerinde şirin bir ilçedir. Ankaralılar genelde şehir hayatının stresinden, gürültüsünden uzaklaşıp nefes almak için hafta sonları Mogan Gölü’nü tercih eder. Gölbaşı turizm açısından da Ankara’nın önemli bir merkezidir. Mogan Gölü bünyesinde barındırdığı kuş çeşidiyle de  doğal yaşam alanıdır aynı zamanda. Ancak son zamanlarda göldeki kirlilik  gezmeye, dinlenmeye gelenleri rahatsız edecek dereceye ulaştı. Gölbaşı Belediyesi kolları sıvayarak gölün temizlenmesi çalışmalarına başladı. Anayurt Gazetesi olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Ülkü Bozkurt Meriç Gölbaşı’nı,  ilçedeki belediye faaliyetlerini ve Mogan Gölü hakkında bilinmesi gerekenleri Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’la konuştu. Başkan Duruay sorularımızı samimiyetle cevaplandırdı.

Mogan Gölü’nde temizlik çalışmaları devam ediyor mu? Yapılan temizlik çalışmaları ne zaman tamamlanır?

Öncelikle şu noktanın altını çizmek istiyorum, Gölbaşılılar yıllardır Mogan Gölü’nün temizlenmesinin hayali kuruyordu. Ne yazık ki, 30 yıldır Mogan Gölü’nün temizlenmesi için yapılan girişimler sonuçsuz kaldı. Ancak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su temizlik projesini hayata geçirdik. Haziran 2017 itibariyle başlayan Mogan Gölü’ndeki dip çamuru temizlik çalışmalarıyla şuanda Mogan Gölümüzün %60’ı temizlendi. İnşallah gölümüzün tamamı sene sonuna kadar tamamlanacak.

Yerel seçim çalışmalarına başladınız mı?

 Bir Gölbaşılı olarak, Gölbaşı’nın gelişmesi ve marka kent olması için çalışma arkadaşlarımızla gecemizi gündüze katıyoruz. ‘Halka hizmet,  hakka hizmet’ anlayışını şiar edindiğimiz için, vazifemizi ibadet aşkıyla yapıyoruz. Projelerimizi birer birer hayata geçirerek, Gölbaşı’nda hizmet bayrağını almadan evvel verdiğimiz sözleri tutmanın vicdani huzurunu, gururunu yaşıyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza güzel bir Gölbaşı sunmak için çalışıyoruz. Hülasa, “gelecek seçimler” için değil “gelecek nesiller” için çalışıyoruz. Asıl gayemiz bu olduğu için çalışmalarımızı bu minvalde gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle Belediye Başkanı seçildiğim 30 Mart 2014 tarihinden beri, her gün, ertesi gün seçim varmış gibi yüksek bir tempoyla çalışıyoruz. Buradan sizlerin vasıtası ile  yeri geldiğinde ailesine ayıracağı zamandan feragat eden, bizimle beraber gecesini gündüzüne katan bütün belediye çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Konya Yolu Alt Geçit Projesi çalışmaları hangi aşamada?

Gölbaşımızın iki yakasını bir araya getirecek

Konya Yolu Projemiz de inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Konya Yolu inşaat çalışmalarında şu ana kadar projenin %20’si tamamlandı. Yaklaşık 1 yıl sürecek olan projede, şantiye sahasının her iki tarafı tel çit ile kapatıldı, her iki yönde yan servis yollarının altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanarak trafiğe açıldı.

Konya Yolu Alt Geçit Proje’sinin hayata geçirilmesiyle ilçe trafiğine etkileri neler olacaktır?

“Gölbaşılıların yıllardır beklediği, Gölbaşı’nın iki yakasını bir araya getirecek  Konya Yolu Alt geçit projemiz tamamlandığında Gölbaşı’na güzel bir çehre ve alan kazandırmış olacak. En önemlisi de trafik daha hızlı ve güvenli bir şekilde akacak. Gölbaşı’nda yaşanan üzücü kazalar en aza inecek. Ayrıca proje tamamlandığında Eskiden Konya yolu olarak kullandığımız kısım yeşil alan ve otopark olacak bu şekilde Gölbaşımızın otopark sıkıntısını da büyük bir oranla çözmüş olacağız. Böylelikle Gölbaşı trafiği derin bir nefes alacak.

Gölbaşı doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ilçe, turizm alanındaki projelerinizden bahseder misiniz?

Mâlumunuz Gölbaşımız, gölleri, ovaları ve tepeleri ile doğa turizmine uygun bir coğrafyaya sahiptir. Özellikle göllerimiz su ve yelken sporlarına çok uygundur. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle hayata geçirdiğimiz Mogan Gölü’nün temizlenmesi projesi ile Mogan gölünde bir çok su ve yelken faaliyeti rahatlıkla yapılabilecektir. Şu anda Mogan Gölümüzde  gezi teknelerimiz var, çok ot olduğu için önce temizlik yapıyoruz sonra tekne gidebiliyor. Gölün altında çok balçık olduğu için otlar büyüyor. Seneye göl tamamen temizlendiğinde bu sorunlar da çözülmüş olacak. Bakanlığımız ile de görüştük gölün temizliği bitince,  Haymana yolu tarafında bir spor alanı ayırdık, kano, yelken  kürek federasyonlarımıza yer vereceğiz. Yapacağımız ortak projeler bütün yarışmalar burada olacak. Ayrıca bizde kendi spor kulüplerimizi açacağız. Gölbaşı’nı spor merkezi yapacağız. Kürek federasyonu bu yıl yapamadı ama biter bitmez burada yarışlar yapılacak. Hatta uluslararası yarışmalar için hazırlanıyoruz.  Federasyon başkanımız ile Ankara Üniversitesinin kayıkhanesine gittik. Karşı taraf olursa rüzgar az aldığı için orayı hazırlıyoruz. Bozkırın içerisinde tekne yarışlarını yapacağız.  Gölbaşı’nda turizme yönelik bir başka çalışmamız ise ‘Türk Hava Kurumumuzun planör uçakları içinde bir pist alanıdır. İnşallah bu sene pistimizde yarışlar yapılacak. Bunların yanında Gölbaşımız yamaç paraşütüne çok uygundur. Ankara’daki üniversite havacılık kulüplerinin  Yamaç paraşütü eğitimi verdikleri bölgedir. Özellikle Ahiboz ve  Yağlıpınar  bölgesindeki tepelerde yamaç paraşütü yapılmaktadır. Bizde belediye olarak Yamaç Paraşütü sporunun Gölbaşı’nda gelişmesi için yamaç praşütü eğitimlerine destek oluyoruz. Amacımız burayı daha fazla sporseverle buluşturmaktır.

Gölbaşı Şehir Parkı coşkulu bir açılış töreni ile açıldı. Bize Şehir Parkı’nın özelliklerinden bahseder misini?

Eymir, Seğmenler ve Şafak Mahallelerinin birleşim noktasında  117 bin metrekare gibi dev bir alana kurulan Şehir Parkımız yemyeşil doğasıyla 7’den 77’ye herkese hitap ediyor. Şehir Parkımız Vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte kaliteli vakit geçirebilecekleri Gölbaşımızın en büyük parkı haline geldi. İnsanlarımız Şehir Parkı’nda şehir hayatının verdiği yorgunluğu bir nebze de olsun huzurlu bir şekilde dinlenerek atıyorlar.

 Şehir Parkı’nda her yaştan ziyaretçiye uygun aktivite olanakları buluyor. Çocuklar için macera parkı, köprülü ada, kamp ve oyun alanlarının yanı sıra doğal hayatı öğrenme ve pentatlon alanıyla ağaç oyun evleri yer alıyor. Şehir Parkı içerisinde en dikkat çeken ve vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği kısımlardan biri ise, 42 metre yüksekliğe sahip, Mogan ve Eymir Gölleri’ni aynı anda görebilen Şehir Parkı Dönme dolabımızdır.

Dönme dolabımızın Gölbaşı denilince akla gelecek yapılardan birisi olacağına inanıyorum. Dönme dolap yavaş tur hızı  ile muhteşem bir   manzara izleme imkanı  ve fotoğraf çekme fırsatı sunuyor. 20 kabinden oluşan dönme dolap yaz ve kış  dönemlerinde de ziyaretçi taşıyabilecek.

Bildiğim kadarıyla Şehir Parkı kendi enerjisini

üreten ilk park konumunda. Kendi enerjisini üreten bir parkın olması belediyeye kazanımları neler oldu?

Evet doğrudur. Gölbaşı Şehir Parkı,  Türkiye’de bir belediye tarafından yaptırılan, tasarlanan ve organize edilen ilk “otopark çatı üstü Güneş Enerji sistemi “ olma özelliğini taşımaktadır. Park içerisindeki kapalı otoparkın üzerine kurulan 1536 adet güneş paneli sayesinde 407 kw elektrik üreterek, kendi enerjisini kendi  üretiyor. 117 dönümlük parkın tamamının elektriğini üretecek olan güneş panelleri, Yıllık 100 bin dolarlık elektrik üretecek. Kısa zaman içerisinde kendisini amörte ederek yenilenebilir enerjiyle ekonomik tasarruf sağlamış olacağız. Şüphesiz ekonomik boyutunun yanında çevre dostu yanı da bizim için büyük bir kazançtır. Güneş enerjisi, ekonomik, yenilenebilir, çevre dostu bir enerji olmasıyla gelecekte giderek yaygınlaşacak bir enerji türü olacaktır. Bizler de Gölbaşı Belediye’si  olarak Türkiye’de bir ilk olan böyle  bir projenin bize nasip olmasından mutluluk duyuyoruz. Gölbaşılı vatandaşlarımızın karşısına başkentin en çevreci parkıyla çıkmanın onuru yaşıyoruz.

4 yıl önce devir aldığınız belediye hangi konumdaydı? Bu 4 yıllık süreçte ilçeye neler kazandırdınız?

Dört yıl önce devraldığımız  Gölbaşı Belediyesi'nde birçok problemin üstesinden geldik. Bizim dönemimize kadar Gölbaşı’na yapılan yatırımların iki katını yaptık. Gölbaşı’nı, Ankara’nın en güzel ve en gözde ilçesi olması için çabaladık. Senelerdir çözülmeyi bekleyen Konya Yolu yapımı, gölün temizlenmesi, köprülü kavşakların yapılması, devlet hastanesinin yapılması gibi temel ihtiyaçlarımız vardı. Bu sene hepsi inşaat halinde yapılmaktadır.  Belediyemiz olarak kadınlarımızın sosyalleşmesi ve hoş vakit geçirebilmesi için  çalışmalar yapıyoruz. Kadınlarımızın hayat şartlarını daha da iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2018 yılı içerisinde hizmete açacağımız ve Şehit Demet Sezen Spor Tesisi’ni sadece kadınlara tahsis edeceğiz. Gölbaşımızın önceliklerini dikkate alarak hayata geçireceğimiz bir diğer projemiz ise Eymir Aile Yaşam Merkezi Projesi. Gölbaşı'ndaki ailelere sosyal imkanları ile gerçek bir yaşam alanı olarak hizmet verecek. Eymir Aile Yaşam merkezimizin içerisinde  110 kişilik konferans salonu, 530 m²’lik havuz alanı, 420 m²’lik fitness merkezi, 580 m²’lik 336 kişi kapasiteli düğün salonu, 300 m²’lik alana sahip derslikler, 114 m²’lik idari ofisler, 170 m²’lik sergi alanı, 345 m²’lik restoran bulunuyor. Eylül ve Ekim aylarında bu kültür merkezlerimizin açılışını yapacağız.

Gölbaşı'nın en büyük sıkıntısı olan Konya Yolu Alt Geçidi'nin yapımı şuan devam etmektedir.

Gölbaşı'nın iki yakası inşallah bir araya gelecek. Mogan gölü 30 senedir temizlenmeyi bekliyordu. Sene sonunda eski günlerine kavuşacak.       250 yataklı devlet hastanemizin        yapımı devam ediyor. 2019 yılında hizmete açılacaktır.

Fatih Duruay Kimdir?

1963 yılında Ankara Gölbaşı’nda doğdum. İlkokulu İnönü İlkokulu’nda, orta öğrenim ve liseyi Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nde bitirdim. Anadolu Üniversitesi yerel yönetimler bölümde ön lisans, yine aynı üniversitede İktisat Fakültesi Kamu Yönetim bölümünde lisans eğitimi alarak yüksek öğretimimi tamamladım.

Lise ve yüksek öğrenim süreçleri arasında aile şirketinde uzun yıllar yöneticilik ve koordinatörlük yaptım. 1993 Yılında aktif siyasete Refah Partisi İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladım. Refah Partisi’nin  kapatılmasından sonra ‘Milli Görüş’ çizgisinde siyasete devam ederek, 1999 yılında Fazilet Partisi Gölbaşı İlçe Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi oldum. 

Aktif siyasi hayatı içerisinde Ankara İl Genel Meclis Üyeliği (1994-1999), Büyükşehir ve Gölbaşı Belediye Meclis Üyeliği (2009-2014) görevlerinde bulundum. Aktif siyasetin yanında Gençlik yıllarımdan beri sivil toplum faaliyetlerinin içerisinde oldum. Bilhassa rahminde yetiştiğim, benim için bir sevda olan “Gölbaşı”nı daha güzel hale getirmek için Gölbaşı Camileri Kurma Derneği, , Gölbaşı’nı Yaşatma ve Koruma Derneği  gibi STK’larda aktif görev aldım. Bunun yanında İmam Hatipleri Yaşatma Derneği, Şampiyon Sporcular Kulübü, Anadolu Kardeşlik Derneği gibi  STK’ların faaliyetleri içerisinde yer aldım.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimde Gölbaşılı hemşehrilerimin teveccühü ile AK Parti’den Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı olarak seçildim. Gençlik yıllarımdan beri  gerek STK’lar vasıtasıyla gerek aktif siyasi hayatım boyunca hep “daha güzel bir Gölbaşı” sevdası için mücadele ettim. Yaklaşık dört yıldır Belediye Başkan’ı olarak gecemizi gündüzümüze katarak “daha güzel Gölbaşı” için görevimize devam ediyoruz.

Hakan BİNGÜL

 
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası
 
Ankara itfaiyesine övgü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şarkılarıyla ilaç oldu
Nilüfer Müzik Festivali, Şebnem Ferah’ın muhteşem konseriyle sona erdi.
Barış ve sevgi için söyledi
Haluk Levent’in sahne aldığı Beylikdüzü 5. Barış ve Sevgi Buluşmaları'nda ...
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
Türkiye genelinde 6.’sı Tekirdağ’da ise 3.’sü yapılacak olan Süslü Kadınlar ...
 
Buika, Klarnet Festivali’nde
İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, 16 Eylül 2018 günü Harbiye ...
Önce festivale sonra nikaha
Etimesgut Belediyesi 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat ...
Kültürler Etimesgut’ta buluşuyor
Etimesgut Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Uluslararası Anadolu ...
 
Beypazarı’nda dolu dolu festival
24.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali ...
İtalya’da ‘HADİSE’ rüzgarı
İtalyan iç giyim markası İntimissimi’nin her yıl düzenlediği ve büyük ...
Atatürk’ün kahvecisi; Gül Kahve ahiliği yaşatıyor
Ankara kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Ahmet Hamdi incegül, ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Oğuz Güler
Oğuz Güler
Kıraç ve nadasa alternatif ürünler; Kinoa ve Aspir
Feyzullah AYDAŞ
Feyzullah AYDAŞ
Fransa tek değil…
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Yazık oldu İstanbul’a
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
Gündem İçeride de Yoğun!
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Ağzı olan konuşuyor!
Murat POLAT
Murat POLAT
Bazı Milli Eğitim Müdürleri gözden geçirilmeli
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva