Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  6,0876
  Dolar
 • Euro
  6,8299
  Euro
 • Altın
  251,734
  Altın
 • Bist-100
  86.072,28
  Bist-100
 • ADANA
  16/34°
  ADANA
 • ANKARA
  10/26°
  ANKARA
 • ANTALYA
  14/30°
  ANTALYA
 • BURSA
  18/30°
  BURSA
 • ISTANBUL
  18/26°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  17/32°
  IZMIR
 • KONYA
  11/27°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Altın yükselişte
Altın yükselişte
Borç 9,5 milyar lira
Borç 9,5 milyar lira
PKK'nın kirli yüzü
PKK'nın kirli yüzü
Hayata döndürdü
Hayata döndürdü
HABERLER>ANKARA
12 Mart 2019 Salı - 15:30

Ekonomi müdahale ile yönetilemez

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, “Ekonomiyi düzeltmek için, bu işi iyi bilen insanlara vereceksin ve ekonomi yönetimine karışmayacaksın. Şuanda hükümetin bu işe karışmaması Türkiye ekonomisine yapılacak en büyük iyilik olur” dedi.

Ekonomi müdahale ile yönetilemez

Çağlar BALLIKTAŞ

ANKARA (Anayurt)- İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın yaklaşan yerel seçimler ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomi ile ilgili Anayurt Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Aydın, Türkiye ekonomisinin siyasi müdahalelerin bitmesi halinde düzeleceğini altını çizerken, Ankara ve İstanbul’da Millet İttifakı’nın adaylarının seçimi kazanacağını söyledi. Aydın yaptığımız söyleşide şunları kaydetti:  

Türkiye’nin en önemli gündemi ekonomi. İYİ Parti’nin ekonominin düzelmesiyle ilgili bir programı var mı? Sizce bu ekonomik krizi Türkiye nasıl aşar?

Türkiye’de en büyük problemi bir ekonomik kriz olduğunu kabul etmeyen iktidardır. Aslında Türkiye’nin ana krizi bu. İktidar kabul etmiyor ve bunu üstünü örtmek için çaba ve gayret gösteriyor. Bu seçimlerde de kriz konuşulmasın, var olan hayat pahalılığı, işsizlik, enflasyondaki artış ve işten çıkarmalar konuşulmasın diye mali seçimin üzerine bir şal örtmeye çalışılıyor. İnsanların bunu konuşmasını arzu etmiyor. Bunun üzerine bir siyaset dili geliştirilmiş durumda. Fakat maalesef Türkiye’de bir ekonomik kriz var.

“TÜRKİYE BİR ARPA BOYU YOL ALAMADI”

Aslında Türkiye 2000 yılı baz alındığında bir arpa boyu yol almamış durumda. Bunu örneklersek 2000 yılında gayri safi milli hasılamız 270 milyar dolar, kişi başına düşen milli gelir ise 4 bin 300 dolardı. 2017 sonu itibariyle şunu görüyoruz. Kişi başına düşen milli gelir 8 bin 500 dolar gayri safi milli hasılamızda 850 milyar dolar. Şimdi 2000 yılı baz alındığında gayri safi milli hasılada dünyanın 17’inci büyük ekonomisiyiz. Şimdi 2017 sonu rakamıyla ise yine 17’inci durumdayız. Kişi başına düşen milli gelir açısından bakıldığında 4 bin 300 dolarken Türkiye 65’inci sırada 10 bin 500 dolarken bir basamak ilerlemiş 64’üncü oldu. 2018 neler olabilir? Gayri safi milli hasılamızı seçimden sonra şimdiki maliyeden sorumlu bakanımız yeni ekonomik programında bu rakamı 760 milyar dolar olarak açıkladı. Onun dediğini doğru kabul edersek. Milli gelirimiz 9 bin dolar civarına geri gelmiş oluyor. Gayri safi milli hasılada ise Türkiye 17’inci sıradan Hollanda’nın gerisine düşerek 18’inci sıraya geriliyor. Yani bir arpa boyu ileriye yol almamış tam tersine geriye doğru yol almış oluyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz krizi bunu da dikkate alarak değerlendirmemiz lazım.

“HÜKÜMETİN KARIŞMAMASI EKONOMİYE YAPILACAK EN BÜYÜK İYİLİK”

Krizi yönetmek için evvela Türkiye’de kriz oldu demek lazım. Biz iktidara bunu söylemeye davet ettik. Kriz var derseniz önünüzde 3-5 yıllık krizini şartlarına bağlı olarak plan uygularsınız ve bu plana bağlı olarak da adımlar atarsınız. Şuanda Türkiye’de kriz kabul edilmediği için hükümet şuanda ne yaptığı belli olmayan gündelik olayları değerlendiren, yıllara yayılan planlaması olmayan şaşırmış bir durumda bu süreci idare etmeye çalışıyor. Bizim bir plana dahil olarak önerdiğimiz yoldan uzak, palyatif tedbirlerle bu işi yürütmeye çalışıyor. Görünüyor ki bu yolla da netice alınamayacak.

Nitekim işsizlik rakamları artmaya devam ediyor. En son 12,3 ilan edildi. Tahmin ediyorum yine artarak devam edecek. Bu rakamlar Türkiye’de müthiş bir küçülmenin olduğunu, küçülen ekonomilerde de işlerin daha da zorlaştığı dikkate alındığında Türkiye ekonomik bir girdap içerisindedir. Hükümet eskiden İMF’ye çok laf söyledi. İMF ile prog-ram adı altında mali disiplin kurarak 4 yıllık bir plan yapma yolundan kendini ayrı düşünüyor. Bu İMF’li ya da İMF’siz yürütülmesi gereken bir süreçtir. Ekonomi alanı bu işi en iyi bilen insanlarla çalışmanın zorunlu olduğu bir alandır. Buranın başına damadını getirirsen, bu önemli alan damadın üzerinden müdahaleler yaparak yönetmeye çalışırsan, başarılı olma şansın yoktur. Bu işi iyi bilen insanlara vereceksin ve ekonomi yönetimine karışmayacaksın. Merkez Bankası’na müdahil olmayacaksın. Hiç karışmasın zaten onlar planları yaparak gereğini hayata geçirirler. Şuanda hükümetin bu işe karışmaması Türkiye ekonomisine yapılacak en büyük iyilik olur.   

“HDP İLE İTTİFAK YAPACAK ZEMİNİMİZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Cumhur İttifakı’nın İYİ Parti ve CHP’ye yönelik yerel seçimlerde HDP ile temas halinde olduğuna dair eleştirileri var. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu bir eleştiri değil. Bu bir iftira. Bizim ittifak alanımız belli. Biz CHP ile ittifak kurduk. Bunu herkesin gözü ününde yaptık ve kamuoyuna ilan ettik. Onlarda MHP ile bir ittifak kurdu. Şimdi iktidar ekonomik krizden dolayı isyan haline geçmiş milyonlarca insanı başka bir şey ile meşgul edebilmek için böyle bir iftiraya başvuruyor. Dolayısıyla böyle bir yalana halkımızın inanmadığını da biz biliyoruz. Ayrıca bunu bir kutuplaştırma siyasetine dönüştü-rerek iftirasında sınır tanımayarak, sürekli olarak bunu sergilemesi aslında çaresiz-liğinin ifadesidir. HDP ile biri ittifak yapacaksa ona en yakın parti, AK Parti’dir. Geçmişte beraberlerdi. Beraber halaylar çektiler. 2014’te    Diyarbakır meydanında bütün televiz-yonlardan Öcalan’ın mektubunu  okutarak halka duyurdular. 28 Şubat 2015’te Dolmabahçe Sarayı’nda Öcalan ile yaptıkları 10 maddelik anlaşmayı Türk milletine sundular. HDP ile bu kadar iç içe geçmiş bir iktidar eğer HDP’ye bir yer arıyorsa en yakışacak yer kendi yanlarıdır. Halen HDP’nin oylarını almak için kirli bir pazarlık sürdürdüklerini biliyoruz. Eğer bunun üstünü örtmek için böyle bir iftiraya başvuruyorlarsa bizim onlarla ittifak yapacak ne bir zeminimiz ne de birlikteliğimiz söz konusu     olamaz.        

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Önümüzdeki seçimlere ilişkin  Millet İttifakı’nın durumu nasıl? Elinize gelen anketlerdeki sonuçlar ne durumda?

Ankara’da yaşıyorum. Aynı zamanda Ankara milletvekiliyim. Bence Ankara’da seçim bitti. Mansur Yavaş seçimi büyük bir farkla kazandı. Farkın daha da açılacağını düşünüyorum. Ankaralıların sıkıntılarını bilen bir adayımız var. İstanbul’da Millet İttifakının adayının kazanacağını düşünüyorum. Çünkü çok sempatik biri. Halkın sevdiği bir insan. Onun da kazanacağını düşüyorum. Zaten bu kadar çırpınmak PKK, beka meselesi üzerinden siyasetin çökmesinin ardında da bu gerekçeler var. Buraları kaybediyorlar. Mansur Yavaş’a iftiralar atıyorlar ama bunlar tutmuyor. Çünkü Ak Parti çok kirli bir siyaset yapıyor. Bir Cumhurbaşkanına bu söylemler yakışmıyor. Bu savaş dilini kullanması yakışmıyor. Ayrıştıran ve ötekileştiren dilin Türkiye’ye hiçbir faydasının olmadığını en iyi onun görmesi lazım. Onun yerine partilere oy veren insanlar olarak hiçbirimizin birbirimizle problemi yok. Vatandaşımızın ‘Bir kendine gel’ diyerek çeki düzen verecek bir işarette bulunması lazım. Bu da ancak sandıkta verilecek oy ile olur.

“PARTİMİZİ TAM OLARAK ÖRMÜŞ OLACAĞIZ”

İstanbul dediniz, Ankara dediniz fakat İYİ Parti’nin adaylarının yoğunlaştığı bölge Balıkesir, Manisa ve Denizli. Buralarda durum nedir? İYİ Parti yönetime geçebilecek mi?

Ben hem Balıkesir’i hem de Denizli’yi alacağımızı düşünüyorum. Manisa’da ise şuanda kafa kafaya bir mücadele var. Önümüzdeki 3 hafta bakalım neler gösterecek. Biz İYİ Parti olarak bu seçimlerde çok sayıda belediye, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi alarak partimizin altını tam olarak örmüş olacağız. Biz yeni bir partiydik bunlardan mahrumduk. Şimdi bu yapılan seçimle partinin altının özellikle buradan seçilerek gelen arkadaşlarımızla takip edileceğini görebiliyorum.

 
‘Turgut Özal Mahallesi bizimle değer kazandı’
 
Bakanlıktan açıklama
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Turgut Özal Mahallesi bizimle değer kazandı’
Başkan Yaşar, “Turgut Özal Mahallesi sadece ilçemizde değil tüm Ankara’da ...
Japon kültürü başkentte tanıtıldı
Ankara, Türk Japon Gençlik Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Dans gösterileri, ...
Başkent’te kış çiçekleri
ANFA kış aylarında da bitki ve ağaç üretimine devam ediyor. Ankara Büyükşehir ...
 
Çankaya’nın gözbebeği olacak
Taşdelen, Çankaya Belediyesinin 5 yıl boyunca tarihinin en büyük yatırım ...
İşçi Ferhat Sincan’da başkan adayı oldu
Ankara Sincan'da Cumhur ve Millet ittifaklarının karşısına bağımsız aday ...
Geceler de sokaklar da kadınların
Şiddet ve ayrımcılığa karşı bir araya gelen başkentli kadınlar 13’üncü ...
 
Çiftçilere tohum desteği
Başkent’teki çiftçilere her yıl yem bitkisi tohumu dağıtan Büyükşehir ...
Havacılar Sağlık Ocağı açıldı
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sağlık en temel ihtiyaçtır. ...
Taşdelen Karaisalılarla buluştu
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kırşehir Dulkadirli Karaisa Köyü ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Harika ÖREN
Harika ÖREN
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Suçluları üretmek
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Paylaşmak bir kültürdür.
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
İkisi de yüksek, ikisinin kararları da kesin idi
Murat POLAT
Murat POLAT
Cumhurbaşkanı “30 bin sağlıkçı alınacak” dedi
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva