Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
29 Ocak 2019 Salı - 14:27

Engelliler belediyelerden taleplerini açıkladı

31 Mart yerel seçimleri öncesinde engelli örgütleri, belediyelerden taleplerini Anayurt Gazetesi'ne anlattı ve kentlerin erişilebilir hale getirilmesini istedi.

Engelliler belediyelerden taleplerini açıkladı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

ANKARA- 31 Mart yerel seçimleri öncesinde engelliler belediyelerden taleplerini açıkladı ve kentlerin erişilebilir hale getirilmesini istedi.

Yerel seçimler yaklaşıyor ve adaylar projelerini açıklamaya başladı. Bazı adayların engelliler için projeleri var ancak bazılarının yok. Şehirlerdeki engellerin kalkması ve engelliler için yaşanılabilir ve ulaşılabilir yerler haline gelmesi gerekiyor. Biz de Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turan İçli, Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Avukat Suha Sağlam ve Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi Mithat Tokur 31 Mart yerel seçimleri öncesinde taleplerini konuştuk ve bize şehirlerde karşılaştıkları engelleri anlattılar.

ZİNCİR KOPUYOR

TURAN İÇLİ: Kentin erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini ve belediyelerin bununla yükümlü olduğunu düşünüyorum. Bir engellinin evinden çıktığı andan itibaren yapmak istediği işe ulaşıncaya kadar süreç zincirleme planlanmalı. Eğer siz evinden çıkması gereken önlemleri alıyor ancak kaldırımları planlamıyorsanız, erişilebilirlik zinciri kopuyor ve yapılan işin anlamı kalmıyor. Diyelim ki yol için her şey yapıldı ancak gittiği kurumda engelli asansörü veya rampa sistemi yok. O ana kadar yapılan her şey sıfırlanıyor ve masraflar boşa gidiyor. Bir aşamaya kadar getir, o aşamada bırak ve engelliyi yardıma muhtaç hale getir. Zincir kopuyor.

EVRENSEL TASARIM İLKESİNE GÖRE

İÇLİ: Kentteki bütün hizmetlerin erişilebilir olması lazım. Kent sadece engelliler için değil bütün yurttaşlar için erişilebilir olmalı. Engelli Hakları Sözleşmesi'nde bir kavram var. Evrensel tasarım. Kent evrensel tasarım ilkelerine göre tasarlanmalı. Çocuk, yaşlı, hamile kadın da kullanacak şekilde tasarlanmalı.

TEMSİLCİLER OLMALI

İÇLİ: Belediyelerden beklentimiz engellilerin karar alma süreçlerine katılması. Engellinin katılmadığı karar alma sürecinden engelli lehine karar çıkmıyor. Katılmanın biçimi engelli örgütlerine danışarak olduğu gibi belediye meclisleri bünyesinde engelli meclisleri kurulmalı. Bizzat belediye meclislerinde engelli temsilcilerinin olması ve kentin planlanması sürecinde engellilerin yer alması gerekir.

KÜÇÜK BELEDİYELERDE DURUM

İÇLİ: Belediyelerin olanaklarının sınırlılığı ve bilinç düzeyinin belirli yerde olmaması küçük yerlerde daha sıkıntılı oluyor. Merkezi yönetimin küçük belediyelere erişilebilirlik koşullarının sağlanması için yardımcı olması gerekir.

BELİRLİ GÜNLERDE YAPIYORLAR, SAMİMİ OLMUYORLAR

İÇLİ: Engellilerin belirli günlerde hatırlanması güzel ancak bunu bugünlerle sınırlı tutmamak lazım. Belirli bir kesim bugünlerde kendilerini kanıtlamaya çalışıyor. O gün geçtikten sonra eski tas eski hamama dönüyor. Samimi olan yerel yönetimler halka dokunmalı. Belirli günlerde bunu yapınca samimi olmuyorsun.

'ŞAŞAAYA NE GEREK VAR'

İÇLİ: Kaynakların belirli gruplara eşit ve adil dağıtılmaması yıllardır dile getirdiğimiz sorunların çözülmemesine neden oluyor. Eğer kaynakların adil paylaşımı yoksa toplumun belirli bir kesimi bunlardan yoksun kalırken, belirli bir kesimi de lüks içerisinde yaşar. İsrafın da önlenmesi gerekir. Örneğin şu anda (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi) Saray'da her gün 3-5 milyon gider yapılıyor. Bu Ankara'daki yoksulların sorunlarını çözmek için kullanılsa daha iyi olmaz mı? Bu şaşaaya ne gerek var. Kaynakların eşit dağılımı olsa bile engellilerin sorunları konusunda bilinç yoksa yine kaynaklar doğru kullanılmayacaktır. Yani toplum düzenin yeniden onarılması ve hakça adil bir düzene dönüştürülmesi gerekiyor.

'AĞACA, BÜFEYE ÇIKMASIN'

SUHA SAĞLAM: Engellilerin erişimin kolaylaştırılması için sarı şeritler yapıldı. Görme engelli dernekleri olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcilerini uyarmıştık. Bunun güvenlikli şekilde yapılması gerektiğini, ağaca, büfeye ve levhalara çarpamayacak şekilde olması gerektiğini söylemiştik. İkinci olarak sarı çizgilerin günlük hayatta normal insanları rahatsız etmeyecek, görme engellilerin bastonlarıyla rahat hareket edeceği malzemenden yapılmasını istedik. Sarı çizgiler yapılmaya başlandığında gördük ki kaplama maddelerden yaptılar. Kullanılması sırasında çeşitli sıkıntılarla karşılaştık. Yağmur ve karda kayıyordu. Görmeye engelliye yardımcı olmaya çalışırken kayıp düşme riskini arttırıyorsunuz. Kayma riski normal vatandaşlar için de geçerli. Yapıştırma olarak yapıldığı için kalkan yerler ayaklara takılıyordu. Yaz aylarında ise eriyordu. Mevcut sarı çizgiler yetersizdir, bunların daha iyi olanlarıyla yenilenmesi gerekir. Kaldırımın olduğu bordür taşından yapılması gerekiyor.

UYARDIK DİNLEMEDİLER

SAĞLAM: Belediye yetkilileri bize sorduğunda sarı çizgilerle ilgili uyardık ama dinlemediler. Maliyet kaygısına düşmeden bunları yapmasını gerektiğini söyledik. Bunu deneyerek gördüler ve bu noktaya geldiler. Boştan yere masrafa girdiler ve sorunu yaşayanları dinlemediler. Asansör ve yürüyen merdivenlerin çalışmadığı oluyor. Bunları denetlemeleri gerekiyor, çalışmayanları düzeltmeliler.

PROJELERİ GÖRMEDİK

SAĞLAM: 2014 yılında Mansur Yavaş'ın derneklerimizi ziyarete geldiğinde engellilerle ilgili planı olduğunu biliyorum. Bu seneki planını duymadık. Sayın Mehmet Özhaseki Kayseri'den aday olduğu için 2014 yılındaki projesini bilmiyorum ancak bu seçimlerde de engellilere yönelik proje açıkladığını duymadım.

PRATİK ÖRNEK VERDİ

MİTHAT TOKUR: Kızılay'dan Sögütözü'ne gidin. Armada tarafında yürüyen merdiven var ve çalışmıyor. Çalışsa bile karşıdaki merdiven normal merdiven. Düşünün akülü araç kullanan bir arkadaşımızın karşıya geçmek gibi şansı yok. Burası ana merkez resmi kurumlar var. Şikayet ettiğinizde 'Senden başka telefon eden yok' cevabı oluyorsunuz. Bizim istediğimiz temel şeyler var. Bir engelli kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan evinden çıksın ve bütün işlerini kendisi yapsın, evine dönsün. Topluma engellileri acınacak insanlar olarak lanse ediyorlar. Bizim öyle bir durumumuz yok.

ENGELLİLERLE BERABER YAPILMALI

TOKUR: Değişik engel grupları var. Bunların hepsinin sorunları farklı. Koltuk deneği kullanan ile akülü araç kullananın sorunları bile bir birinden farklı. Yasa çıkarken, yerel yönetimler bir şey yaparken, engellilere rağmen değil onlarla birlikte yapmalılar.

MADDE MADDE TALEPLER

Engellilerin talepleri madde madde şöyle:

- Konutların dış ve iç tasarımında "uyarlanabilir ve tam erişilebilir konut” kavramından hareket edilmeli, çalışma alanları ergonomik yönden engellilerin de kullanabileceği biçimde düzenlenmelidir. Bu konu yerel yönetimlerin denetimlerinde ve İzinlerinde öncelikli maddeler olarak yer almalıdır.

- Eğitim, sağlık, hukuk hizmetlerinden yararlanabilmek için bina girişleri, katlar arasında ulaşım, koridorlar, kapılar vb. gibi iç düzenlemelerde engellilerin, yaşlıların kullanım ve erişimine dikkat edilmelidir.

- Tiyatro, konser, sergi ve sinema salonları gibi kültürel ve sosyal yaşamda önemli yer tutan, alış veriş merkezleri gibi günlük yaşamdaki ihtiyaçların karşılandığı ortak kullanım alanlarında engellilerin ulaşım ve erişimine uygun düzenlemeler hızla sağlanmalıdır.

- Toplu taşıma sistemine ağırlık verilmeli ve bunlardan yararlanabilmenin asgari koşulları oluşturulmalıdır. Toplu taşıma araçları engellilerin kolaylıkla kullanabileceği biçimde biçimlendirilmeli, engelliler bu araçlardan ücretsiz yararlanabilmelidir.

- Duraklar, istasyonlar, iskeleler ve bunlardan araçlara biniş inişler için gerekli donanım ve önlem alınmalıdır.

- Şehir içi ulaşımda sinyalizasyon sistemleri, sesli uyarıcılarla desteklenmeli, geçitler uygun hale getirilmelidir.

- Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından konulan kriterler açısından da sağlıklı bir kent haline gelebilmek için temiz, güvenli, yüksek kalitede fiziksel çevre oluşturulmalı; herkesin temel ihtiyaçları karşılanmalı, herkes tarafından ulaşılabilen ve ) yeterli düzeyde halk sağlığı ve bakım hizmeti verilmelidir.

- Yerel yönetimler, meslek birlikleri ve engelli örgütleriyle ortak platformlar oluşturularak, düzenlemelerin yaşama geçirilmesi ve uygunluğunun denetlenmesi sağlanmalıdır. Belediye Yasasında yer alan Kent Konseyleri katılımcılık yönünden uygulamaya konulmalı ve bu Konseylerin görüşleri, kararlarda etkili olmalıdır.

- Kent yaşamının düzenlenme-sinde, kent içi yapılaşmada, ortak alanların kuruluşunda engellilerin de görüşlerinin alınmasına özen gösterilmelidir.

- Engellilerin yerel yönetimlerin karar organlarında temsiline olanak sağlanmalı, siyasi partiler engellilerin belediye meclisinde, il genel meclisinde temsili için kota dâhil uygun yol ve yöntemler uygulamalıdır.

- Evde bakım hizmetleri, engellilerin ulaşımının sağlanması gibi konularda ek önlemler, yöntemler ve araçlar geliştirilmelidir.

- Kamu hizmetlerinin verildiği alanlarda, engellileri de dikkate alan düzenlemeler yapılmalı, özellikle evlerinden çıkamayan engellilere yönelik hizmetler çeşitlendirilmelidir.

Tamer Arda ERŞİN

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Madende patlama
 
Adaletin tesisi baş meselemiz
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Ali Cem KARAKUŞ 30 Ocak 2019 Çarşamba 15:08

Adana, Seyhan Iyi Parti Engelli Meclis Üyesi A.Adayıyım. Genel anlam da bir çok haberi takip ediyorum ve bilgileniyorum. Inşallah adaylığım belli olur ve meclis üyesi olursa engelli bireyler için yaşanabilir bir belediye amaçlıyorum. Nasp olursa olacak.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Azerbaycan, seferberlik ilan edildiSiyaset
Azerbaycan, seferberlik ilan edildi
Derbide gol sesi çıkmadıSpor
Derbide gol sesi çıkmadı
Son 24 saatte 68 can kaybı bin 467 vakaTürkiye
Son 24 saatte 68 can kaybı bin 467 vaka
'Kuduz ölümcül ancak önlenebilir bir hastalık'Türkiye
'Kuduz ölümcül ancak önlenebilir bir hastalık'
'4 milyon ekmek çöpe gidiyor'Türkiye
'4 milyon ekmek çöpe gidiyor'
'Sorunun çözümüne Rusya engel oluyor'Türkiye
'Sorunun çözümüne Rusya engel oluyor'
Kürtaj halen 68 ülkede yasakTürkiye
Kürtaj halen 68 ülkede yasak
Odasında yangın çıkardıSiyaset
Odasında yangın çıkardı
4 taksi durağı mühürlendiTürkiye
4 taksi durağı mühürlendi
Fransızlar hükümete güvenmiyorDünya
Fransızlar hükümete güvenmiyor
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri