Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
10 Mayıs 2020 Pazar - 11:52

Festival farklı ülkelerden seyirciyle buluşuyor

7 Mayıs’ta online açılışı gerçekleşen festival sınırsız, biletsiz filmlerin 14 Mayıs’a kadar gösterimleri sürüyor. 1301 film seçkisinin arasından seçilen birçok ülkeden film seyirciyle online platformda buluşuyor.

Festival farklı ülkelerden seyirciyle buluşuyor
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

ANKARA (Anayurt)

Festival  ikinci gününü geride bırakırken dünyanın birçok yerinden seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 9 Mayıs’ta festival filmleri ucansüpürge.org sayfasında 110 bin kez görüldü, 44 bin kez oynat tuşuna basıldı, 21 bin kez sonuna kadar seyredildi.

Dün özellikle festival danışma kurulundan Fatma Edemen’in İrlandalı kadın yönetmenlerle gerçekleştirdiği söyleşi oldu. Bunun yanı sıra Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün sahibi yönetmen Handan İpekçi’nin Saklı Yüzler filmi yıllar sonra yeniden Uçan Süpürge’de seyirciyle buluştu. Filmin ardından söyleşi gerçekleşti. Festival’de gerçekleşen tün söyleşileri Uçan Süpürge Youtube kanalında bulabilirsiniz.

Bugün Festival’de Neler Var?

Filmler ucansupurge.org.tr’de gösterilecektir. Program Türkiye Saati’ne (GMT +3) göre hazırlanmıştır.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bugün neler var?

HutsulkaKsenya 90’ – 17.30 Salon 2

Ukrayna yapımı deneysel türdeki HutsulkaKsenya, bizi 1939’a genç Yaro’nun hikayesine götürür. Yaro’ya babasından bir Ukraynalı’yla evlenmesi şartıyla miras kalmıştır. Ancak Hutsul kızı Ksenya ile tanıştığında bu planı gözden geçirmek zorunda kalır. Her Biri Ayrı Renk seçkisinde olan HutsulkaKsenya FIPRESCI jürisinin değerlendireceği filmlerden.

Kıyıda On theEdge 21’ – 12.00 Salon 2

Yönetmenliğini ve senaristliğini Kader Akyüz’ün üstlendiği Kıyıda, son yıllarda tüm yakıcılığıyla bütün dünyanın gündeminde olan zorunlu göçü konu alıyor. Otuzlarında bir kadın siyasi nedenlerle Yunanistan’a sığınmacı olarak gitmek zorunda kalmıştır. Geride kalan annesi ve üç yaşındaki çocuğunu yanına getirebilmek için yasal bir yolu kalmayan genç kadının, ailesini kaçak yollarla Yunanistan’a getirebilme çabası anlatılır. ‘Yersiz Yurtsuz’ seçkisinde yer alan Kıyıda, yerinden edilip geride bırakmak zorunda kalmanın zorluklarını çarpıcı bir şekilde anlatır.

Serçe SongSparrow 12’ – 12.00 Salon 2

Danimarka yapımı Serçe, 2015’te Avusturya’da, 2019’da İrlanda’da geçen gerçek bir olaya dayanmaktadır. Yersiz Yurtsuz seçkisinde olan film, kendilerini güvenli bir ülkeye ulaştırmaya çalışan bir grup mülteciyi anlatır. Bir buzdolabı kamyonunda bir kaçakçıyla yola çıkan mültecilerin yolculuklarının kendisi bile hayatta kalma çabasına dönüşür.

Paydos Break-Off 18’ – 12.00 Salon 2

Yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini Öykü Orhan’ın üstlendiği Paydos, çocuklarına tek başına ebeveynlik eden bir işçi annenin, çocuklarına bakabilmek ve geçinebilmek için verdiği mücadeleyi anlatır. Bir gün beklenmedik bir şekilde çalıştığın fabrikadan kovulur. Çocuklarının durumu anlamaması için bulduğu çözüm yoksulluğun çıkmazını gösterir.

Zeytin Değirmeni OilPress 10’

Ağaç kuşa dedi ki: “Senin kanatların bende olsa, dünyanın sonuna kadar giderdim! Kuş  ağaca dedi ki: “Senin köklerin bende olsa evimi aramazdım!”

Festivalin Yersiz Yurtsuz bölümünden Zeytin Değirmeni...

Şahika Tekand Filmi “Akrebin Yolculuğu” 120’

Gizemli bir adamdan aldığı bir anahtarla yollara düşen saat ustası Kerem, tamir edeceği saat kulesini bulur. Ancak bu saat kulesi kahramanımızı son derece esrarengiz bir kadınla tanıştıracaktır. Gizemli kadın saat kulesine bağlı yaşamaktadır ve Kerem'i aşırı derecede etkiler. Artık tuhaf olaylar başgöstermeye başlayacak, ve bu esrarlı kasaba anbean zaman kavramını yerle bir edecektir.
Bu yıl Onur Ödülü’nün de sahibi olan Şahika Tekand ile Akrebin Yolculuğu filminde yer alan Oyuncu Mehmet Aslantuğ’un film sonrasında söyleşisi gerçekleşiyor.

Berlin’deki Kelebekler: İkiye Bölünmüş Bir Ruhun Hikayesi Butterflies-In Berlin: Diary Of A SoulSplitInTwo 30’ – 19.30 Salon 2

İtalya yapımı animasyon film 1933 Weimar Cumhuriyeti Dönemi’nde Berlin’e taşınan Alex’in kendi cinsel kimliğinin arayışını konu edinir. Alex, tarihteki cinsiyet geçiş süreci tamamlanan ilk transseksüel olur. Ancak cinsel özgürlüklerin başkenti Berlin Nasyonal Sosyalizmin yükselişiyle tüm zamanların en baskıcı ülkesine dönüşür.

Kraliçe LearQueenLear 84’

Toroslar'da bir avuç köylü kadın, 2000'li yılların başında bir araya gelerek bit tiyatro topluluğu kurar. Arslanköy Tiyatro Ekibi adını verdikleri topluluk sayesinde hayatları değişen kadınlar, yaşamlarını sahneye taşımaya başlar. Bu sefer kendilerine farklı bir amaç edinen kadınlar, Shakespeare'in Kral Lear oyununu ücra dağ köylerinde sahnelemeyi planlar. Suyun bile zor ulaştığı köylerde oyun sergilemek için yola koyulan kadınların dünyası bu süreçte Kral Lear'ın dünyası ile iç içe geçer. Film sonrası Yönetmen Pelin Esmer ile Bahar Şimşek söyleşisi gerçekleşiyor.

Boşluk Void 16’ – 19.30 Salon 1

Yönetmenliğini ve senaristliğini Elif Eda Karagöz’ün üstlendiği Boşluk, bir genç kadının ilişkisini sorgulamasına odaklanır. Kendisi tutsak gibi hissettiği ve bitirmek istediği ilişkisinin ayrılık konuşması provasını hiç tanımadığı bir postacıyla yaparken kendisini araftan umulmadık bir yere taşır.

Orada There 17’ – 19.30 Salon 1

Yönetmenliğini Zeynep Köprülü’nün üstlendiği Orada, Fransa’da çok istediği tiyatro ekibiyle birlikte oyunculuk yaparken babasının ağır hastalığı üzerine Türkiye’ye çağrılan Aylin’in hikayesini anlatır. Bürokratik engellere takılan Aylin, Türkiye’ye dönerse Fransa’ya geri dönemeyecektir. Aylin tiyatroya duyduğu tutku ve istekle ailesinin onu seçim yapmaya zorlayan baskısı arasında büyük bir ikileme düşer. Kabuğunu Kırmak seçkisinde yer alan Orada filmi; aile ilişkileri, kendi yolunu çizmek ve tercihlere dair tartışmayı zihinlerde açıyor.

Öteki Taraf TheOther Side 29’ – 19.30 Salon 1

Feng-Lou, erkek kardeşi ile küçük bir evde yaşar. Feng-Lou bir gün kızından ayrılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kızını saklar. İşlerin giderek garipleştiği bu aile hikayesinde, bir gün kızı eve giren bir siyah kelebeği kurtarır ve erkek kardeşi Kun-Jie aniden ölür. Bu filmde, aileyi bir olay yeri olarak sembolik anlatımlarla görürüz.

Sınav Exam 15’ – 19.30 Salon 2

İran yapımı Sınav, genç bir kızın sınava gitmek üzereyken babası tarafından kokain kuryeliğine zorlanması ve sonrasında okulda içinde kaldığı zorlu durumu konu alır. Kısa kurmaca türündeki bu film, erkekliğin ideolojik aygıtlarını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Fransızca Öğretmeni The French Teacher 92’ – 21.00 – 23.30 Salon 2

ABD, Brezilya, Türkiye ortak yapımı olan Her Biri Ayrı Renk seçkisinden Fransızca Öğretmeni, günün FIPRESCI’de yarışan bir diğer filmi. Bir Fransızca öğretmeninin; babası, kendinden çok genç yaştaki sevgilisi ve kızıyla olan sorunlu ilişkilerine tanıklık ederiz. Geçmişle şimdinin çarpışmasıyla, karmaşık aile meseleleri nesillerarası bir dramayla yüzeye çıkar.

18+Yeminli Bakire ve Genç Kadın TheSworn Virgin andThe Girl 43’

Bedrie Arnavut bir kadın olarak kimliğini aramaktadır. Ataerkil Arnavutluk’ta kendi kararlarını kendi alabileceği bir hayat sürmek istemektedir.

Öteki TheOther 16’ – 19.30

Yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini Kübra Bekmez’in üstlendiği Pembesiz Mavisiz seçkisindeki belgesel film, toplumun cinsiyet meselesi üzerinden dayattığı normları gösterir. Trans erkek olan Toprak ve Ecmel’in bu dayatmalarla, toplumun onları “iyileştirme” ve “düzeltme” baskısı ve ötekileştirmelerle mücadelelerinin hikayesini izleriz.

18+ Erkek Olacaksın YouWill Be A Man 90’

Kadına karşı şiddet neden var? Bu sorunun cevabını, geçmişinde sıkışıp kalmış eski kadın satıcısı Rafael ve acısını provokatif performanslara dönüştüren, bir seks işçisinin oğlu sanatçı Abel Azcona ile yanıtlamaya çalışıyoruz. Paralel olarak bir sınıf öğretmeninin sınıfı ile bir yayıncı ekibi aynı tema üzerinde senaryolar tartışırken, etkin birkaç erkeğin tepkileriyle farklı açılardan erkeklik konusu ele alınıyor.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
''Şampiyonluk kupasından uzak değiliz''
 
İşçi Filmleri Festivali'ne onbinler katıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandıEkonomi
Üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı
BDDK'dan yeni normalleşme adımıEkonomi
BDDK'dan yeni normalleşme adımı
Büyüme rakamları sonrası dolar ve euro düşüşteEkonomi
Büyüme rakamları sonrası dolar ve euro düşüşte
Dünyada vaka sayısı 63 milyonu aştıDünya
Dünyada vaka sayısı 63 milyonu aştı
Fahrizade suikastında iki ayrı senaryoDünya
Fahrizade suikastında iki ayrı senaryo
Kadir Şeker'in kurtardığı kadın eroin dolu araçtan çıktıTürkiye
Kadir Şeker'in kurtardığı kadın eroin dolu araçtan çıktı
ABD seçimlerine bir itiraz da Bolsonra'danDünya
ABD seçimlerine bir itiraz da Bolsonra'dan
Biden bileğini burktuDünya
Biden bileğini burktu
Çin'in keşif aracı Ay'ın yörüngesindeDünya
Çin'in keşif aracı Ay'ın yörüngesinde
Biden'ın iletişim ekibinin tamamı kadınlardan oluşacakDünya
Biden'ın iletişim ekibinin tamamı kadınlardan oluşacak
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri