Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,8486
  Dolar
 • Euro
  6,5655
  Euro
 • Altın
  238,889
  Altın
 • Bist-100
  95.952,770
  Bist-100
 • ADANA
  8/23°
  ADANA
 • ANKARA
  1/13°
  ANKARA
 • ANTALYA
  8/22°
  ANTALYA
 • BURSA
  10/23°
  BURSA
 • ISTANBUL
  10/20°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  13/25°
  IZMIR
 • KONYA
  4/18°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Hayat kurtaracak
Hayat kurtaracak
Meteorolojiden uyarı
Meteorolojiden uyarı
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İnterpol devrede
İnterpol devrede
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
21 Mart 2018 Çarşamba - 15:41

Gümüşhane günlerinde ZDO farkı

Gümüşhane Günleri'nin 6'ıncısı, 21-25 Mart tarihleri arasında Ankara'da kapılarını açarken, Zigana Doğa Okulu'da katılımcılara Gümüşhane doğasını anlatacak.

Gümüşhane günlerinde ZDO farkı

ANKARA- Gümüşhane Günleri'nin 6'ncısı, bugün Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde başlayacak. Gümüşhane Günleri'nde açacakları stantla Gümüşhane'nin doğasını tanıtmayı amaçlayan Zigana Doğa Okulu Müdürü Savaş Aydın, Anayurt Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Gümüşhane Günleri'nin 6'ıncısı 21 Mart günü gerçekleştirilecek. Bu etkinlik geçmişte  Gümüşhane'ye neler kattı ve bu yılki katkısının ne olmasını bekliyorsunuz?

 

Bu yıl 6’ncısı organize edilen “2018 Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri”ndeki temel amacın Gümüşhane dışında yaşayan hemşerilerimiz yanında çeşitli nedenlerle Gümüşhane’yi göremeyen, gitmek isteyip de zaman bulamayan hemşerilerimizin Gümüşhaneli olmayıp ta Gümüşhane’yi merak eden vatandaşlarımızın Gümüşhane tanıtım günlerinde 21-25 Mart tarihleri arasında Gümüşhane’yi tüm yönleriyle tanımaları,  Gümüşhanelilerle birlikte Gümüşhane kültür ve sanatıyla iç içe yaşamaları amaçlanmıştır. Gümüşhane’nin kültür, mutfak ve tabiat değerlerinin tanıtıldığı çok sayıda stantta yer aldığı bugün, amaca erişildiği görülmektedir.  Bu yıl 6'ncısı düzenlenen bu etkinlik sürdürülebilir ölçeğinde önemli bir örnektir. Bu yönüyle Gümüşhane valiliğini ve Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Başkanı Hamdi Aslanı şahsında tüm GÜDEF Yönetimini tebrik ediyorum. Gümüşhane'yi Ankara'ya taşıdıkları için böyle güzel bir tanıtım günleri hazırladıkları için kutluyorum ve bir Gümüşhaneli olarak bu tablodan da onur duyuyorum. Bu tablonun oluşmasına büyük katkı ve destek veren eski ve yeni tüm Milletvekillerimize STK başkanlarına Kurum ve kuruluş temsilcilerine saygılarımı sunuyorum.

 

GÜMÜŞHANE DOĞASIYLA DA VAR

 

Gümüşhane pestil ve kömesi ile kuşburnuyla  kamu oyunda yer almakla birlikte, 9 adet nadir bitkiyi doğasında barındıran Gümüşhane’nin artık doğasının da ön plana çıktığı Gümüşhane Doğa Turizminin STK ayağını da Zigana Doğa Okulu (ZDO)  olarak bizler üstlendik diye düşünüyorum. Bugüne kadar Gümüşhane’nin dününü ve bu gününü bize izleme ve takip etme fırsatı verdiği gibi gelişimin ne yönde ve nasıl olduğunu da değerlendirme olanağı bize sağlamaktadır. Son dönemde alanda yapılan doğa turizmi yatırımlarının, yöreye olan ekonomik katkıları yanında bu yatırımlar yapılırken doğadaki koruma ve kollama dengesine ne kadar dikkat edildiği sürdürülebilir  ölçekte nasıl hareket edildiğini izleme şansımız oluyor. Ziyaretçilerde kendi ölçeklerinde bunu değerlendirmeleri yapma imkanlarına karşılaştırmalı olarak sahip oluyorlar.

 

'FARKINDALIK YARATILDI'

 

Örnek vermek istersek Torul İlçemizde yapılan Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası şimdiden Gümüşhane'de bir farkındalık yaratmış ve ziyaretçi akınına uğramıştır. Aynı akının Şiran İlçemizde yer alan Tomara tabiat parkımızda ki şelale ve Cam seyir terası içinde geçerli olduğunu izlemekteyiz. Gümüşhane Valiliğin öncülüğünde Doğa Korunma ve Milli parkların girişimiyle yapılan Zigana Köyünde bulunan Limni Gölü tabiat parkı doğa turizm alanları 2017 yılı için önemli turizm yatırımları olarak Gümüşhane’ye damgasını vurmuşlardır. Her ne kadar Limni gölü tabiat parkı arıtma tesisleri yapılmış ise de sanırım bu büyük eksiklik kısa zamanda giderilecektir. Ayrıca Valiliğin önderliğinde başlatılan Zigana Dağı esnaflarına yönelik turizm yatırımları ise takdire şayandır. Kültürel değerlerin tanıtımı yanında doğal güzelliklerinde Ankara’ya görsel olarak da olsa taşınmış olmakta,  bunun yansıra Gümüşhane’ye özgü coğrafi işarete sahip Köme ve Pestilin tanıtımı ve tadının yakında tadılması imkanı ziyaretçilerimize sunulmaktadır. Böylece her yönüyle Gümüşhane’mizin tanıtımın yapılması amaçlanıyor olması ve Gümüşhane’nin tüm Kurum ve kuruluşlarıyla Tanıtım günlerinde görev almaları, alkışlanacak övülecek bir durum olarak görüyor. Gümüşhane’mizin tanıtılmasıyla birlikte dışarıdan daha çok ziyaretçi gelmesine yöre halkının turizmden pay almasına gelir düzeylerinin artırılması, buna balı olarak da hayat standardının daha yüksek seviyelere çıkması ve bağlı bileşik oluşumların artması hedeflenmektedir.

 

Bu etkinlikte neler yer alacak?

 

Bu etkinlikte Gümüşhane’nin kültür, mutfak ve tabiat değerlerinin tanıtıldığı çok sayıda stantta yer alacak ve bu kültür zenginliğini 5 gün boyunca AKM tüm Ankaralılara ve Ankara’da yaşayan diğer hemşerilerimize sunacağız. Bize özgü olan Müzikler, Halk ozanları , yöresel oyunlar, Galandar, Herfene , Lames, lemis, Siron gibi bize özgü yani Gümüşhane’ye özgü kültürel değerler ve vazgeçilmeyen kemençe ve horonlarla birlikte Köme ve pestil bunlarda dışında Gümüşhanelilerin taş ustalık sanatı gösterileri, Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı olan bu yıl nedeniyle ön görülen program çerçevesinde 100. yıl kutlamaları , şair ve yazarlarımızın imza günleri ve Şiir dinletileri, Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hz anma programı yanı sıra Gümüşhane Mutfağı ve Türküleri ziyaretçilerle birlikte olacaklar . 5 gün sürecek olan tanıtım günleri dolu dolu geçeceğine inanıyorum. Ziyaretçilerinde bu farkındalıkların etkisinde kalacaklarına güvenim tamdır.

 

Etkinlikte Zigana Doğa Okulu olarak nasıl yer alacaksınız?

 

ZDO her etkinlikte olduğu gibi Okulumuz ve Zigana Köyümüz adına bir stant açacağız  ve burada tüm Gümüşhane’nin doğal güzelliklerini ve yüksek biyoçeşitlik potansiyeline, florasını ve faunasını, ekosistemlerinin  korunması ve kollanması ve sürdürülebilir ölçekte değerlendirilmesi yönünde dikkat çekecek ve farkındalık yaratacak etkinlik yapmayı planlamaktayız bu nedenle Türkiye de bir ilk olan Zigana Doğa Okulu örneğinin ülkemizin tamamında yaygınlaştırılmasını, “Ekolojik okur yazarlığın artırılmasına yönelik görsellere standımızda  ağırlık vereceğiz.

 

Rekor yaprağımızı ve Bitki Müzemizdeki Endemik bitkilerimizden birkaç örneği ve Zigana Köylü, Zigana Yayla Kentin sahibi tarafından ihbarı üzerine Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü tarafından Biyokaçakçılardan yakalanan kelebeklerden örneklerini,  ZDO hakkındaki bilgiler içeren görseller ve Somut olmayan Kültür varlığımız LAMES ‘İ tanıtıyoruz. Bu tanıtımda Köyümüz Muhtarı Barış Akman ve Köyümüz Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadir Soytemiz ve Gümüşhane vergi Rekortmeni İşadamı Hakan özgün beyde açılışta standımızda olacaklar.

 

GÜMÜŞHANE LEZZETİ

 

Lames le ilgili Konuyu biraz açarsak; ZDO tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Lames şenlikleri “inde yapılan Lames, içine sebze konularak pişirilmiş pide olarak belirtilmekte, Gümüşhane il merkezinde ise Lemis olarak geçen bu yiyecek, yöre otlarıyla birlikte saç üzerinde yarım ay şeklinde hamurun içine ıspanak, peynir, patates, kıyma konulup katlanmış yufka ile yapılır. Gümüşhane Gözlemesi, olarak bilinmekte, Mitolojik bir eğlence olan Lames şenlikleri tam olarak doğrulanmamış olmakla birlikte, Onbinlerin yolu üzerinde olan Zigana köyüne Onbinlerin ordusu uğrayınca, köy yağmalamış ve köylü bu nedenle aç kalmıştır.  Onbinler köyden ayrılınca, köylüler bu durumu kutlamak için ellerinde kalan son unlardan  Lames yapıp kutlamaya katılanlara dağıtmışlardır. Böylece Lames şenlikleri doğmuştur. Her yıl ZDO tarafından geleneksel olarak yapılan şenliğin bu yıl   Ağustos ayı içerisinde  10‘ncusu  yapacağız. Bu şenlik köyden göç edenler buluşma geleneği ve yöresel kültürün yaşamasına neden olmaktadır. Şenlik görsellerini bu günlerde paylaşarak o kültürün yaşayan unsurlarını da ziyaretçilere sunmayı amaçlıyoruz.  Ayrıca ZDO yaptığımız seminer, sempozyum vb etkinliklerimiz görsellerini de standımızda yer vereceğiz. Böylece şenliklerimize tanıtım günlerine katılanları da davet etmiş olacağız.

 

Okulunuzun kelebek ve bitkilerle ilgili koleksiyonları var, bunları Gümüşhane Günleri'ne katmayı düşünüyor musunuz?

 

Türkiye’nin İlk Doğa okulu olarak yine bir ilk olarak da Dünya da köyde açılan ilk resmi Bitki müzesine sahip Sivil Toplum Kuruluşuyuz. Zigana Coğrafyası dünya ölçeğinde korunması gereken en önemli 200 bölge ve 23 sıcak noktadan birisi olan Kafkasya ekosisteminin güney batı ucunda yer alır. Zigana Dağı ve çevresi biyoçeşitliliği ve endemizmi ile korunması gereken özel bir ekosistemdir.Bu ekosistemde Türkiye’deki 65 öncelikli kelebek alanından 5 tanesi Gümüşhane sınırları içindedir. Bunlardan bir tanesi de Zigana Köyüdür. Torulensis Kelebeği sadece Zigana’ya özgü endemiktir. Gümüşhane ili genelinde 7 adet endemik olmak üzere, 219 çeşit kelebek bulunmaktadır.  Karadeniz bölgesinde en fazla endemik bitki türünün Gümüşhane’de bulunduğunu ve Gümüşhane’nin çok heterojen bir bölge olduğunu, Gümüşhane’de 11 ekosistem, 18 habitat olduğu, Türkiye’de ki 24 çeşit kuşburnunun 13’ü Gümüşhane’de yetiştiği, Gümüşhane florasında 124 familyada 2 bin 856 çeşit bitki bulunduğunu, bunlardan 451’inin endemik bitki türü, 9’unun da nadir bitki türü olduğunu, bu özelikleriyle Gümüşhane’nin kendisi adeta bir botanik bahçesi olduğu yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Coğrafyanın acilen korunması ve kollanması gerekmektedir. İşte bu gereğin sürdürülebilir turizm sayesinde, Ekolojik süreçler devam ettirilip doğal miras ve biyolojik çeşitlilik korunarak gelecek nesiller için de çevresel kaynakların optimal kullanımı sağlanabilir.

 

Ziyaretçilerinize özel sürprizleriniz nelerdir?

 

Standımızı ziyaret eden tüm ziyaretçilerimize, ZDO logolu sertifika vereceğiz.  Zigana Doğa Okulunun tadilatını yapabilmemiz için başlattığımız “BİR ÇİÇEKTE SİZ EKİNİZ “ kampanyamız çerçevesinde katkıda bulunanlara ZDO logolu katkı belgesi sertifikası olacak.

 

Gümüşhane Günleri sonrasında Doğa Okulu olarak düzenlemeyi planladığınız etkinlikler var mı? Varsa bize bunlardan bahseder misiniz?

 

ZDO farkındalıklarını sürdürülebilir düşünce tarzıyla devam ettirmektedir. Bunun için Zigana coğrafyasından akademik tabanlı etkinliklere öncelik veren ve bunları uygulayan bir STK kuruluşu olarak tanınmaktadır. Geleneksel LAMES şenlikleri dışında, her yıl Coğrafyamızda EKOTURİZM çalıştayları, sempozyumlar, sergiler  gibi etkinlikler yapmaktayız bunlarda geleneksel hale gelmek üzeredir. Bu etkinliklerimizi Kamu kuruluşları yansıra, coğrafyamızdaki STK’larla birlikte yapmaya özen göstermekteyiz, Gümüşhane’mizin var olduğu her etkinlikte olmayı hedeflemekteyiz.

 

Yine, 11-12 Mayıs 2018 tarihlerinde, ZDO olarak,  Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesiyle birlikte Gümüşhane de, “Kırsal Kalkınmanın Temeli Kadındır” adı altında 3. ekoturizm sempozyumunu gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bu sempozyum iki oturumlu olacak 1. Oturumda akademisyenlerimiz, 2. Oturumda Gümüşhaneli emekçi kadınlarımız yer alacaktır. Yine bu sempozyum çerçevesinde ekoturizm yöresel pazarı, sempozyumun yapılacağı Gümüşhane Kültür merkezinde açılacaktır.  Bu etkinlikte paydaşımız olan Gümüşhane Kültür İl Müdürlüğümüze Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi  Başkanı Aynur Çubukçu’ya buradan teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu etkinliğimizde , yine Coğrafyamızda bir ilk olan 11-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Turizm ve Kültür Bakanlığı İle birlikte ZDO olarak düzenlediğimiz "Ev Pansiyonculuğu " kursu sonucunda sertifika alan kursiyerlerimizde belgelerini törenle dağıtmayı planlamaktayız. Tabii ki 2018 finalini Ağustos ayında yapacağımız 10. Lames şenlikleriyle taçlandıracağız.

 

Son olarak neden doğa ve doğa okulu?

 

Doğa hepimize lazım insanlığa lazım, doğa olmadan yaşayamayacağımıza göre mutlaka onu korumalıyız. Doğanın varlığı ile birlikte yaşadığımız doğada neyin nerde olduğunu bilemesek onları nasıl koruya bileceğiz. Onun için EKOLOJİK OKURYAZAR BİR NESİL VE   ENVANTERİ ÇIKARILMIŞ BİR DOĞA HEDEFLEMEKTEYİZ.

 

Salih KAPLAN

 

 
Chicago yeşile boyandı
 
Reklamı televizyonlar kaptı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kurul, ‘Memleket Biziz’i Anayurt’a anlattı
Türkiye'nin sorunlarına çare olmak için yurttaşları bir araya gelmeye ...
Türkiye doğasında bir ilk, doğa okulu
Türkiye'nin ilk doğa okulu olan Zigana Doğa Okulu Başkanı Savaş Aydın, ...
Türkiye bürokrasisinde Gümüşhane farkı
Gümüşhane, bürokrasideki yeriyle Türkiye'ye önemli katkılarda bulunuyor. ...
 
İYİ Parti ileCHP arasında temas
İYİ Parti Keçiören İlçe Başkanı Güçlü Şenel, Türkiye gündemi ve ilçeye ...
Dericizade Ahilik Kültürü'nü yaşatıyor
Dericizade Onursal Başkanı Faruk Küçük, ahilik geleneğini ve dericiliği Anayurt Gazetesi'ne anlattı.
Man Adası belgelerinde kanun işlemiyor
ASMMO Başkanı Ali Şahin, sorunun 2006 yılında Kurumlar Vergisi Kanunu'nda ...
 
Rotamız; Kuruçay Köyü...
Doğa gezilerimizi sürdürürken  rotamızı Ankara- Çubuk- Kaletepe ve Kuruçay köyüne çevirdik.
Türkiye’de yeni bir sayfa açıldı
İYİ Parti Altındağ İlçe Başkanı Kadir Türkmen, yarın gerçekleşecek ilçe ...
Rotamız; Urumşah Yaylası ve Keçi Kalesi
Ülkemizin her bir yeri bir başka güzel ve her yerin bir hikâyesi var. ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Elveda TANIK
Elveda TANIK
Durun! Daha yeni seçildiler...
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Ankara kaldırımları
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Çağdaşlık yolunda neredeyiz?
Murat POLAT
Murat POLAT
Sayın Cumhurbaşkanına ulaşmak kolay mı?
Orhan SAL
Orhan SAL
Canteros tutuk olunca kilit açılamadı !
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva