Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
20 Nisan 2011 Çarşamba - 12:49

Hayvanlarda içgüdü (30)

Örneğin; güvendiğim bir dostum gözleriyle şahit olduğu bir olayı çok duygulu bir şekilde bana anlattı.

Hayvanlarda içgüdü (30)
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Öldürülme deneyi – 3 (Kurbanlık Koyun)

Örneğin; güvendiğim bir dostum gözleriyle şahit olduğu bir olayı çok duygulu bir şekilde bana anlattı. Anlattığında benim de duygulandığım bu olayı size anlatmaya çalışacağım.

Bir kurban bayramında Ankara’nın Etimesgut mahalinin bir semtinde kurban edilecek hayvanlar bir meydana bırakılmışlar. Oraya alışkın olmayan ve kaçan bazıları da uygun yerlere bağlanmışlar. Fakat hepsinde ortak olan bir nokta, bütün koyunlar kendilerinden biraz ileride kesilmekte olan arkadaşlarına “Biraz sonra bize sıra gelecek, bizi de kesecekler” düşüncesi içinde kesilen arkadaşlarına bakıyorlar.

Bu manzarayı görüp kaçmaya çalışanlar yakalanıp gene oraya getiriliyorlar. Bu sırada herkesin gözleri önünde, herkesi duygulandıran bir olay oluyor. Kesilme sırasını bekleyen koyunlardan birisi, kesildikleri zaman kanlarını ve artık parçalarını gömmek için hazırlanmış çukurlardan birisinin yanında bulunan bir bıçağı ağzıyla alarak çukurun içine atıyor ve ön ayaklarıyla o çukurdan çıkan toprakları da çukurun içine iterek, çukura attığı bıçağın üstünü kapatmaya çalışıyor.

Bu manzarayı gören kasap elindeki bıçağı yere atarak yaşlı gözlerle “Ben bu durumu gördükten sonra artık kasaplığı bırakıyorum” diyerek oradan uzaklaşıyor.

Dedelerimiz, babalarımız kesilerek kurban edilecek hayvanlara karşı çok büyük saygıları vardı. Öncelikle, kurban edilecek bir hayvana, kurban edilmiş bir hayvanı mümkün olduğunca göstermemeye ve özellikle kesilirken göstermemeye çok dikkat ederlerdi. Kurban edilecek hayvanlar, kapalı bir mekan içinde bulundurulurlar ve kurban etmeye götürülürken o hayvan sevilerek, okşanarak götürülür ve kesileceği bıçağı görmemesi için gözleri bağlanırdı.

Sormamız ve üzerinde düşünmemiz gerekir. “Ne oldu bizlere de dedelerimizin, babalarımızın, kurban hayvanlarına gösterdikleri bu dikkati ve hassasiyeti kaybettik? Bizim onlardan gördüğümüz bu ince davranışlarına daha fazla hassasiyetle davranmamız gerekmez mi?”

Dedelerimizden, babalarımızdan daha hassas, daha medeni davranmamız gerekirken neden daha dikkatsiz ve daha kaba davranıyoruz? Hayvanların da bize benzer hisleri, duyguları olduğunu, olabileceğini bilmiyor veya düşünemiyor muyuz?

Cevabını daha sonra vermek koşuluyla şöyle bir soru soralım .

Buraya kadar hayvanların yaşamlarından verdiğimiz örneklerdeki bu duygusal davranışlar bu hayvanlara nereden geliyor? Hayvanlardaki bu davranışlara ister içgüdü, ister altıncı his ve isterseniz telepati deyiniz, ne derseniz deyiniz, bütün bunlar bu hayvanlara nasıl ve nereden gelmekte, nereden oluşmaktadır? Bütün bunlar tesadüfen, rastgele oluşabilecek oluşumlar mıdır?

İNSANLAR VE HAYVANLAR

Buraya kadar bitkilerin ve hayvanların kendi aralarındaki iletişimlerinden bazı örnekler vermeye çalıştık. Şimdi de insanlarla hayvanlar arasındaki bağlantı ve iletişim olaylarından birkaç örnek vermeye çalışalım.

Eğer yaşamımızda kedi, köpek, kuş gibi benzeri hayvanlarla beraber bulunma imkanınız olduysa bizim burada anlatmaya çalıştıklarımızı sizler bizzat yaşamış olabilirsiniz. Eğer yaşamınız kırsal kesimde ve hayvanlarla iç içe yaşadıysanız eminim ki sizler benim burada anlatacaklarımdan çok daha fazlasını görmüş ve yaşamışsınızdır.

Kaynağımın belli olması için size yine Hayvanlar Ansiklopedisinden birkaç örnek vermek istiyorum.

Sahiplerinin Peşinden Giden Arılar

Örneğin; Arıların da sahiplerine bağlılıklarını biliyor musunuz?

Camille Boule adında bir adam, 1941 yılında, sahibi olduğu arı kovanlarını, Paris yakınlarındaki Auteuil’de bırakarak 80 km uzaklıktaki Bretaux kasabasına taşınıyor. Bu kabaya taşınmasından bir hafta sonra arılar toplu halde Bretaux’a gelerek Camilla Boule’nin evini buldular. Aylardan sonra adam gene arılarını bırakarak Auteuil’le geri döndü. Birkaç gün sonra arılar da Auteuil’e gelerek eski kovanlarına yerleşerek bal yapmaya koyuldular.

Yüzbaşı Köpeğini Aldatamadı

Örneğin; Hendley adında bir İngiliz yüzbaşı, vazifeli bulunduğu geminin makine dairesindeki bir patlama sonucunda fena halde yanmıştı. Kendisini alan hastane gemisi Plymouth Limanı’na yanaşırken, Hendley, köpeği Terry’nin kendisini karşılamaya geldiğini gördü. Köpek ambulansı hastane kapısına kadar takip etti ve hastanenin kapısından ayrılmadı. Ne yaptılarsa köpeği oradan ayıramadılar, bunun üzerine ona acıyanlar tarafından verilen ekmekleri yiyerek hastane kapısında beklemeye devam etti.

Yüzbaşı Hendley bir ay sonra taburcu edileceği sırada, Terry hala hastanenin kapısında bekliyordu. Yüzbaşı köpeklerde altıncı hissin varlığına dair birçok hikayeler işitmişti. Bu hususu kendi köpeğinde de ölçmek, denemek amacıyla hastaneyi gizlice arka kapıdan terk etmeye karar verdi. Arka kapıdan başını dışarı uzattığı sırada, ortalıkta kimseler yoktu. Fakat daha birkaç adım uzaklaşmasına bile vakit kalmadan arkasında şen bir havlama işitti ve köpeği Terry’yi kolları arasında buldu.

Yüzbaşı o zamandan beri hala merak içindedir. Köpeği sahibinin arka kapıdan çıktığını nasıl ve nereden anlamıştı?

Kazayı Önceden Gören Köpek

Birleşik Amerika’da New Hamphire’nin Hannover şehri yerlilerinden Charles Gray, sıcak bir yaz günü yorulmuş ve dinlenmeye karar vermişti. Şehir dolaylarından geçen nehrin kıyısında geziniyor, köpeği de ona arkadaşlık ediyordu.

Gray bir ağacın gölgesinde oturup piposunu henüz yakmıştı ki, köpeği birden çılgın gibi havlamaya başladı. İnliyor, efendisinin elbiselerine dişlerini geçirerek onu sürüklemeye çalışıyordu. Huzuru kaçan adamcağız köpeğini takip etmekten başka çare bulamadı.

Fakat birkaç adım atmasına attı ki, biraz önce dayanmakta olduğu ağaç ansızın devrilerek suya yuvarlandı. Gray, ağacın devrilmek üzere olduğunu, altında oturmasına rağmen fark edememişti.

Biz insan iken fark edemediğimizi köpek nasıl fark etmiş veya hissetmişti?

Bir Atın İnanılamayacak Uzun Yolculuğu 

Atların son derece dayanıklı olduğu söylenir. Amerika’da Oregon’lu çiftçi Cari Kostash’ın anlattığı olay bu inancın doğruluğunu kanıtlamaktadır.

“Çocukken dedemizin çiftliğine gittiğimiz zamanlar, ninem sevgili atına binip gezmemize izin verirdi. Bobby bize bir şey yapmazdı, ama bütün sevgisinin hanımına ait olduğunu bize hissettirirdi.

Sadık hayvan 15 yaşına basınca, dedemin bir dostuna satılıp Kaliforniya’ya götürüldü. Ninem onu sattırmazdı, ama Bobby’nin ihtiyar yaşında ılık bir iklimde daha mesut olacağını düşünerek razı olmuştu.

Soğuk ve yağmurlu bir gece ailece ocak başında otururken, fırtınanın sesi arasında ince bir kişneme duyar gibi olduk. Ninem yerinden fırlayarak hepimizin aklından geçeni söyledi “Bu, Bobby’nin sesi. Onu nerede olsa tanırım.”

Gerçekten de çamurlara bulanmış Bobby kapıda duruyordu.

Bobby, Kaliforniya’nın Gureka şehri ile Oregon’un Coburg şehri arasındaki 368 kilometreyi tek başına alarak eski evine dönmüştü.”

Köpek Söz Dinlemiyor

Schmidt ailesi Almanya’nın Münih şehri yakınlarındaki ormanlardan birinde piknik yapmıştı. Fakat gitme zamanı gelince, köpekleri Wolf bir türlü oturduğu yerden kalkmak istemedi. Bay Schmidt onu çağırıp ıslık çaldıkça, Wolf sadece uluyor, fakat yerinden kıpırdamıyordu.

Schmidt nihayet köpeğin yanına gitmek zorunda kaldı. Sahibi yaklaştıkça Wolf ulumalarını artırdı. Bay Schmidt, Wolf’un yanına varınca, hayvanın heyecanının sebebini anladı.

Wolf, sahibinin otların arasına düşmüş saatinin başında nöbet bekliyordu!...

Hayvanlar İyilikten Anlar

Zenci George Willis, Birleşik Amerika’nın kuzeyindeki Maine ormanlarında dolaşırken, bir kokarcanın ayağının bir kapanın dişleri arasına sıkıştığını görmüştü. Merhametli Willis, zavallı hayvanı kurtarmak istedi. Kokarcayı, pis kokusunu, üstüne püskürtmesi tehlikesini göze alarak, eliyle tuttu ve kokarcaya cesaret verici sözler mırıldanmaya koyuldu.

Bundan sonra, kapanı açmak için diziyle manivelanın üstüne bastı. Kokarca çektiği acıya rağmen ne kıpırdadı, ne de koku çıkardı.

Kurtulduktan sonra hemen oradan kaçıp uzaklaşması gereken kokarca, zencinin yanına oturdu ve kapanda incinen ayağına biraz masaj yaptı. Yürüyecek hale gelince de, kendini kurtaran George Willis’e teşekkür edercesine uzun uzun yüzüne baktı ve sonra onu yanından uzaklaştı.

Devami Yarın

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Bitkilerle İletişim: İbrik Otu Bitkisi (29)
 
Hayvanlarda içgüdü (31)
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye'den Ege'de yeni Navtex ilanıTürkiye
Türkiye'den Ege'de yeni Navtex ilanı
BM'den çağrı: Küresel ateşkesi 100 gün içinde hayata geçirinDünya
BM'den çağrı: Küresel ateşkesi 100 gün içinde hayata geçirin
'BM, Kovid-19 eylemlerinden dolayı Çin'i sorumlu tutmalı'Dünya
'BM, Kovid-19 eylemlerinden dolayı Çin'i sorumlu tutmalı'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajıSiyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajı
'İyi ki varsınız, yanınızdayız'Türkiye
'İyi ki varsınız, yanınızdayız'
'Güven tamamen yerle bir edildi'Siyaset
'Güven tamamen yerle bir edildi'
'Denetimsiz gıda takviyeleri ölümcül olabilir'Türkiye
'Denetimsiz gıda takviyeleri ölümcül olabilir'
Büyükataman’dan Kılıçdaroğlu’na tepkiSiyaset
Büyükataman’dan Kılıçdaroğlu’na tepki
Selçuk: EBA altyapısı giderek daha da güçlenecekTürkiye
Selçuk: EBA altyapısı giderek daha da güçlenecek
Şoför yolcuyu bıçakladıTürkiye
Şoför yolcuyu bıçakladı
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri