Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,8542
  Dolar
 • Euro
  6,5712
  Euro
 • Altın
  238,955
  Altın
 • Bist-100
  95.952,770
  Bist-100
 • ADANA
  8/23°
  ADANA
 • ANKARA
  1/13°
  ANKARA
 • ANTALYA
  7/22°
  ANTALYA
 • BURSA
  11/23°
  BURSA
 • ISTANBUL
  11/19°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  11/25°
  IZMIR
 • KONYA
  3/17°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Hayat kurtaracak
Hayat kurtaracak
Meteorolojiden uyarı
Meteorolojiden uyarı
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İnterpol devrede
İnterpol devrede
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
14 Şubat 2018 Çarşamba - 15:34

Man Adası belgelerinde kanun işlemiyor

ASMMO Başkanı Ali Şahin, sorunun 2006 yılında Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemenin işletilmemesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Man Adası belgelerinde kanun işlemiyor

ANKARA- Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMO) Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Şahin, meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibarelerinin çıkarılmak istenmesi ve odaların bazı faaliyetlerini düzenlemeye yönelik çalışmalar, Türkiye'deki vergi adaleti, yap- işlet- devret üzerinden yapılan projeler ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği Man Adaları'ndaki off-shore hesapları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği'nin açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bazı meslek odalarının isimlerinden "Türk" ifadesinin çıkarılması gerektiği yönündeki sözleri hakkında, " Bu kimsenin lütfu ya da bahşettiği bir şey değil. O ülkede faaliyet gösteren meslek odasının, o ülkenin ismiyle anılması doğal ve bunun kaldırılması yanlış bir durum" diyen  Şahin, odaları yönelik düzenlemenin gerekli olmadığını vurgulayarak, "Odaların bütün üst birliklerinin isimlerinde Türk kelimesi geçiyor ve bunlar Bakanlar Kurulu Kararlarıyla verilmiş " dedi.

 

'SÜREÇ TTB İLE BAŞLAMADI'

 

Şahin, isimlerin kalmasıyla sorunun çözülmeyeceğini belirterek, "Meslek odalarının Türk kelimesinin bulunmasından rahatsızlığı yok. Siz rahatsızlık duyulmayan bir konuda tartışma ortamı yaratıyorsunuz. Kaldı ki daha önce birçok kurumda T. C. kelimesini kaldırdıklarını hatırlamak gerek. Amaç Türk kelimesini kaldırmak değil. Odaları işlevsiz hale getirmektir. Kendilerine muhalif gördükleri kurum ve kuruluşları pasivize hale getirmeye çalışıyorlar" diye konuştu. Oda yönetimlerinin seçimle başa geldiğinin altını çizen    Şahin, "Buralara atamayla kimse gelmiyor. Kendi bulundukları alanda seçimi kutsayıp, sandıkla geldiklerini söylüyorlar ama sandıkları gelen başkalarını görmemezlikten gelip, onları işlevsizleştirmek doğru değil. Aslında süreç TTB'nin açıklamasından önce başladı. Bakın bizim odamızın bağlı olduğu kurum Maliye Bakanlığı. Bakan Naci   Ağbal ise 1,5 yıl önce iki farklı etkinlikte, 'Biz aslında her anlayışın olması gerektiğini savunuyoruz' dedi. Yani daha önceden bu tasarlanmıştı ve uygun ortam fırsat görülerek, gündeme getirildi" dedi. "Her anlayışın odası olması anlayışının sıkıntıları olacak. Siyasal iktidarlar değiştiğinde, her iktidar kendisine yakın odayı savunacak" diyen Şahin, durumun sıkıntılara gebe olacağına "Aslında odalar siyasallaşacak ve ayrımcılığa tabi tutulacak. Olması gereken bu değildir" diye dikkat çekti.

 

'NEDEN ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU'

 

Şahin, TTB'nin hedef haline gelmesinin arkasında farklı şeyle yattığını ifade ederek, durumu şöyle anlattı: ""Hekimlerin yaptığı açıklama, çok insani ve yeminleri de bunu gerektiriyor. TTB'ye yapılan baskının ardında açıklamalarından öte, şehir hastaneleri hakkında hazırladıkları rapor nedeniyle. Şehir hastaneleri yap- işlet- devret mantığıyla yapıldı. Bize söylenen devletin cebinden para çıkmayacaktı ancak uygulamada bu olmuyor. İhaleleri alan firmalar, gittiler yurt dışında borç aldılar ve bu borçlarına da devlet garantisi verildi. Bu yöntem boğaz köprülerinde de kullanıldı. Bunlar uzun vadeli krediler ve ödenmediği zaman halkın sırtına bu borçlar yüklenecek.

 

'6 MİLYAR KAYNAK AYRILDI'

 

Hatta boğaz köprüleri için geçiş garantisi verildi. Geçilmeyen araçlar için bütün vatandaşlar vergileriyle bu parayı ödeyecek. Hadi arabası olanların bu köprüden geçme ihtimali var ama arabası olmayan bile geçiş garantisi nedeniyle vergileriyle bu parayı ödemiş olacak. 2018 bütçesinden de bu geçiş garantileri için 6 milyara yakın kaynak ayrıldı. Hatta karayolları açıklamasında, birinci ve ikinci boğaz köprülerinden geliri topladıklarını ancak geçiş garantisi için verilen para miktarını ödeyemediklerini, bunu üzerine 1 milyon ilave ederek geçiş garantilerini finanse ettiklerini söylüyor.  Şuanda iki türlü garanti durumu var. Geçiş ücretleri yüksek olduğundan, kimse geçmeyecek korkusuyla ücretler aşağıya çekildi ve aradaki farkı da devlet ödüyor. Birde geçmeyen araçların parası ödeniyor.

 

'SAYIŞTAY'IN RAPORU OLDUĞU SÖYLENİYOR'

 

Bunun yerine, projeleri devlet yapsaydı daha uygun olurdu yönünde Sayıştay'ın raporu olduğuna ilişkin duyumlar geliyor.  Zaten aklın yolu birdir. Bu şeklide olursa devletin kendi yapması gerektiğini bir vatandaş bile düşünebilir. Şirketler böyle giderse, 3-5 yıl içerisinde köprülerin maliyetini çıkaracak ve geriye kalan yıllar onlar için kar olacak. "

 

Şahin, Türkiye'de vatandaşlardan alınan vergiler konusunda, "Adaletsizlik var" diye dikkat çektikten sonra şunları söyledi: "Dolaylı ve dolaysız vergilerin Türkiye'deki oranlaması, dolaylı vergilerin oranı yüzde 73 ve   dolaysız vergilerin oranı yüzde 27. Dolaylı vergileri asgari ücretli de aylık 30 bin lira geliri olan da aynı ödüyor.  Dolaysız vergilere de yüzde 27 diyoruz ama stopaj yani kaynağından direk kesilen vergiler de eklendiğinde, dolaysız vergilerin oranı yüzde 20'ye düşüyor. Hatta gelir ve kurumlar vergisinden, kurumların ödediği vergi oranı yüzde 9, çalışanların ödediği vergiler ise gelir ve kurumlar vergisinin oranını aşmış durumda. Yani ülkenin ekonomik geliri yüksek kesimi daha az, düşük olan daha yüksek vergi ödüyor. Vergi adaletinin olduğu yerlerde dolaysız vergiler dolaylı vergilere oranla azdır. Biz de olması gereken halkın ödediği vergilerin oranının düşürülmesi ve dolaylı vergilerin oranının yüzde 50'lilerin altına indirilmesidir.

 

'SABAH KALKTIĞIN ANDA VERGİ ÖDEMEYE BAŞLIYORSUN'

 

Vatandaşın çoğu vergi ödediğinin farkında değil. Niye çünkü beyanname vererek vergi ödemediği için bunu farkına varmıyor. Sabah kalktığınızda elektriği yaktınız, elinizi yıkadınız, toplu taşıma aracına bindiniz vergi ödüyorsunuz. Beyan ederek ödemediğiniz için vergi ödediğinizin farkında değilsiniz. Vatandaş aylık 40- 50 kalemde vergi ödüyor."

 

'HALKTAN ALDILAR, ŞİRKETLERE VERDİLER'

 

Türkiye'de yasal düzenlemelerle getirilen vergilerin halkın sırtına yük yüklediğini ifade eden Şahin, son torba yasadaki düzenleme hakkında şu bilgileri verdi: "Gazlı içeceklere özel tüketim vergisi getirildi. Halkın ihtiyaç olarak kullandığı şeylere doğru özel tüketim vergisi kaydırılmaya başlandı. Yatta, pırlantada genel bir ihtiyaçmış gibi özel tüketim vergisi yok,  ancak halkın büyük kısmının kullandığı gazlı içeceklere özel tüketim vergisi getiriyorsunuz. Mesela son torba yasada motorlu taşıtlar vergisinden yüzde 14 alınması gerekirken, bu oran 20- 25 arasın belirlendi. Aynı torba yasada 3 tane telekomünikasyon şirketinin devlete olan 5 milyarlık borcu, 3 milyar 300 milyona indirildi. Yani 3 kat ceza ödemeleri gerekirken, 1 kat ceza ödeyecekler. Motorlu taşıtla alınan vergiyi bana sorarsanız, bu şirketlere aktardınız. Bir taraftan vergi gelirlerini artırmak için halkın cebine elinizi atıyorsunuz, bir taraftan da halkın kanını emen şirketlere af getiriyorsunuz." Meslek odası olarak vergi aflarını da doğru bulmadıklarını aktaran Şahin, vergi mükelleflerinin "Nasıl olsa af gelir" beklentisini içerisine girdiğine dikkat çekerek, "İşini düzgün yapan ve yapmayanın ayrımı ortadan kalkıyor" diye sözlerine ekledi.

 

'BAKANLAR KURULU AÇIKLAMIYOR'

 

Şahin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği Man Adaları'ndaki off- shore hesapları hakkında, "Bu hesaplarının olduğu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla doğrulandı. Ancak bu işlemlerde kanunsuzluk yoktu. Çünkü bir yasal düzenleme halen uygulanmıyor" değerlendirmesinde bulunarak, off- shore hesaplarına Türkiye'de neden yasal işlem yapılamadığını şu sözlerle açıkladı: "2006 yılında Kurumlar Vergisi Kanunu'nda düzenleme yapıldı ve 30 Madde'nin 7. Fıkrası'nda değişiklik yapıldı. Vergi cenneti ülkelere, vergi konusun olsun olmasın, vergi mükellefi olsun olmasın, Türkiye'den bir para gönderildiğinde yüzde 30 stopaja tabi tutulacağı belirtildi. Biz bu düzenleme yapıldığından beri bir kuruş para alamadık. Neden, düzenlemede vergi cenneti ülkeleri Bakanlar Kurulu'nun her yıl yayınlayacağı açıklandı. Fakat, Bakanlar Kurulu o yıldan beri bu ülkeleri açıklamadı. Bu nedenle biz buradan vergi tahsis edemiyoruz. Bütün dünyada kabul görmüş 40 civarında vergi cenneti ülkeler var, Bakanlar Kurulu bunları açıklamıyor ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yayılan düzenleme işletilemiyor. "

Tamer Arda ERŞİN

 
Bakan Numan Kurtulmuş Sofya'da
 
İkinci el pazarı hareketlenmeye başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Rotamız; Kuruçay Köyü...
Doğa gezilerimizi sürdürürken  rotamızı Ankara- Çubuk- Kaletepe ve Kuruçay köyüne çevirdik.
Türkiye’de yeni bir sayfa açıldı
İYİ Parti Altındağ İlçe Başkanı Kadir Türkmen, yarın gerçekleşecek ilçe ...
Rotamız; Urumşah Yaylası ve Keçi Kalesi
Ülkemizin her bir yeri bir başka güzel ve her yerin bir hikâyesi var. ...
 
Sanatın ve sanatçının yanındayız
Hamitoğlu, “Sanatın her alanını, sanatçının her çalışmasını desteklememiz, ...
Vasiyeti Şehir 111.sayıya ulaştı
"Ey benim mektuplarıyla huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir’de ...
Hizan Kültür ve Sanat Günleri
Kültür Merkezi’ndeyiz… Halil İbrahim Özcan’ın yönettiği, Tülin Dursun ...
 
ABD’de Çağlayan’ın dosyası kapanmaz
CHP Amerika Temsilciliği, Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan ...
Hizan Kültür ve Sanat Günleri
Osmanlı döneminde Sivas Valiliği yapan Halil Rıfat Paşa’nın meşhur bir ...
Tarihe iz tutan sanat: KEÇE
Satı Şenkaynak ve Harika Akkoç'un el emeği göz nuru ürünler "Keçe Çalışmaları ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Elveda TANIK
Elveda TANIK
Durun! Daha yeni seçildiler...
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Ankara kaldırımları
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Çağdaşlık yolunda neredeyiz?
Murat POLAT
Murat POLAT
Sayın Cumhurbaşkanına ulaşmak kolay mı?
Orhan SAL
Orhan SAL
Canteros tutuk olunca kilit açılamadı !
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva