Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  6,2311
  Dolar
 • Euro
  6,8821
  Euro
 • Altın
  316,360
  Altın
 • Bist-100
  105,99
  Bist-100
 • ADANA
  6/19°
  ADANA
 • ANKARA
  0/10°
  ANKARA
 • ANTALYA
  4/15°
  ANTALYA
 • BURSA
  7/12°
  BURSA
 • ISTANBUL
  5/10°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  7/15°
  IZMIR
 • KONYA
  -1/12°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Düzensiz göçmenler Avrupa sınırında
Düzensiz göçmenler Avrupa sınırında
Dünyadan Esed ve Rusya'ya tepki
Dünyadan Esed ve Rusya'ya tepki
Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği arttı
Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği arttı
NATO'dan Esed rejimi ve Rusya'ya kınama
NATO'dan Esed rejimi ve Rusya'ya kınama
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
2 Kasım 2009 Pazartesi - 13:49

Mihriban Başlı ile Kulus

Şehit ailelerine muhalefet desteği

Mihriban Başlı ile Kulus

Mihriban BAŞLI

Hükümetin başlattığı ''Demokratik açılım'' olarak adlandırılan çalışmaları protesto eden şehit aileleri, seslerini her geçen gün yükseltirken, muhalefet partilerinin de desteğini görüyor. Başta MHP olmak üzere CHP’den de destek gören şehit aileleri protestolarını Meclis’e de taşıdılar. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şehit ailelerine "Sakın ha, bu ortaya çıkan tablo yüzünden devlete küsmeyin, kırılmayın, devleti suçlamayın. Madalyaları ne olur ortaya atmayın. Hepimizin yüreğini burkuyor" diye seslendi.

Şehit ailelerini çok iyi anladıklarını söyleyen Baykal, "Siz bir anlamda Türkiye'yi bütünleştirdiniz, siyasi görüş, anlayış farklılığı ortadan kalktı" dedi. Baykal "ayağa kalktınız, gidişata el koydunuz" derken, kendilerini çok iyi anladıklarını söyledi. "Siz ayağa kalkmadan önce biz bu gidişi önlemek için mücadele verdik, ben yapmayın, etmeyin diye kıyameti kopardım" diyen Baykal, AKP'yi açılımla ilgili "birilerine söz vermekle ve takvime bağlamak"la suçladı. Baykal "Ancak bizim millet gözüyle düşünür, gördü mü anlar" dedi.

Şehit ailelerinin Habur'daki görüntülere tepkisi ile bir anlamda Türkiye'yi bütünleştirdiğini, siyasi görüş, anlayış farklılığını ortadan kaldırdığını belirten Baykal, AKP'nin açılım konusunda kendi kafasını millete mal etmek istediğini ancak şehit ailelerinin ayağa kalktığını söyledi.

Şehit ailelerinin arkasında herhangi bir siyasi görüş olmadığını, tepkilerin demokrasi ve hukuk çerçevesinde dile getirildiğini ve örnek bir davranış olduğunu ifade eden Baykal, şehit ailelerine "Türkiye'nin gidişatını yönlendirdiniz" diye seslendi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör örgütü üyelerinin teslimi sırasında yaşanan görüntüleri sert bir dille eleştirerek, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'açılım', İmralı canisinin 'yol haritası' adını verdiği yıkım sürecinin kurdelesinin, 'devlet kararı' kılıfı ile Kandil kadroları tarafından alkışlarla Habur sınır kapısında kesildiğini'' ileri sürdü.

Bahçeli, Türk milletinin, ''tarihinde yaşamadığı bir yönetim sefaletine, güvenlik rezaletine ve ihanet tablosuna'' son günlerde yakından şahit olduğunu ileri sürdü. ''Hükümetin 'yıkım projesi' yaşanan gelişmelerle birlikte saklanılamayacak boyutlarıyla açılmış ve bütün hıyanet ortaya dökülmüştür. Milli beka, milli kimlik, milli varlık ve kardeşlik için duyduğumuz kaygı verici gelişmelerin tamamı ve öngörülerimiz maalesef gerçekleşme yolunda hız kazanmıştır. Vatan uğruna şahadete ulaşmış yiğitlerimiz, gazi olmuş evlatlarımız, ömrünü vatanın ve milletin bütünlüğüne adamış on binlerce korucu kardeşimizin ve vatandaşlarımızın onurları, hatıraları ve yadigarları ayaklar altına alınmıştır. Yüreğinde vatan sevgisi, gönlünde millet sevdası, hayallerinde ay yıldızlı albayrak olan hiçbir aziz millet evladının sessiz kalamayacağı ağır bir tahrik karşımızdadır.

Kimsenin göz yumamayacağı bu kara tablo karşısında millet ayağa kalkmış, AKP zihniyeti sonunda PKK'nın yıllardır yapamadığını yapmayı başarmış, bir yanda teröristlerin ardından gözyaşı dökerken, öte yanda şahadeti ve gaziliği incitmiş, derinden yaralamış ve kamu vicdanını kanatmıştır. Yüreklerinden bir kez daha vurulan ve yaraları yeniden kanatılan şehit aileleri ve gazilerin bütün eleştiri haklı, meşru ve demokratiktir. Onların doğal ve yerinde tepkilerini, aziz hatıralarına yakışmayacak üslup ve yöntemlerle cebren durdurmaya çalışan hükümeti ve emniyeti sağlayan kamu görevlilerini, bu ailelere ve kahramanlara saygıya, nezakete ve özür dilemeye çağırıyorum” dedi.

Muhalefet kanadından şehit ailelerine destek veren işte o görüşler:

Oktay VURAL (MHP Grup Başkanvekili):Yaşanan olaylar, Türk milletini

derinden yaralamıştır. Habur'da pazarlık masası kuruluyor. Teröristle pazarlık yapılıyor. Bu utanç tablosudur. Bu meselede endişelerini dile getiren sadece şehit yakınları değil. Bu insanlar bizim kardeşliğimiz için şehit oldu. Başbakan Erdoğan "Bir tarafı yapalım derken diğer tarafı yıkmayalım" diye konuşuyor. "Sen hangi taraftasın? Şehitle teröristi taraf olarak görüyor. Yaşananlara üzülmemek mümkün değil. Memleketi bu duruma düşürenler utansın.

Parti olarak Türkiye'nin değişik illerinde "Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat" adı altında mitingler düzenleyeceğiz. MHP olarak bu konuda sesimizi yükselterek, Türk milleti ile birlikte bu hain tuzakları bozmaya ant içtik. İmralı'nın kılavuzluğunda yol haritası çizerek, milletimizi uçurumlara atmak isteyenlerin yollarını kesmeye karar verdik. Şehit ailelerinin TBMM'ye yaptıkları ziyaretin, Türkiye'yi yönetenlere karşı bir ibret ve uyarı olmasını diliyorum. Bundan nasihat almalarını diliyorum. 'Güzel şeyler olacak' diyenlerin o çirkin tablo karşısında telaşlandığının da farkındayım. Ama şunu söylüyor büyüklerimiz: 'Eğer ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi? Eğer ibret almayanlar varsa biz tarihi yeniden tekerrür etmeye hazırız. Bu coğrafyada biz bir ve bütün olarak durabiliyorsak, bayrağımız inmiyor, ezanımız dinmiyorsa, o mübarek şehitlerimizin sayesindedir.

Dolayısıyla bugün Türkiye'nin karşılaştığı bu iğrenç tablo karşısında ortaya koyduğunuz tepkiler, Türk milletinin tepkisidir. Bu mesele Türk-Kürt meselesi değildir. Türk milletini bölmek isteyenlerle, bu milletin bin yıllık kardeşliğine sahip çıkmak isteyenlerin mücadelesidir. Şehit yakınları ve gazilerin, Türk milletinin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkma kararlılığının önünde saygıyla eğiliyorum. Teşekkür ediyorum.

Osman COŞKUNOĞLU (CHP Uşak Milletvekili): Açılımla ilgili tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Açılıma olan halk desteği yüzde 40'a düştü. Toplumun arasına açılım ile ikilik sokulduğunu görüyoruz. Barış için ilk adım PKK'nın silah bırakması olmalıdır. Açılım süreci bölünmeye kadar gidebilir. Hükümetin açılım projesine ilk günlerde halkın yüzde 70'i destek verirken ancak her geçen gün açılıma olan destek azalıyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Kürt açılımına olan halk desteği giderek azalıyor. En son araştırmaya göre yüzde 70 olan halk desteği yüzde 40'a düştü. Bu düşüş hızlı bir şekilde devam edecektir. Çünkü halkın endişeleri gittikçe artıyor. Birileri birşeyler ortaya çıkarıyor bunun adı açılım oluyor.

Hükümet belki iyi niyetli olabilir ancak bu sürecin sonunda bir takım adımlar atıldığında iş bölünmeye kadar gidebilir. Bize göre açılımın ilk şartı PKK'nın silah bırakmasıdır. PKK silah bırakmadığı sürece açılımdan söz edemeyiz. Kıbrıs ve Ermeni konusunda oynanan oyunlar bugün Güneydoğu bölgesinde oynanıyor. Bu süreçten AK Parti de zarar görecek.

 TEPKİ GERİ ADIM ATTIRDI

DTP'nin Habur ve Diyarbakır şovu, hükümetin Kürt açılımına mola verdirdi. Başbakan Erdoğan, 'güven bunalımı' doğduğunu belirterek Avrupa'daki PKK'lı grubun gelişinin ertelendiğini açıkladı. Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 kişinin DTP'liler tarafından karşılanmalarıyla başlayan tartışma 15 kişilik yeni grubun gelişinin ertelenmesiyle son buldu. Dağdan inişlerle ilgili görüntülerin halkın büyük bir kısmını yaraladığını vurgulayan Erdoğan, 'Bir ara verelim. Değerlendirme yaptıktan sonra süreci devam ettireceğiz. 34 kişinin gelişinde yaşanan görüntüler nedeniyle bir güven bunalımı doğdu. Bu nedenle gelinen noktada bu işe bir ara vermeye karar verdik. Değerlendirme yaptıktan sonra süreci devam ettireceğiz. Arkadaşlar değerlendiriyorlar. Bu olaylar halkta büyük bir endişe yarattı. Bir tarafı yaparken başka tarafı yıkamayız. O yüzden ara verdik ve değerlendirmelerden sonra karar vereceğiz. Bu güven bunalımı nedeniyle de Avrupa'daki grubun gelişi ertelendi. Terör örgütü Kürt halkının temsilcisi olamaz. Bizim amacımız terör örgütü ile millet arasına duvar örmek, Kürt kökenli vatandaşlarımızın istismar edilmesini engellemek. Terör örgütü onların temsilcisi olamaz. Kürtlerin hakları var. Cumhurbaşkanı, bakan ve milletvekilleri olabiliyorlar. Gelişmeleri dikkatli şekilde takip edeceğiz' açıklamasını yaptı.

 
 
Mihriban Başlı - Kulis
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Oğuz Poyrazoğlu-Güncel bilim ve teknoloji
Aşı kampanyası Almanya’da da tartışmalarla başladı
Eğitim için özürlülük engel değildir
Bayar, “Özürlülüğün toplumsal hayata tam katılımını engelleyen hususları ...
Özbekistan-Türkiye ilişkilerinde yanlışlık nerede?
Özbekistan Cumhuriyeti, Türkiye ve Türk dünyası için son derece önemli ...
 
Mihriban Başlı - Kulis
Tezkere isteğine muhalefet desteği
Oğuz Poyrazoğlu - Bilim ve Teknoloji
Kanserin çaresi insan hücrelerinde bulundu...
Türk basınının dünyaya açılan yüzü
Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek ,müdürlüğü ...
 
Enerji mücadelesinde Türkiye’nin rolü
Dünyayı sarsan gelişmeler ve enerji kullanımındaki ciddi artış, küresel ...
Mihriban Başlı - Kulis
Sevigen “Türkiye Dallas gibi” Kendi ifadesiyle “Seçim döneminde kampanya açıldı.”
Oğuz Poyrazoğlu - Bilim ve Teknoloji
Çevre, Bitki, Hayvan ve İnsan Sağlığı İçin Organik gıdalara boşuna mı para ödüyoruz?
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Osman YAZICI
Osman YAZICI
Yavaş ve Derinden (1)
Ezgi BARDAK
Ezgi BARDAK
Bu dünyadan Sabahattin Ali geçti
Harika ÖREN
Harika ÖREN
Bilim insanı Hypatia
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Hayat kendi yolunda gider
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Takıntılı insan olmayın!
Tuncay ALTUN
Tuncay ALTUN
Batının gizli yüzü
Güran TATLIOĞLU
Güran TATLIOĞLU
 100 yıl önce - 23 Nisan 1920 (2)
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva