Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,7906
  Dolar
 • Euro
  6,4471
  Euro
 • Altın
  277,120
  Altın
 • Bist-100
  98.534,62
  Bist-100
 • ADANA
  17/30°
  ADANA
 • ANKARA
  12/21°
  ANKARA
 • ANTALYA
  15/27°
  ANTALYA
 • BURSA
  16/23°
  BURSA
 • ISTANBUL
  15/21°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  16/26°
  IZMIR
 • KONYA
  9/22°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Nuri Pakdil vefat etti
Nuri Pakdil vefat etti
Maaşları 17 yılda 21 kat arttı
Maaşları 17 yılda 21 kat arttı
Türkiye talip oldu
Türkiye talip oldu
Çin iletişim uydusu fırlattı
Çin iletişim uydusu fırlattı
HABERLER>ANA SAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe - 14:48

Otelin yöneticilerinin istifa etmesi lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu'nun gazeteci İsmail Küçükkaya ile bir otelde ortak yayın öncesi görüşmesine ilişkin, "O otelin genel müdürü ve yöneticilerinin derhal istifa etmesi lazım." dedi.

Otelin yöneticilerinin istifa etmesi lazım

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu'nun gazeteci İsmail Küçükkaya ile bir otelde ortak yayın öncesi görüşmesine ilişkin, "O otele giden herkesin görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? İnsanlar odalarında otururken, toplantılar yaparken veya eşiyle beraber otururken, yatarken, uyurken, kalkarken, banyo yaparken onların görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? O otelin genel müdürü ve yöneticilerinin derhal istifa etmesi lazım." dedi.

Kılıçdaroğlu, Fox Tv'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"Seçim çalışmalarının" sorulduğu Kılıçdaroğlu, çalışmaların iyi şekilde devam ettiğini, demokrasiyi savunan, vatanını, bayrağını seven herkesi kucakladıklarını, kapsayıcı bir dil kullandıklarını söyledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na destek çağrısının sorulması üzerine  Kılıçdaroğlu, "HDP ile bizim bir ittifakımız yok ama HDP'ye oy veren kitlelerin tamamı değil ama büyük bir kısmı Ekrem Bey'e oy verecekler. İnşallah verirler. Tabii sadece HDP tabanından değil, AK Parti tabanından da Ekrem Bey'e ciddi bir oy gelecek biz bunu gözlemliyoruz. 23 Haziran'da Ekrem Bey'in alacağı oylar, bir önceki seçime göre daha çok artacak, mesafe açılacak. Çünkü 23 Haziran seçimleri, haksızlığa uğramış bir kişinin hakkını teslim etme seçimi olacak." yanıtını verdi.

"Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul seçimini iptal kararının" sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "YSK, siyasi baskıya direnemedi. 7 üyesi siyasi otoriteden aldığı talimatın gereğini yaptı. Onlara hakim denmez. Bulundukları konum itibarıyla emin olun bir süre sonra çocuklarının yüzüne dahi bakamayacaklardır." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, İstanbul seçiminin iptaliyle ilgili iktidarın "çaldılar" söylemini kullandığını hatırlatarak, "Kim çaldı? Erdoğan çıktı 'Elimizde görüntüler var' açıklaması yaptı. Hiç görüntü gördünüz mü? Ben görmedim. Başkaları da görmedi. Aradan uzun süre geçti görüntüyü bir görelim, kim çaldı? En son geldi şu noktaya, 'Efendim çaldı lafı siyasidir...'" diye konuştu.

"Vatandaş neden bir daha seçime gidiyor?" sorusunun yöneltilmesi üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, şu görüşlerini paylaştı:

"Bizim hukuk, yargı, adalet sistemimize vurulan en büyük darbedir bu. Hiçbir gerekçe göstermeden, uzun uzun yazarak, hikaye anlatarak, 'Biz, bunu iptal etmek zorundayız, baskı geldi ve biz bu baskıya boyun eğdik.' süreci hepimizin önünde duruyor. Dolayısıyla biz yeniden seçime gideceğiz. Kimin oyu burada iptal edildi? Vatandaşın. Şunu bekliyorlardı, bu iptal edildikten sonra CHP'liler sokağa çıkacak, cam, çerçeve kıracak, polis biber gazı atacak, büyük olaylar olacak, insanlar ölecek, Erdoğan çıkacak televizyona 'bakın gördünüz mü işte CHP budur' diyecek. Bunu yapmadık. Herkesin sakin olmasını istedik."

"Bir kumpas kurulamayacak boyutta fark bekliyoruz"

Vatandaşlardan, ellerini vicdanlarına koyarak sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, vatandaşın oyunun yargı kumpasıyla yok sayıldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, 23 Haziran'daki seçimin, artık bir belediye başkanlığı seçimi olmaktan çıkıp, haksızlığa uğrayan bir kişiye hakkını teslim etme seçimi olduğunu vurgulayarak, "Milli irade, vatandaşın iradesi demokrasilerde son sözü söyleyen iradedir. O zaman bu iradeyi yeniden ortaya koyacağız. Fark açılacak. Artık kapalı kapılar ardından bir kumpasın kurulamayacağı boyutta bir fark bekliyoruz." diye konuştu.

"Yenilenen seçimler sonrası  Ekrem  İmamoğlu'nun yeniden mazbatasını alması ne anlama gelecek?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Birinci anlamı şu, İstanbullu diyecek ki 'kardeşim, siz benim irademe kumpas kurdunuz, kapalı kapılar ardında benim irademi yok saydınız. Şimdi ben sandığa yeniden gidiyorum ve irademi sağlıyorum.' Bu irade, haksızlığa uğramış bir kişinin hakkını teslim etme iradesidir. Bu bir normal siyasi partiler arasındaki bir seçim değildir. İki, bütün dünyaya 'bütün baskılara rağmen, kapalı kapılar ardındaki bir yargı darbesine rağmen, siyasal baskıların yoğunlaşmasına, tek adam rejimine rağmen İstanbul'da halk sandığa gitti ve demokrasiden yana oy kullandı' mesajı verilecek. Ve bütün dünya diyecek ki 'Evet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde demokrasi kültürü bizim düşündüğümüzden çok daha güçlü. Halk, demokrasiye sahip çıktı.' Bu açıdan çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti'nde İstanbullular, dünya siyaset tarihine önemli bir armağan bırakıyorlar. Gidip Ekrem Bey lehine oy kullanan herkes, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir vatandaşı olarak, dünya siyaset tarihine önemli bir mesaj vermiş olacaktır."

"Sen, millet iradesinin üstende misin"

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu'nun Ordu Valisi'ne yönelik sözlerine ilişkin, 'İşi Ordu Valimiz yargıya götürmesi halinde -ki götürecek- polislerimiz hakeza... Bu konuda yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte önünü kesebilir.' dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yani 'ben, yargıya talimat vereceğim, YSK'ye talimat verdiğim gibi. İmamoğlu'nu alıp hapse atacaklar, mahkum edecekler. Dolayısıyla koltuğa oturmayacak.' mesajı vermek istiyor. Düşünün, bir ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişisi... Bundan daha ağır bir ifadesi var, 'Ordu Valisi'nden özür dilemezsen o koltuğa oturamazsın.' diyor. Kimsin sen? Sen, milletin iradesinin üstünde misin?" 

"Küçükkaya ile Ekrem İmamoğlu'nun ortak yayın öncesi The Marmara Oteli'nde görüştüğüne ilişkin görüntülerin" sorulduğu Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"FETÖ'cülerin taktikleri var. Aynı taktikler. Zaten 'Aynı menzile yürüyoruz.' demişti Erdoğan. Aynı menzile yürüyorlarsa, aynı yoldan yürüyorlar demektir. Oteldeki görüntüleri kim servis ediyor? O otel yöneticileri niye bugüne kadar konuşmadılar? O otele giden herkesin görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? İnsanlar odalarında otururken, toplantılar yaparken veya eşiyle beraber otururken, yatarken, uyurken, kalkarken, banyo yaparken onların görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? O otelin genel müdürü ve yöneticilerinin derhal istifa etmesi lazım."

"Açık oturumu nasıl buldunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Dengeli bir performans vardı. Zaten sorular üç aşağı beş yukarı belli. 'Son üç soruyu sizler birbirinize sorun.' dediniz, çok güzel oldu." dedi.

"Ülkücüler endişe duyuyorlar"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, programda Binali Yıldırım'ın geçmişi, İmamoğlu'nun ise geleceği anlattığını vurguladı.

"İmamoğlu'nun, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Alaattin Aldemir ve beraberindeki ülkücülerle buluşmasının" sorulduğu Kılıçdaroğlu, "Bir araya geldi bu arkadaşlar, çünkü Türkiye'nin gidişinden endişe duyuyorlar. Bütün ülkücüler Türkiye'nin gidişinden endişe duyuyorlar. Mesela bir silah fabrikasının Katar ordusuna satılmasını hiçbir ülkücü içine sindiremez ve buna itiraz etmesi lazım." yanıtını verdi.

"Cezaevlerindeki kader mahkumlarının ailelerine kavuşmak istediğinin" ifade edilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Eğer bir şey yapacaksanız, kader mahkumlarıyla ilgili bir af çıkaracaksanız süratle getirin parlamentodan geçsin ama onların duygularıyla oynanıp, onlardan, yakınlarından oy almak için seçim öncesi 'af', seçim sonrası bunu unutacaksanız, bu siyaseten de ahlaken de doğru değildir." karşılığını verdi.

"Sayıştay'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hazırladığı denetim raporunun" sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sayıştay'ın internet sitesine yer almış bir rapor. Binali Bey 'Ben, bu raporu okumadım' diyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaysınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir rapor hazırlanıyor ve siz o raporu 'ben okumadım' diyorsunuz. Siz, o zaman niye aday oldunuz? TBMM adına denetim yapan bir kuruluş bir rapor yazıyorsa ve siz o raporun konusu olan kente belediye başkan adayıysanız sizin önce o raporu okumanız lazım. Eksik nedir, artı nedir bütün bunları görmeniz lazım. Okumuyorsanız siz aday değilsiniz zaten. İstanbul'u bilmiyorsunuz demektir. Bu rapor gündeme geldikten sonra Sayıştay bir açıklama yaptı. Sayıştay böyle bir açıklamayı yapamaz, yapmamalı. Kendi tarihsel sürecine de bugünkü konumuna da gölge düşürüyor."

"Sisi'ye Hüseyin'i niye teslim ettin"

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz?' dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, iktidarın, Mısır'da hakkında idam kararı olması nedeniyle Türkiye'ye kaçan Muhammed Abdulhafız Hüseyin'i, Sisi'ye teslim ettiğini kaydetti.

"Şimdi kalkmış Sisi'yi kötülüyor. Sisi'ye, Hüseyin'i niye, hangi gerekçeyle teslim ettin? Hüseyin'i, Sisi'ye teslim edeceksin, idamla yargılanacak, sen geleceksin Türkiye'de 'Mursi şöyleydi, böyleydi' diye onu öveceksin. Biz, idama karşıyız." diyen Kılıçdaroğlu, Hüseyin'in, Sisi'ye teslim edilmesinin hesabının verilmesi gerektiğini bildirdi.

Program sonunda vatandaşlardan sandığa gitmelerini isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, sandıklara sahip çıkacaklarını sözlerine ekledi.

 
Eryaman’ın lezzette son durağı "Çamaltı"
 
Çavuşculu öğrencilerin sevincine ortak oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
HES’le ilgili açıklamam yok
Trabzon’un Araklı ilçesindeki sel nedeniyle 7 kişi öldü. DHA, Araklı Belediye ...
Unutturulmasına izin vermeyeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Merhum Cemal Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl ...
DHKP/C sorumlusu yakalandı
İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyonda, İçişleri Bakanlığının ...
 
Twitter'da 'toplu engelleme'
Twitter kullanıcıları arasında hiç tanımadığı insanları toplu bir şekilde ...
Çatı davasında müebbet yağdı
FETÖ'nün darbe girişiminde Genelkurmay'daki eylemlerle ilgili çatı davada, ...
Fatih'te gecekondu yangını
İstanbul Fatih'te iki katlı gecekonduda meydana gelen yangında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
 
Sel felaketinde ölü sayısı 7'ye yükseldi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Araklı'daki sele ilişkin, "Şu ...
Türkiye'de Kaşıkçı raporuna açıklama
Dışişleri Bakanlığı'ndan "BM Raportörü Callamard'ın, Kaşıkçı cinayetinin ...
Buğday hasadı başladı
Edirne'de buğday hasadı için biçerdöverler tarlalara girdi.
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Melike BOSTAN
Melike BOSTAN
İşsizlik milyon milyon artıyor
Namık Kemal ZEYBEK
Namık Kemal ZEYBEK
Tanrı İnancı
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Ankara taşralaşıyor
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Atatürkçülük ve medyamız
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva