Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,6818
  Dolar
 • Euro
  6,3755
  Euro
 • Altın
  256,005
  Altın
 • Bist-100
  99.373,74
  Bist-100
 • ADANA
  21/33°
  ADANA
 • ANKARA
  17/25°
  ANKARA
 • ANTALYA
  21/28°
  ANTALYA
 • BURSA
  18/25°
  BURSA
 • ISTANBUL
  21/26°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  22/30°
  IZMIR
 • KONYA
  15/27°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
YKS aday cevapları erişime açıldı
YKS aday cevapları erişime açıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
İşsizlik yüzde 13'e yükseldi
İşsizlik yüzde 13'e yükseldi
TÜBİTAK personel alacak
TÜBİTAK personel alacak
HABERLER>ANKARA
13 Ocak 2019 Pazar - 16:42

Sömürünün ete kemiğe bürünmüş hali ‘4/D'li personel’

Meclis'te örgütlü BAK- SEN Genel Başkanı Tülin Yanmaz Özgen, , Başbakanlık'tan Meclis'e gelen 4/D'li personelin çalışma koşullarını "Sömürünün ete kemiğe bürünmüş hali" diye niteledi.

Sömürünün ete kemiğe bürünmüş hali ‘4/D li personel’

ANKARA- Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikası (BAK- SEN) Genel Başkanı Tülin Yanmaz Özgen, Meclis çalışanlarının sorunlarından ve yürüttükleri sendikal faaliyeti anlattı.

Meclis'te örgütlü BAK- SEN Genel Başkanı Tülin Yanmaz Özgen ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ilk gününde vekil danışmanlarının yaşadığı sorunlar yer aldı. Söyleşimizin bugünkü bölümde Özgen'in Meclis'teki diğer çalışanların problemleriyle ilgili sorularımıza verdiği yanıtlar var.

Meclis'te diğer çalışanların sorunları nelerdir?

Keşke bu sorunuza “Yok” diyebilseydim. Ancak “Çok” diyerek hangisinden başlayayım diyerek söze gireyim.

- ÜCRET DENGESİZLİĞİ: Yönetici ve uzman kadrolar ile personel arasındaki maaş farkının rahatsız edici boyuttadır. Başkan yrd. İle bir alt kadro olan “şef” unvanıyla görev yapan personel arasında tam bir kat maaş farkı vardır. Sorumlulukta ve işlerin gördürülmesinde yönetici, maaş hesabında ise yönetici kesiminde görülmeyen şef kadrosundaki personel bu durumu düzeltmek için çok çaba göstermiştir ancak Meclis Başkanlığı bu sorunun çözümünde olumlu bir yaklaşım sergilememiştir. Genellikle bu göreve sınavla gelen personelin kariyer planı da şeflikte son bulmaktadır. Bundan sonra kariyer ilerlemesi siyasi iktidara yakınlığa ve dolayısı ile torpilinizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

- 666 SAYILI KHK İLE İŞE BAŞLAYAN YENİ PERSONEL: Aslında en mağdur personel diyebiliriz bu arkadaşlara. 666 Sayılı Kararname sonrası işe başlayan personel bu arkadaşlar. “Özel Hizmet Tazminatı” ve “fazla çalışma ücreti” alamıyorlar ve bu nedenle maaşları mevcut çalışan personele oranla çok düşük. Bu personel 4D’li sürekli işçi statüsünde çalışan personelden daha düşük ücret almaktadır ki bu durum adil olmadığı gibi çalışanlar arasında huzursuzluk yaşanmasına neden olmaktadır.

EK GÖSTERGE TALEBİ

- YARDIMCI HİZMETLER SINIFI (YHS): Aslında bu personelin sorunu sadece TBMM ye has bir sorun değil. Tüm kamu çalışanları içinde çözülmesi gereken bir sorun. Ancak biz kurum olarak bu çözümün buradan başlayarak tüm Türkiye’ye yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımız Ek gösterge alamadıklarından dolayı emekli olduklarında maaşları çok düşmektedir ve dolayısı ile geçim korkusu nedeniyle emekli olmayı düşünememektedirler. Bu personelimize de polis, imam ve öğretmenlerde olduğu gibi 3600 ek göstergesinin verilmesini talep ediyoruz.  

- Ayrıca Teknik Lise, Y. Okul veya Üniversiteden mezun olmasına rağmen yıllardır Genel İdare Hizmetler (GİH) sınıfında çalışan ve bu sınıftan ücretlerini alan personelin Teknik Hizmetler sınıfına geçmek için beklemektedir. Üstelik bu personel genellikle 4/B sözleşmeli personel statüsünde görev yapmaktadır.  Bir diğer konu ise genel kurulun çalışmalarına paralel olarak sürekli olarak fazla mesai yapan personelimiz var. Bu personelimizin fazla çalışma ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır.

İKİSİDE MİLLETVEKİLİNE HİZMET EDİYOR AMA…

- SİYASİ PARTİ GRUP PERSONELİ: Siyasi Parti Gruplarında Çalışan Personel ile İdari Teşkilat Personeli arasındaki maaş farkları, teşkilat personelinin bir siyasi parti grubunda çalışmak için arayışa girmesine neden olmaktadır. Kurumda çalışan personel direk veya dolaylı olarak milletvekillerine hizmet vermektedir. Siyasi parti grubunda çalışıyor diye bir çalışanın farklı özlük haklarına tabi tutulması eşitlik ilkesine aykırı bir durumdur.

- MİLLETVEKİLİ ÇALIŞANI İLE İDARİ TEŞKİLAT PERSONELİ MAAŞ FARKLARI: Süre gelen yıllarda, “sözleşmeli personel” statüsü ile görevlendirilen milletvekili personeli ile idari teşkilat personeli maaşları arasındaki fark da teşkilat personelini son derece rahatsız etmektedir. Açıktan veya diğer kurumlardan gelen personelin teşkilat personelinden fazla ücret alması, teşkilat personelinin milletvekili çalışanı olmak için arayışa girmesine neden olmuştur. Bu durum Milletvekili çalışanları için avantaj gibi görünse de bu kadroda görev yapan özellikle açıktan atanan personelin ciddi özlük hakkı sorunları olduğu görülecektir.

SADECE YÜZDE 20'Sİ KADROYA ALINACAK

- 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL: Kurumda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 4/B kadrosuna geçirilen personelin kariyer olanağı olarak ilerleyeceği nokta neresidir?  Kurumlar tarafından kararnamede belirtilen öğrenime göre atanma kurallarına kurumumuzda uyulmamakta, personel 4 yıllık fakülte mezunu olsa bile eski işine yani yardımcı hizmet işlerine devam ettirilmektedir. Bu personel yıllarca kurumunda çalışmakta ancak ilk başladığı unvan ve görevle işine devam etmektedir. Kurumda dışarıdan personel alımlarında bu personelin sadece yüzde 20 kadar kısmı kadroya alınabilecek ve ancak bundan sonra görevde yükselme sınavlarına girebilecektir.

- Biz kadroya alınacak personelin yaptığı görev ve eğitimine uygun öncelikle 4/B li personel içinden değerlendirilmeye alınması gerektiğini böylece de bu kadro çeşitliliğinin en azından bir tanesinin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Ancak maalesef yine karşımıza Teşkilat Kanunu çıkıyor.

'4/D'Lİ SÖMÜRÜ'

Sömürü düzeninin ete kemiğe bürünmüş hali olan 4/D personeli var bir de.  2020 yılına kadar zam oranının yüzde 4 olarak belirlenmesi yüksek enflasyon karşısında maaşlarının iyice erimesine neden olmuştur. Bu personelin bir kısmı da yönetim sistemi değişikliği sonrası Başbakanlık’tan kurumumuza gelmiştir. Başbakanlık 4/D li personeli ile Meclis 4/D li personel arasında da maaş farkı bulunmaktadır. Yani TBMM  kadro ve Ücret çeşitliliği açısından bir hayli zengin bir kurum.

'KAVASLARA NEDEN KADRO VERİLMEDİ?'

- Son olarak genel kurulda torba yasaya konulan geçici bir madde ile YHS’nda çalışan birkaç personele “kavas” kadrosu verilerek GİH sınıfına geçişleri sağlandı. Bu diğer yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personeli son derece rahatsız etti. Üstelik de böyle bir ayrımcı kadro ihdasının 4 partinin anlaşması ile genel kurulda üzerinde hiçbir görüşme bile yapılmadan hayata geçmesi düşündürücüdür. Teşkilat personeli içerisinde özellikle engelli çalışan arkadaşlarımızın yıllarca genel kurul gizli oturumlarında kavaslık yaptığını düşünürsek bu arkadaşlara neden bu kadro verilmedi? Ancak bu kadronun geçmişte 5 yıl bu görevi yapmış ancak fiili olarak şu anda bu görevi yapmayan İdare Amirinin sekreterine verilmiş olması TBMM çatısı altında ayrımcılığın ve kayırmacılığın hangi boyutlarda olduğunun açık bir göstergesidir.

MOBBİNG GİBİ…

Meclis bilindiği gibi zor girilip- çıkılan bir yer. Sizin Meclis'e girişinizde ne tür bir işlem uygu-lanıyor, zorlandıkları konu var mı?

Güvenlik tedbirleri kapsamında geçen dönem alınan Güvenlik Koordinasyon Kurulu Kararlarının bu dönem uygulamaya konuldu. Personelin araçlarıyla TBMM yerleşkesine sadece bazı kapılardan giriş ve çıkış yapabiliyor. Uzun süren mesai saatleri nedeniyle geç çıkan personelin bahçede köpek saldırısına uğradı. Personel ek hizmet binası otoparkının sadece yöneticilere ayrıldı ve personelin kurumun gözünde değer görmesi için “Mavi Kartlı-Yönetici” olması gerektiği gibi olumsuz bir algıya neden oldu. Yerleşke içinde personelin araçla geçeceği yollara bariyer konuldu. Güvenlik tedbirlerinin personelin işe giriş ve çıkış saatlerinde yoğunlukla uygulanması personeli son derece rahatsız ediyor. Hiçbir dönemde personel, idare ve siyasiler tarafından tehlike kaynağı olarak görülmedi ve açık söylemek gerekirse yıllarını bu kurumda geçirmiş çalışanlar güvenlik gerekçesiyle ciddi bir “mobbing”e uğruyor.

'SİYASİ ATAMA'

Meclis'teki atamalarda siyasi görüş etkin oluyor mu?

En önemli sorun ise atamalarda liyakatin göz önünde bulundurulmuyor olması. Kurumda çalışan personel bir gün kariyer sahibi olacağı inancıyla kendini geliştiriyor, kurslara gidiyor, Y.Lisans yapıyor, sonra bir bakıyor siyasi bir atama ile başına bir idareci atanmış. Bu motivasyon anlamında büyük bir sorun. Atamalarda öncelikli olarak kurum personelinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Meclis Başkanlığı bu sorunların çözümü için harekete geçiyor mu?

Hem milletvekiline hizmet verilmediği için hizmetin en kalitelisi isteniyor, personelden işinde ve mesaisinde azami dikkat isteniyor, ancak statüye gelince normal devlet memurusun deniyor. TBMM'nin mesai saatleri ve hizmet edilen kesimin milletvekili olmasının yüklediği aşırı stres göz ardı ediliyor. Personel özlük haklarında iyileşme sağlanmasını talep ediyor ve Başkanlık Divanı’nın personelin özlük haklarını düzenleme yetkisinin olduğu günleri özlüyor. Başkanlık Divanı’nın birçok konuda personele “yetkimiz yok” diyerek, sorunları ötelediğini söyleyebiliriz. Sendika hedeflerimiz-den birisi personelle ilgili Başkanlık Divanı toplantılara Sendika Başkanı’nın masada çalışanların hak ve çıkarları için oturması. Yetkili sendika olduğumuzda bunun için her türlü mücadeleyi yapacağız. Şu anda toplantıda personeli temsilen kimse bulunmuyor.

Meclis çalışanları sendikalaşmaya nasıl yaklaşıyor?

Çalışanların önemli bir kısmı sendika üyesi olmamayı tercih etmekte.  Bir de tamamen siyasi sendikacılık yapan ve iktidara yakın bir duruşu açıkça sergileyen sendikaların yanında durmayı tercih eden arkadaşlarımız var. Burada yetkili sendika tarafından personele bizzat korku salındığı, yandaş sendikadan olmazsanız diyerek sopa göstermesiyle personelin korkutulduğu görülmektedir. Önlemek amacıyla idareyle birçok görüşme yaptık ve bunun yönetim tarafından yayınlanacak sendikal özgürlüğü ifade eden bir “GENELGE”  veya “DUYURU” ile bu korkunun giderilebileceğini vurguladık. Ama bunların yayınlanmasını bir türlü sağlayamadık. Hatta bazı yöneticilerimizin de personeli odasına çağırıp zorla bir sendikaya üye yapmaya zorladığını da biliyoruz. Ancak personel yine korku nedeniyle şahitlik yapmaktan çekiniyor.

TAMER ARDA ERŞİN

 
Engelliler sosyal yaşama dahil oluyor
 
HTŞ'ye şafak baskını
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Vekil danışmanlarına mobbing uygulanıyor
Meclis'te örgütlü Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Tülin ...
ANKESOB'tan Bakan Selçuk'a ziyaret
ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığındaki heyet, Milli Eğitim Bakanı ...
Sahipsiz sokak hayvanları unutulmadı
Ankara Büyükşehir Belediyesi zorlu kış şartlarının yaşandığı bugünlerde sokak hayvanlarını unutmadı.
 
Korsan çilingirlerle mücadele afişleri dağıtıldı
Ankara Anahtarcılar, Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ...
Kredilerin yüksek olması emlak piyasasını vurdu
Konut kredi faizlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Tüm Emlakçı Müşavirleri ...
Hepimiz birer engelli adayıyız
Palandöken, “Her birimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamalıyız. ...
 
Türkiye Atatürkçü çizgiden uzaklaştı
Dışişleri eski Bakanı Murat Karayalçın, Türkiye'nin dış politikada Atatürk'ün ...
Sokak hayvanları için gönüllülerle işbirliği
Keçiören Belediyesi, kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları ...
Karayalçın yerel seçimleri değerlendirdi
Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Murat Karayalçın, 31Mart yerel ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Elveda TANIK
Elveda TANIK
Polise 3600, Taşerona kadro vaadi...
Namık Kemal ZEYBEK
Namık Kemal ZEYBEK
Yıldönümü
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Takiyüddin Efendi ve Galileo
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Son pişmanlık fayda etmez!
Murat POLAT
Murat POLAT
AK Partililer ve AKP’liler
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva