Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,9197
  Dolar
 • Euro
  6,5691
  Euro
 • Altın
  296,211
  Altın
 • Bist-100
  123.067,10
  Bist-100
 • ADANA
  3/11°
  ADANA
 • ANKARA
  -5/1°
  ANKARA
 • ANTALYA
  2/13°
  ANTALYA
 • BURSA
  -3/5°
  BURSA
 • ISTANBUL
  1/6°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  3/11°
  IZMIR
 • KONYA
  -4/0°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
RTÜK'ten medyaya 'Mükemmellik Ödülleri'
RTÜK'ten medyaya 'Mükemmellik Ödülleri'
Tüketici güven endeksi Ocak'ta arttı
Tüketici güven endeksi Ocak'ta arttı
Brexit'te Kraliçe'nin onayı bekleniyor
Brexit'te Kraliçe'nin onayı bekleniyor
Doğu Anadolu'da kar yağışı bekleniyor
Doğu Anadolu'da kar yağışı bekleniyor
HABERLER>MAGAZİN
25 Şubat 2019 Pazartesi - 13:43

Taşın Şiiri Ani Ankara’da

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Ani tarihi kenti üzerine  Türkiye, Ermenistan, Rusya ve Norveç’ten uzmanların ortak çalışmaları ile  hazırlanan “ Taşın Şiiri Ani” sergisi Ankara’ya taşındı.

Taşın Şiiri Ani Ankara’da

A.Cevat UĞRAŞ

ANKARA (Anayurt)- Taşın Şiiri Ani: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi’ adlı sergi Ankara Kalesi Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde açıldı. Ülkemiz açısından önemli bir kültür mirası olan Ani tarihi kenti sergisi İstanbul, Norveç ve Ermenistan’dan sonra Ankara’da da sergileniyor. Ara Güler, Martin Manukyan, Murat Germen ve Vedat Akçayöz’ün fotoğrafları ile Ümit Kıvanç, Engin Akhisar ve Neslihan Koyuncu’nun videolarıyla   hazırlanan sergi, 26 Mayıs’a dek ziyaret edilebilecek.

Ani’nin 2016’da Dünya Kültür Mirası listesine girmesinden sonra, Türkiye’den Anadolu Kültür, Ermenistan’dan Eurasia Ortaklık Vakfı (EPF) ve Norveç’ten Norwegian Institute of Cultural Heritage (NIKU), Ani Arkeolojik alanı üzerine birlikte bir araştırma gerçekleştirdiler.  Proje kapsamında Türkiye, Ermenistan, Rusya ve Norveç’ten uzmanlar bir araya gelerek Ani üzerine kapsamlı bir içerik hazırladı ve “ Taşın Şiiri Ani” sergisi ortaya çıktı. İstanbul, Erivan ve Oslo’dan sonra Ankara’da izleyici ile buluşan sergi Orta Çağ’ın efsane kenti Ani hakkında tarihsel, mimari ve sanatsal bilgiyi geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyor. Başkent Ankara’nın önemli  müzelerinden olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde açılan sergiye Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen, Kültür ve Turizm eski bakanlarından Ertuğrul Günay, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Yavuz Özkaya, Vedat Akçayöz ile sanatseverler katıldı.

Günay:  Ani dinler arası diyaloğu canlandırıyor

Kültür ve Turizm eski bakanlarından Ertuğrul Günay, Ani’nin dinler arası diyaloğu canlandırdığını ifade ederek,

“Ani son derece önemli bir ören yeri. Orta Çağ’dan bu yana önemli  bir  yerleşim merkezi olmuş. Benim için  bir anlamda  dinler arası diyaloğu canlandırıyor. Ateşe tapanlardan, Hıristiyanlığa ve Müslümanlığa kadar çeşitli inançların hepsi bir alan içerisinde, bir sur içerisinde mabetleri var. Çoğu da ayakta. Bence yıllarca ihmal edilmişti. Büyük ihmaller vardı. Son yıllarda UNESCO Dünya Miras Listesine de  girdi. Sanıyorum hem yurt içinden hem de yurt dışından  çok  daha fazla ilgi görecek. Kars da önemli bir turizm güzergahı olmaya başladı. Kars’a değer katan bir yer Ani. Umut ediyorum ki sınır boyumuzda bir sınır karakolu gibi değil bir barış köprüsü gibi algılansın” diye konuştu.

Garo Paylan: Anadolu’da korunması gereken birçok uygarlık bulunuyor

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise Ani’nin ortak kültürel bir mirası olduğuna dikkat çekerek Anadolu’da korunması gereken yüzlerce uygarlığın olduğunu ve hepsinin de korunması gerektiğine vurgu yaparak,

“Anadolu bir kültürler bahçesi ve Ani de bizim kadim kültürümüzün önemli bir merkezi. Maalesef  Ani uzun zaman ihmal edilmişti.  Tamamiyle terk edilen bir yerdi. Nihayet yüz yıl sonra  Ani’yle ilgilenilmeye başlandı. Elde kalanlar korunmaya başlandı. Bu konuda da sevgili Osman Kavala’nın çok büyük çabası var. Maalesef kendisi cezaevinde olan değerli evladı Ani’yi UNESCO’nun Kültür Mirası Listesi’ne kaydedebildi. Ani gibi yüzlerce uygarlığın olduğunu biliyorum Anadolu’da ve hepsini korumaya ihtiyaç var. Yani bir Hıristiyan kültürü, Ermenilerin tarihi diye bakmamak lazım. Bunlar hepimizin ortak kültürel mirası. Bu anlamda bu çabaları çok önemli buluyorum. Bu sergiyi gezmekten çok mutlu oldum. Burada Osman Kavala’yı yad etmemiz gerekiyor. Bu ülke en  değerli evlatlarına ihanet ediyor diye düşüyorum” diye konuştu.

Ani ortak kültürün bir sentezidir

Ani sergisine fotoğrafları ile katkıda bulunan ve  Norveç'teki Oslo Üniversitesi Ulusal Tarih Müzesi Kütüphanesinde sergilenen  Ani'deki yeni keşifleri anlatan "New Discoveries in Ani" kitabının yazarı Vedat Akçayöz, Ani’de çok kültürlülüğün zenginliği olduğuna dikkat çekerek,

“Ani sergisi İstanbul, Ermenistan, Norveç ve şimdi de Ankara olmak üzere uluslararası boyutu olan bir sergi.  Anadolu Kültür kanalıyla Norveç hükümetinin ve çeşitli kuruluşların da desteğiyle gerçekleşti sergi. Önemli olan Kars’ın dünyaya tanıtımı. Kültür turizminin daha fazla aktif hale getirmek ve Kars’ın zenginliklerini  ortaya çıkarıp sunmaya çalışıyoruz. Kuşlar kanatlarıyla uçar. Benim yaptığım bütün bu çalışmaların bekrauntunda Yavuz Özkaya, Norveç hükümetinin desteği, Ara Güler’in  fotoğrafları ile birlikte benim fotoğraflarımın bir arada olması. Ermenistan’dan fotoğrafçıların gelmesi hepsiyle birlikte yaratılan ortak sinerjiyle Ani’yi anlatmak. Önemli olan Ani’nin çok kültürlülüğünü ortaya çıkarıp gelecek kuşaklara aktarmak. Bir milletin tapulu malı değildir Ani. Ani ortak kültürün bir sentezidir. Zerdüştlük dininden başlayarak, Pagan kültüründen gelerek İskender’in bu bölgeye gelmesi, Bizans Hıristiyanlık dönemi arkasından Müslümanlığın gelişi, daha da geriye gidersek Perslerle Zerdüştlük dini ve Sasanileri de katarsak hepsinden birer parça çok kültürlülüğün yansımasıdır Ani. Burada bir milliyeti bir ülkeyi anlatmaktan ziyade çok kültürlü sentezi ortaya çıkarıp yorumlamak da en büyük zenginlik olduğu inancındayım.  New Discoveries in Ani" kitabımın temel ilkesi de çok kültürlülükten gelen zenginlik dokusu var. Her şeyden önce biz var olan kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarırken  bunu kültür turizmi sayesinde yapmakta fayda var. Hepsinin temel ilkesine baktığımız zaman çeşitli dinlerin katmer katmer yoğrulduğu fiziki yapılara yansıdığını görürsünüz. Hepsinin bileşkesini anlatabilirsek bizim için mutluluk verici bir olay olur. Anlattığımız bütün eserler kültürlerin bileşkesi. Bunu bir halının deseninde görüyorsunuz, mimari yapıda görebiliyorsunuz, şarkılarda türkülerde görebiliyorsunuz. Bıkmadan usanmadan çok  kültürlülüğü yansıtırsak Kars’ın ve Türkiye’nin turizm potansiyeline çok büyük katkı yapacağı kanısındayım” diye konuştu. Akçayöz, serginin Ermenistan ve Norveç’te de büyük bir ilgiyle karşılandığını ifade etti.

Ani Efsaneleri kitabı mali destek bekliyor

Bugüne kadar hiç ele alınmamış Ani Efsaneleri üzerine de bir kitap çalışması olduğunu belirten Akçayöz, kitabın tamamlanma aşamasında olduğunu ve mali destek bulduğunda altı ay içerisinde kitabın basımını gerçekleştirmek istediğini vurguladı. Ani’yi Zerdüştlük, Pagan, Hıristiyan, Müslüman hepsinin kozmopolit yapısı içerisinde efsanelerin buram buram aktığı bir Ani Efsaneleri kitabı göreceksiniz bu dünyada ilk olacak kitap olacak. Bundan çok mutlu olacağım. Ani’yi efsaneleriyle de anlatmak gerekir. Yunanlılar kendi kültürlerini Herodot ve Herakles’in efsaneleriyle anlatmışlar. Biz de Zerdüştlük dininden gelen temel ilkelere baktığımız zaman bizim de bu bölgeleri efsanevi bir dille anlatmamız inancı içerisindeyim” dedi.

Akçayöz, desteklerinden dolayı İsmail Aytemiz’e ve Kars- Ardahan- Iğdır Vakfı’na, Bimus Yayıncılık ve Deniz Bank’a teşekkür etti.

Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani, tarihsel süreçte Ermeni, Bizans, Selçuklu ve Gürcü kültürlerinin kavşağında ortaya çıkmış bir mimarlık hazinesi olmasıyla bu anlamda önemli bir kültürel değerdir. Bu özel tarihi ve coğrafi konumuyla çok kültürlü bir merkez olma konumunu bugün de sürdüren Ani, gerek kültürel zenginliği ve çeşitliliği ile gerekse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kültürel varlıklarıyla, toplumlararası işbirliğinin değerini ve gerekliliğini vurgulamak için paha biçilmez bir fırsat sunuyor.

 

 
Madende patlama
 
Adaletin tesisi baş meselemiz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sertab Karadeniz’de
Müzikseverler tarafından ilgi ve beğeniyle takip edilen Sertab Erener, Karadeniz’e geliyor.
Festivalin belgeseli hazırlanıyor
30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin hazırlıkları devam ederken, ...
Bu Toprakların Sesleri
Ülkemizin birbirinden güzel türkülerini müzikseverlerle buluşturmak üzere ...
 
ES TRİO’dan klasik müzik şöleni
Keman sanatçısı Renel Molla, viyolonsel Engin Şen ve piyanist Burak Tan, ...
Sahnede dertlerini unutuyor
Son şarkısı “Sevişmeler Hariç” ile müzik listelerine hızlı bir giriş yapan ...
Işık’tan 4. Single
Işık, Pasaj Müzik etiketli single çalışmaları “Aşk”, “Başka Bahara” ve ...
 
Baneva hız kesmiyor
Geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan “Kabullen Artık” single’ı ile beğeni toplayan ...
Sağlığa uzanan sanat köprüsü
LÖSEV ’in 2012 yılından bu yana, yılda 4 kez hayata geçirdiği,  çocuk ...
Almanya’da türkü şöleni
Türk Halk müziğinin sevilen isimi Sevcan Orhan geçtiğimiz gece Metropole ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Oğuz Güler
Oğuz Güler
Şaka gibi ama aşağıda yazdıklarımın tamamı gerçek!
İsmail Hakkı Pekin
İsmail Hakkı Pekin
Sizin için bir şey ifade ediyor mu? (2)
Namık Kemal ZEYBEK
Namık Kemal ZEYBEK
İran dost mu?
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Tarihle dalga geçmek
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Güzel konuşma bir meziyettir
Murat POLAT
Murat POLAT
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan bir ilk
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva