Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı
11 Aralık 2019 Çarşamba - 14:12

Tecavüzden suçlanmasını ‘başarıya’ bağladı

Hasan B. mağdur avukatının “Neden bu tür olaylar sürekli sizin başınıza geliyor?” sorusuna Hasan B. “Başarılı olmanın belası. Üniversitede beni alt edebilecekleri hiçbir konu yok. Sürekli beni yıpratmak ve bana çelme takmak isteyen bir sürü rakibim var” yanıtını verdi.

Tecavüzden suçlanmasını ‘başarıya’ bağladı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan B.’nin kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan Ç. B.’ye cinsel istismarda bulunmasına ilişkin davanın ilk duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar Hasan B., Serkan D. ve Hüseyin Ş. hakim karşısına çıktı.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan B. Nisan 2019’da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın il duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar Hasan B., Serkan D. ve Hüseyin Ş. hakim karşısına çıktı.

Sanık Hasan B. savunmasını yaptı ve özetle şunları söyledi: “3 Nisan 3019’da kliniğe çalışmaya geldiğimde ‘bana biraz konuşabilir miyiz’ dedi. Hastaların tedavilerini yaptıktan sonra kapıyı her zamanki gibi kilitledik 19.30 gibiydi. Ç.B. hocam müsaitseniz konuşabilir miyiz dedi. Alkol de alabiliriz dedi. Mutfakta alkol, meyve tabağı ve mum hazırlamıştı. Bana sıkıntılarından bahsetti. Bu sırada kapı çaldı, zil takılı kalmış. Zili kurtardım ve kapıyı kilitledim. Sonra beraber mutfağa çıktık, senin yanındayım dedim. Bu sırada hızlı içiyordu. Sonra mutfağa kustu. Tuvalette kusmaya devam etti. O sırada işim aradı. Olayı anlattık Ç.B. sanırım nöbete devam edemeyecek dedim. Sonra Ç.B. tuvaletten çıktı ve koluma girdi. Bu basına ban Ç.B.’ yi sürüklüyorum gibi lanse edildi. Sonra mutfağa gittik ve tekrar kusmaya başladı. Ben de kustum. Sonra Serkan’ı aradım ve geldi. Saat 22.00 civarıydı. Serkan beni odama götürdü. Serkan’dan serum rica ettim ve taktı. Çay, kahve içtikten sonra toparlanmaya başladım. Gece yarısında nöbeti Serkan’a devrettim ve evime gittim.”

‘SEN NE YAPMAK İSTİYORSUN DEDİM’

“Sabah kalktığımda Serkan’ın mesajını gördüm ve Ç.B. ‘Hocayla aramda ilişki olmuş olabilir. Muayene olmak istiyorum’ demiş. Sonra kliniğe gittim ve Ç.B. ile arabaya geldiler. Arabada ‘Sen ne yapmak istiyorsun’ dedim. Sanırım elinde kan varmış. Bunu kızlık zarının delinmesi olarak sanmış. Jinekolog Hüseyin Ş.’nin yanına götürdüm. Saat 10.30 gibi olayı anlattım, hocaya bekaret kontrolü yaptırmak istediğini aktardım. Sonra yanıma geldiler ve Hüseyin Ş. ‘hiçbir sorun yok’ dedi. Ç.B. ‘Hocam alkolün etkisiyle böyle bir şey olduğunu sandım’ dedi ve özür diledi. Sonra ayrıldık. Sonradan öğrendik ki Ç.B. beni şikayet etmiş. 45 gün tutuklu kaldım. Ben Ç.B.’ ye taciz, tecavüzde bulunmadım. Ne yapmak istediğini ben de anlamadım.”

TACİZ NEDENİYLE AYLIKTAN KESME CEZASI ALMIŞ

Hakimin “Gece annesi Ç.B.’yi aradığında sen açmışsın” sorusuna Hasan B. “Ben Ç.B.’nin o sırada tuvalette kustuğu için hastaya bakıyor dedim” ifadelerini kullandı. Hakim “Daha önce de üniversitede benzer olaylar yaşamışsın” sorusuna Hasan B. “2016 yılında yüksek lisans öğrencisi iddia etti. Onu dinlediler beni hiç dinlemediler. YÖK ceza vermedi ancak üniversite kararında direndi ve bana aylıktan kesme cezası verdi” yanıtını verdi.

‘BAŞARILI OLMANIN BELASI’

Mağdur avukatının “Neden bu tür olaylar sürekli sizin başınıza geliyor?” sorusuna Hasan B. “Başarılı olmanın belası. Üniversitede beni alt edebilecekleri hiçbir konu yok. Sürekli beni yıpratmak ve bana çelme takmak isteyen bir sürü rakibim var” yanıtını verdi. Hasan B. telefonundan çıkan porno görüntüsüyle ilgili “Özel yaşam erkek arkadaşlarla aramızda yolluyoruz” dedi. Mağdur avukatının “Klinikte alkol almaya nasıl izin veriliyor” sorusuna “Biz ahenk içerisinde çalışan bir kliniğiz. Hasta sahipleri alkol de getirir. İsteyen istediğini içer. Buna ben karar veremem” ifadeleri ile yanıt verdi.


‘AKOLÜN ETKİSİNDEN KURTULSUN DİYE TAKTIM’

Sanık Serkan D. mağdur Ç.B.’ye alkolün etkisinden kurtulması için serum taktığını ve Hasan B. ve Ç.B.’nin sarhoş olduğunu söyledi ve “Etrafta kusmuklar vardı. Ç.B.’ye de Hasan B.’ye de serum taktım. Gece dışarıdaki koltukta oturdum. Kusma istekleri olduğunda yanlarına gidiyordum. İkisinin de bilinçleri açıktı. Hasan hoca kendini iyi hissettiğinde çıktı. Ben nöbeti devraldım. Ç. B.’nin serumu bitmediği için çıkmamıştı. Sabah ‘Hasan hoca bana taciz veya tecavüz etmiş olabilir’ dedi. Doktora görünmesi gerektiğini söyledim. Hasan hocaya haber verdik. Hasan hocanın arabasına götürdüm ve kendisine yardımcı oldum” diye konuştu.

SERUM TAKMA YETKİSİ YOKTU

Mağdur avukatının sorularını yanıtlayan “Veteriner hekim olarak sizin insana serum tamamlayacağınız söylenmedi mi?” sorusuna Serkan D. “Hayır” dedi. Mağdur avukatı “Sizin insana serum takma yetkiniz yok. Bu konuda hakkınızda savcılığa şikayette bulunduk” açıklamasında bulundu.


‘CİNSEL ŞİDDETE UĞRADIĞINI SÖYLEDİ’

Sanık Jinekolog Hüseyin Ş. şunları savunmasında şunları belirtti: “Hasan B. kız arkadaşıyla içki içtiklerini, hanımefendinin iç çamaşırında kan gördüğünü ve ne olduğunu öğrenmek istediklerini söyledi. Odamda olayı anlattılar. Muayenesini yaptım. Kızlık zarında eski bir yırtık olduğunu Ç. B.’ye söyledim. Ç.B. kendisinin bakire olduğunu söyledi ve irkildi. Bundan Hasan B.’ye bahsetmemem gerektiğini söyledi. Ben odadan çıkacakken ‘dün gece bir şeyler yaşanmış olabilir’ dedi. Doğum kontrol hapı yazabileceğimi söyledim ancak kendisi istemedi. Ç.B.’ye kartvizitimi verdim. Sonra Ç.B. ve Hasan B. muayeneyi terk ettiler. Akşam Ç.B. beni aradı ve ‘Ben dün gece cinsel şiddete uğradım, ne yapmam gerekir’ dedi.”


‘YAŞADIKLARIMI ANLATMAK ÇOK ZOR’

Ç.B. olay hakkında ifadesini verdi: “Yaşadığınız şeyi anlatmak çok zor. Ben 2018 Temmuz alında mezun oldum. 2019 Ocak ayından itibaren çalışmaya başladım. Burada çalışırken ilk 1 ay boyunca 1 gün nöbet tutuyordum. Şubat’ın sonunda yapılan toplantıda sekreterin işleri de nöbetçi hekime verildi. Diğer nöbetçi hekim yüksek lisans yaptığı için benden 2’şer günlük nöbet tutma ricasında bulundu. Böyle bir sürece girdik. 2 Nisan’da nöbete başladım ve regli dönemimdeydim. Ertesi gün reglinden dolayı midem bulanıyor ve bir şey yiyemiyordum. Akşam saatlerine doğru Serkan D. erken çıktı. Sonra Hasan B. geldi. Elinde poşetler vardı. Hastayı muayene etti ve hastayı gönderdi. Eve gitmeden yemek istediğini söyledi ve yemek ısıtmamı istedi. Arkadan kapıyı kilitlemiş, normalde klinikte birden fazla kişi varsa kapı kitlenmiyor. Sonra yemek yemekten vazgeçtiğini söyledi. Cips yiyordu ve alkol kullanıyordu. Benim de içmem için bardak çıkardı. İçmeyeceğimi söyledim. İçmeye başladıktan sonra ‘Sen ne kadar güzel kızsın. Sivilcelerin fazla, kalçan geniş’ dedi. Sonra senin fotoğrafını çekeyim dedi, sonra ışığı kapattı. Mum yaktı. Fotoğrafımı çekmeye devam etti, sonra yanıma geldi. Birlikte çekinelim dedi. Sonra çekerken sol yanağımdan öptü. Sonra kalçama ellemeye başladı. Sırtımı geriye yaslayıp kafamı duvara vurdu. Sonra şok geçirdim. Zorla içki içirdi. Kaçmaya çalıştım... Beni yere düşürdü, küfür etti...”

‘PROPOFOL İLACINI GÖRDÜM’

“Ayrıldığımda serumun yanında Propofol ilacını gördüm. Damar yolu açıktı. Serumu elimden çıkarmaya çalıştım. Formamdan idrar kokusu geliyordu. Serkan D. geldi ve serumu çıkardı. Gece 2 sıraladıydı. Hasan B.’nin bana tecavüz ettiğini söyledim. Bana ‘Hocayla aranızda bir şeyler yaşanmış olabilir, kimseyi aramıyorsun. Ararsan senin buradan cenazen çıkar. Sen ne ilksin ne son olacaksın, sen adalette karşılık bulacağını mı sanıyorsun’ dedi. O an korktum ve kötü hissetim. Annem ile telefonla konuştuğumda öldürülme korkusundan bir şey diyemedim. O an kusmaya başladım. Bayıldım.”

‘BU ÜLKEDE TECAVÜZÜN DAVASI OLMAZ’

“Sabaha doğru uyandığımda Serkan D.’nin yanımda olduğunu gördüm. Tecavüz ettiğinden şüphelendim. Sabah Serkan D. benimle konuştuğunda ‘Tecavüzün davası olmaz bu ülkede. Sende ifşa olursun sokakta gezemezsin’ dedi. Ölümden korktuğum için şikayet etmeyeceğimi söyledim. Beni doktora götürdüler.”

NE OLMUŞTU?

Hasan B. gözaltına alınmıştı ve tutuklanmıştı. Hasan B., tahliye edilmesi ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvurarak emekli oldu. Hasan B'ye, Yükseköğretim Kurulu'nca yürütülen idari soruşturma kapsamında ise 'kamu görevinden çıkarılma' cezası verilmişti. Olaya ilişkin hazırlanan iddianame Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş ve Hasan B. Hakkında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret' suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti. Ayrıca Hasan B. ile birlikte delilleri yok etmek için mağdur Ç.B.'yi doktora götürmesine yardım eden yardımcısı Serkan D. hakkında 'basit cinsel saldırı', 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma', 'tehdit' suçlarından, mağdur üzerindeki tecavüz emarelerini yok ettiği ettiği iddia edilen jinekolog Hüseyin Ş'nin ise, 'suç delilini gizlemek' suçundan cezalandırılması talep edilmişti.

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Çamlıdere’de futbol resitali
 
Anadolu’nun müziği umman gibi çıktı karşıma
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Altta yatan sosyoekonomik nedenler belirlenmeliTürkiye
Altta yatan sosyoekonomik nedenler belirlenmeli
Bizim fakirliğimizi daha iyi anlatamazsınızSiyaset
Bizim fakirliğimizi daha iyi anlatamazsınız
Akşener: Partimize saldırı bekliyordukSiyaset
Akşener: Partimize saldırı bekliyorduk
Bekir Coşkun’un adı Çankaya’da yaşayacakTürkiye
Bekir Coşkun’un adı Çankaya’da yaşayacak
Çubuk 1 Barajı açılış için gün sayıyorTürkiye
Çubuk 1 Barajı açılış için gün sayıyor
JES’e karşı çıkan köylüler: Savunuverin gariTürkiye
JES’e karşı çıkan köylüler: Savunuverin gari
Gençlerbirliği pes etmeyecekSpor
Gençlerbirliği pes etmeyecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a tepkiSiyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a tepki
Şirketler salgın döneminde eğitime yöneldiEkonomi
Şirketler salgın döneminde eğitime yöneldi
ATO'dan e-ihracat seferberliğiEkonomi
ATO'dan e-ihracat seferberliği
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri