Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  3,8307
  Dolar
 • Euro
  4,5122
  Euro
 • Altın
  153,137
  Altın
 • Bist-100
  109,371
  Bist-100
 • ADANA
  8/21°
  ADANA
 • ANKARA
  3/11°
  ANKARA
 • ANTALYA
  2/20°
  ANTALYA
 • BURSA
  5/13°
  BURSA
 • ISTANBUL
  13/15°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  8/18°
  IZMIR
 • KONYA
  0/12°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
O terörist yakalandı
O terörist yakalandı
'Önceliğiniz FETÖ’
'Önceliğiniz FETÖ’
CHP'den flaş önerge!
CHP'den flaş önerge!
İran'da deprem
İran'da deprem
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
8 Aralık 2016 Perşembe - 09:53

Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir

Kurtulmuş, "Ümit ediyoruz ki Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir." dedi.

Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir

KONYA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Konya İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen “Tanıtım Medya Günleri” toplantısında yaptığı konuşmada, siyasi hayatı boyunca pek çok kez geldiği kentte yerel medyanın son derece kuvvetli ve titiz olduğunu gördüğünü, Konyalı basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, bugün Fırat Kalkanı Operasyonu’nda bir askerin şehit olduğunu aktararak, şehide Allah’tan rahmet, ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve millete başsağlığı dileğinde bulundu.

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun, Türkiye’nin ulusal güvenliğiyle ilgili olduğunun altını çizen Kurtulmuş, "olmazsa olmaz" hale geldiği için karar verilerek operasyonun icra edilmeye başlandığını ifade etti.

Kurtulmuş, operasyonun ilk gününden itibaren Türkiye'nin tavrının açık olduğunu dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, sınırlarının ötesinden terör örgütleri vasıtasıyla kendisine gelen tehditleri ortadan kaldırmak, sınırlarındaki şehirlerin güvenliğini sağlamak amacıyla bu operasyona başlamıştır. Bu operasyonun ikinci amacı ise DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere hemen operasyonun konusu olan beş bin kilometrekarelik alandan, bütün terör örgütlerini temizleyerek güvenli bölge oluşturulmasının alt yapısının hazırlanmasıdır. Üçüncü amacı ise Suriye’nin kuzeyinde bir bölgenin, bir terör örgütünün elinde olmasının önüne geçerek, orada bir PYD koridorunun oluşmasının önüne geçerek Suriye’nin ikiye, üçe bölünmesinin önüne geçmek ve böylece Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamaya katkı sağlamaktır. Bu amaçlar çerçevesinde Özgür Suriye Ordusu’nun planladığı harekata Türkiye lojistik destek veriyor. Allah’a şükür şimdiye kadar hedeflediğimiz noktalara doğru ilerliyoruz. Ümit ederim ki Özgür Suriye Ordusu, bu çerçevede en kısa zamanda hedefine ulaşmış olur. Türkiye, buradaki tespit ettiği önceliklerine ulaşmış olur ve böylece Suriye’nin bu bölgesinde bir güvenli bölge oluşmuş olur.”

“Musul, Musulluların, Rakka, Rakkalıların, Halep Haleplilerindir”

Numan Kurtulmuş, Suriye ve Irak’taki şehirlerde DEAŞ’a karşı yapılacak operasyonlarda fikirlerinin açık olduğunu, Musul, Rakka ve diğer şehirler için de bu düşencelerinin geçerli olduğunu ifade etti.

Harekatlar sürdürülürken, buradan sadece mevcut terör örgütü DEAŞ’ı çıkarmanın yeterli olmayacağını, DEAŞ’ın oralardan çıkarıldıktan sonra bu şehirlerde hangi modelde bir yönetimin oluşacağının da önem taşıdığını ifade ettiklerini anlatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bunun için diyoruz ki Musul, Musulluların, Rakka, Rakkalıların, Halep Haleplilerindir. Bu bölgede, bu şehirlerde yaşayan insanlar kimlerse onlara destekler verilerek bu şehirlerin DEAŞ’tan kurtarılması ve sonrasında da başka silahlı gruplara bu şehirlerin bırakılmaması, bölge barışı için önemlidir. Musul’dan DEAŞ’ı çıkarmak için oraya Haşdi Şabi ya da PYD’nin yerleştirilmesi, bölge barışına ciddi bir katkı sunmayacağı gibi, çok daha farklı çatışmaların da kaynağı olabilir. Dolayısıyla bizim bu bölgede özellikle uygulamaya çalıştığımız model budur. Cerablus modeli diyebileceğimiz bu model, başarılı olmuştur. Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ümit ediyorum ki Türkiye, en kısa zamanda hedeflediği sonuçlara ulaşacak ve o bölge, güvenli bir bölge olarak Suriye’nin önemli bir bölgesi haline gelecektir.”

“Algı operasyonlarının bir parçası olmamak lazım”

Ekonomideki gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yaptıkları birçok toplantıda, FETÖ’nün insan hakları ihlalleri iddiası ve ekonomide algı operasyonlarına yönelebilecekleri tespitlerini yaptıklarını anlattı.

Kurtulmuş, FETÖ’nün hemen uluslararası alandaki networklerini harekete geçirerek olağanüstü hal sırasında açığa alınanları bahane ederek, “FETÖ mağdurları” edebiyatı üzerinden bir algı operasyonu oluşturulmaya ve Türkiye’de insan hakları ihlallerinin ayyuka çıktığı, insan haklarına dikkat ile riayet edilmediğinin uluslararası alanda anlatılmaya başlandığını aktardı.

Bunun, tam bir algı operasyonu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle dedi:

“Maalesef bu algı operasyonuna birtakım destekler de buldukları ifade edilebilir. Ancak bu süreçte hükümetimizin son derece titiz olduğunu, devletten bu FETÖ eşkıyalarını temizlerken hiç kimseye haksızlık yapmamak için kılı kırk yararak bu süreci yönettiğimizin, bir kere daha altını çizmek isterim. Böyle olduğu için itirazlarında haklı görülenler, yine KHK’larla görevlerine iade ediliyor. Ancak, FETÖ mağdurları kavramı üzerinden oluşturulmaya çalışılan bu algı operasyonlarının bir parçası olmamak lazım. Evet, herhangi bir şekilde mağduriyet varsa bunlar giderilmektedir ama kusura bakmayın, eğer bir mağdurdan bahsedeceksek 248 şehidimiz ortadadır, 2 bin 100’ün üzerinde gazimiz ortadadır, 79 milyon vatandaşımız ise uçurumun kenarından dönmüştür. Eğer bir mağduriyetten bahsedeceksek topyekun Türkiye Cumhuriyeti, darbenin kenarından dönmüştür. Buradaki bu operasyonlara dikkat edilmesi gerektiğinin de bir kere daha altını çizmek isterim.”

“Çok şükür bugün itibarıyla 3.39’a düştü”

Kredi derecelendirme kuruluşlarının bazılarının, hiçbir gerekçe ortada yokken ve ekonomik rasyonelite üzerinde böyle bir yorum yapmak mümkün değilken, Türkiye’nin notunu durağana çevirdiklerini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bunun yapılmakta olan algı operasyonunun bir parçası olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere herkesin bu konuyla ilgili gerekli siyasi açıklamaları yaptığını ve bu algı operasyonun savuşturulduğunu aktararak, şunları ifade etti:

"Yine bu süre içerisinde milletimizin darbeden sonra 13 milyar dolar parasını getirip dövizlerini bozdurdu, Türk parası olarak bunu piyasaya sürmüş oldu. Arkasından kurlar üzerinden birtakım oynamalar, oynaklıklar ortaya çıktı. Birtakım operasyonlarla yeniden ‘Türkiye ekonomisi çözülüyor, dağılıyor’ algılarının oluşturulmaya başlandığını gördük. Çok şükür bugün itibarıyla 3.39’a düştüğünü televizyondaki alt yazılarda gördüm. Vatandaşlarımız, sayın Cumhurbaşkanımızın çağrılarına uyarak hassasiyetle ellerindeki dolarları bozduruyor. Vatandaşlarını dövizlerini bozdurarak Türk lirasının değer kaybının önlenmesi için piyasaları rahatlatacak bir çaba içerisindeler. Bir kere daha çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları da döviz üzerinden yaptığı işlemlerini Türk lirası üzerinden yapma kararı alıyorlar, bunlar yavaş yavaş her kurum kendince önceliklerini ortaya koyarak, döviz üzerinden yapılan işlemlerini Türk lirası üzerinden yapma kararlığını kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bunun da ümit ediyorum ki döviz üzerindeki dalgalanmaya bir son vereceğini ve Türk lirasının normal seviyelerine geleceğini sizlerle paylaşmak isterim. Eğer döviz üzerindeki dalgalanma, yani Türk lirasının değer kaybı, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarından kaynaklanıyor olsaydı, durum oldukça ciddi olarak değerlendirilebilirdi. Ama büyük oranda Türkiye dışındaki gelişmelerden ve özellikle de döviz üzerindeki birtakım spekülasyonlardan kaynaklanan nedenlerle Türk lirası değer kaybetmiş oldu. Şimdi vatandaşlarımız tam bir seferberlik ruhuyla bu kampanyaya destek veriyorlar ve önümüzdeki günlerde ümit ediyoruz ki Türk lirası hak ettiği seviyelere gelecektir. Bu anlamda da bu ekonomik algı operasyonlarını da bir şekilde sonlandırmış olacağımızı ifade etmek isterim."

“Türkiye’nin bir tane ekseni vardır, o da kendi eksenidir”

Türkiye’nin sadece dünyanın bir bölgesiyle ilişkilerini sabitleyip, diğer kısımları yok sayarak yoluna devam edebilecek bir ülke olmadığını dile getiren Kurtulmuş, dünyanın bütün farklı merkezleriyle eş zamanlı olarak dış politika yürütebilinecek çok fazla imkanın olduğunu vurguladı. Kurtulmuş, şu ifadelere yer verdi:

"Bu anlamda da dünyanın nadir ülkelerindedir. AB aday ülkesidir, NATO’nun üyesidir, İslam İşbirliği Teşkilatının üyesidir, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesidir, Orta Doğu ve Balkan ülkelerinin bir parçasıdır. Bazıları zaman zaman ‘Türkiye eksen mi değiştiriyor?’ diye sorarlar. Bu, Türk siyasetinde Türkiye’nin rolünü ve gücünü kavramamış olanların öteden beri sormuş oldukları bir sorudur. Hayır. Türkiye eksen falan değiştirmiyor, Türkiye’nin bir tane ekseni vardır, o da kendi eksenidir. Türkiye, kendi ekseni etrafında tarihin, jeopolitiğin bugünkü siyasi gerçeklerin kendisine sunmuş olduğu imkanları kullanacak siyasi birikime de sahiptir. Dolayısıyla Türkiye, bütün uluslararası alandaki bu çalışamları sürdürecek, çok taraflı ve eş zamanlı ilişkilerini artıracak. Bizim dış politikadaki perspektifimizin, düşmanlıkları mümkün olduğu kadar azaltmak, dostlukları da mümkün olduğu kadar artırmak olduğunu bir kere daha ifade etmek isteriz. Ama bütün bunları yaparken Türkiye, şurayla burayla ilişkilerini sürdürürken öne almış olduğu bir numaralı meselesi, Türkiye’nin milli menfaatleridir.”

AA

Etiketler:
 
İsmet Sezgin hayatını kaybetti
 
Renzi istifa etti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İsmet Sezgin hayatını kaybetti
Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, 88 yaşında hayatını kaybetti.
Hedefimiz 54 büyükelçiliği kurabilmek
Erdoğan, "Hedefimiz 54 ülkede, 54 büyükelçiliği Afrika'da kurabilmektir." dedi.
Eylem hazırlığındaki DEAŞ üyesi yakalandı
İstanbul'da, eylem hazırlığında olduğu tespit edilen DEAŞ terör örgütü üyesi yakalandı.
 
DEAŞ'ı yenmeliyiz
Trump, yönetimin dış müdahale politikalarına son vererek terörle mücadeleye odaklanacağını söyledi.
CHP’de Ilıcak ve Altan krizi
Kılıçdoaroğlu’nun Ilıcak, Altan ve Bulaç’ın isimlerini okuyup alkışlatmasına ...
15 Temmuz Paralel Din içindir
Uzunkaya, "Burada temel amaç İslamın bu coğrafyada yeniden güç kazanmamasıdır." dedi.
 
Çelik ihracında umut veren canlanma
Kasım ayı ihracatı miktarda yüzde 11 artışla 1,3 milyon ton, değerde ise ...
Türkiye ve İsrail’in birbirine çok ihtiyacı var
Yılmaz, göreve başlayan İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh için 'Hoş geldin' mesajı yayımladı.
Sözlü sınavın iptali için dava
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen kamuya alınacak personele sözlü sınav ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Elveda TANIK
Elveda TANIK
Kudüs başkentmiş!.. Trump! Hadi şuradan...
Özgür GÜVENÇ
Özgür GÜVENÇ
Avcılık Spor Mudur?
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Kırgızistan Eski Başkanı yanlış yolda (2)
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Hayatta iyi yaşamanın yolları
Murat POLAT
Murat POLAT
Çalışma Bakanı’na sınav tepkisi
Orhan SAL
Orhan SAL
Galibiyet kadar değerli bir beraberlik
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva