Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  6,1201
  Dolar
 • Euro
  6,6143
  Euro
 • Altın
  321,560
  Altın
 • Bist-100
  115,49
  Bist-100
 • ADANA
  6/19°
  ADANA
 • ANKARA
  0/10°
  ANKARA
 • ANTALYA
  4/15°
  ANTALYA
 • BURSA
  7/12°
  BURSA
 • ISTANBUL
  5/10°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  7/15°
  IZMIR
 • KONYA
  -1/12°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Kartal Bordo- Maviye karşı
Kartal Bordo- Maviye karşı
70. Berlin Film Festivali başladı
70. Berlin Film Festivali başladı
Tüketicilerin tercihleri değişiyor
Tüketicilerin tercihleri değişiyor
Başakşehir deplasmanda kaybetti
Başakşehir deplasmanda kaybetti
HABERLER>ANA SAYFA
24 Mayıs 2019 Cuma - 12:44

Türkiye ittifakı Türkiye için düşünmektir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu "Türkiye ittifakı herkesin aynı düşünmesi değil, herkesin Türkiye için düşünmesidir. 'Önce vatan' diyerek hareket etmesidir. Böylece de millet olma bilincimizi sürekli diri tutmaktır." dedi.

Türkiye ittifakı Türkiye için düşünmektir

Ankara

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye ittifakı, bir büyük kucaklaşmanın adıdır. Sorunlarımızı birlikte çözmektir, bunun için ortak aklı oluşturmaktır. Türkiye ittifakı herkesin aynı düşünmesi değil, herkesin Türkiye için düşünmesidir. " dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından, "artık kucaklaşma zamanı" mesajıyla dile getirdiği "Türkiye ittifakı" söylemini, önceki günlerde katıldığı programlarda "Hepimiz 82 milyonluk Türkiye gemisinin yolcularıyız" sözleriyle yeniden gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun'da gerçekleşen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreninde siyasi parti liderleriyle verdiği birlik fotoğrafı, "Türkiye ittifakı" söyleminin önümüzdeki dönemde eyleme döküleceğinin işareti olarak yorumlandı.

TBB Başkanı Feyzioğlu, bu sözü çok önemsediğini vurguladı. Feyzioğlu, "Türkiye ittifakı"nın içinin hem söylemle hem yapılanlarla doldurulması gerektiğini belirtti.

"Türkiye ittifakı, bir büyük kucaklaşmanın adıdır. Sorunlarımızı birlikte çözmektir, bunun için ortak aklı oluşturmaktır." değerlendirmesini yapan Feyzioğlu, sık sık dile getirilen "ortak aklın" Türkiye ittifakı ile oluşabileceğinin altını çizdi.

Feyzioğlu, "O sımsıkı ittifakın içinde nereli olduğunun, hangi kökten geldiğinin, hangi siyasi düşünceden olduğunun hiçbir önemi yoktur. Türkiye ittifakının içinde 'vatan' demek, milleti korumak, milletin refahı, vatanımızın birliği, evlatlarımızın geleceği vardır. Böyle baktığımız zaman 'Türkiye İttifakı' bizi millet olma bilincine götürüyor." diye konuştu.

"Türkiye ittifakı herkesin Türkiye için düşünmesidir"

Millet olmanın hem kederde hem de kıvançta birliktelik anlamına geldiğini kaydeden Feyzioğlu, "Türkiye ittifakı işte bu birliğimizin sarsılmaz hale getirilmesi olarak anlaşılmalı." ifadelerini kullandı.

"Birlik" dendiğinde herkesin her konuda aynı düşünmesinin anlaşılmaması gerektiğini belirten Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Ben sadece benimle aynı düşünenlerle oturup konuşuyorsam, sadece benimle aynı düşünenlerle sorunları tespit edip çözümler üretiyorsam kendimi tekrarlıyorum demektir. Herkes Türkiye'de kendini tekrarlarsa hem birlik olmaz hem ortak akla ulaşılmaz. Türkiye ittifakı herkesin aynı düşünmesi değil, herkesin Türkiye için düşünmesidir. 'Önce vatan' diyerek hareket etmesidir. Böylece de millet olma bilincimizi sürekli diri tutmaktır, güçlendirmektir. Vatanın ve milletin anahtarıdır.

Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyeceksiniz ama yanlışa yanlış derken suçlamayacaksınız, hakaret etmeyeceksiniz. İnsanların izzetinefsiyle oynamayacaksınız. Birbirinize saygıyla, hoşgörüyle yaklaşacaksınız. Selam vereceksiniz, selam alacaksınız."

"Hiç kimse kendini Türkiye gemisinin dışında hissetmemeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hepimiz 82 milyonluk Türkiye gemisinin yolcularıyız" sözüne atıfta bulunan Feyzioğlu, "Bu gemiyi biz birlikte ilerleteceğiz, birlikte refaha götüreceğiz." dedi.

Geminin içindeki yolculardan her biri bir başka yere koşsa da geminin bir yere doğru gideceğine işaret eden Feyzioğlu, "O yüzden önümüzde bir kayalık mı var, sesleneceğiz, 'Dikkat kayalar var' diyeceğiz. Oradan bir aydınlık mı doğuyor, diyeceğiz ki 'Bak şurada bir aydınlık var, buraya gidelim'. Herkese Türkiye gemisinde olduğunu hissettirmemiz lazım. Hiç kimse kendini Türkiye gemisinin dışında, bu vatanın, bu milletin dışında hissetmemeli. Bunu nasıl yapacağımızı oturup birbirimize saygı duyarak konuşmamız lazım." şeklinde konuştu.

"Çok doğru bir fotoğraf"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreninde siyasi parti liderleriyle çektirdiği ve "Milli Mücadele ruhuyla, ele ele, gönül gönüle vererek Türkiye'yi daha ileri taşıyalım" mesajıyla paylaştığı fotoğrafı da yorumlayan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"O çok doğru bir fotoğraftır. Sayın Cumhurbaşkanı ve etrafında siyasi partilerin liderleri... Aynı düşünmüyorlar ama Türkiye ittifakı işte o. Bazen bir fotoğraf, binlerce söze bedel. O fotoğrafın üzerinden yürümek, oradan devam ettirmek lazım bunu.. Bir büyük kucaklaşmayı artık gerçekleştirmek zorundayız."

"Türkiye ittifakı için demokratik hukuk devletinin güçlendirilmesi şart"

Bunun için yapılması gerekenin Türk yargısını dünyanın en güvenilir yargısı haline getirmek olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, "Biz yargıyı adalet dağıtır ve o adaletine güvenilir hale getirirsek, bu vatanı, devleti ilelebet yaşatırız." diye konuştu.

Türkiye'nin bunu başarabildiğinde yerli ve yabancı yatırımı da çekeceğine işaret eden Feyzioğlu, bu nedenle Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni çok önemsediğini ve bunun ortak akılla yazıldığını bildiğini söyledi.

Özelde hukukta, genelde de tüm Türkiye'de eğitim reformuna ihtiyaç olduğunu belirten Feyzioğlu, makul sürede adalet dağıtır hale getirmek için yargıyı teknolojinin son imkanlarıyla donatmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye ittifakı için demokratik hukuk devletinin güçlendirilmesinin şart olduğunu ifade eden Feyzioğlu, insanların hiçbir endişesi olmadan rahatlıkla konuşabilmesi gerektiğini kaydetti.

"Milli bilinçle yetişmeli"

Gençlerin milli bilinçle yetişmesi gerektiğini dile getiren Feyzioğlu, "Bu noktada bazı eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Hayatımızda hamasete fazla yer veriyoruz, sloganlara fazla değer veriyoruz ama elimizin altında evlatlarımıza o milli bilinci verecek pek çok imkan olduğu halde bunları yeterince kullanmıyoruz." diye konuştu.

İlkokul çağındaki her çocuğun Gelibolu Yarımadası'nı gezmesi gerektiğini aktaran Feyzioğlu, "Bu vatanın birliğini sağlamak istiyorsak çocuklarımız, Türk askerinin nasıl bir direnişte bulunduğunu ve koyun koyuna kimlerin şehit olup yattığını görmeli." dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, asker üniformasıyla yola devam etse başaramayacağını söyleyen Feyzioğlu, "Mustafa Kemal'in en büyük devrimi asker üniformasını çıkartıp, ödünç aldığı bir sivil kıyafeti giyip yola her aşamada sandık koyarak devam etmesidir." değerlendirmesinde bulundu.

"Tarihi bilmemiz lazım"

Tarihini bilmeyenin geleceği olmayacağına dikkati çeken Feyzioğlu, "Bizim bu tarihi bilmemiz lazım. Bu tarihi bilirsek bakın ne olur? Teröre kim heveslenirse millet bir bütün olarak 'hayır' der. Şiddete kim alkış tutarsa bir bütün olarak 'hayır' der. Kim bölücü bir siyasete popülist bir değer atfetmeye kalkarsa millet bir bütün olarak buna izin vermez. Yani kökü bu tür milli birliğe karşı, vatanın bölünmez bütünlüğüne karşı olan siyasi hareketler toplumda kök bulamaz." dedi.

Türkiye'nin başaracağına olan inancını ifade eden Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Türk milleti neleri başardı, bunu da başarır. Türkiye Cumhuriyeti devleti çok sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Kuruluş felsefesi çok doğrudur. O kuruluş felsefesini anladığımızda, ona sahip çıktığımızda ve o heyecanı evlatlarımıza geçirebildiğimizde, yaşattığımızda ben başaracağımıza inanıyorum. Bir taraftan çoğulcu, katılımcı demokrasinin, hukuk devletinin kurumlarını güçlendireceğiz, öbür taraftan da onlara milli bilinçle sahip çıkacak vatandaşları yetiştireceğiz. Bu ikisini yan yana koyduğumuzda zaten Türkiye ittifakının ne demek olduğunun da bence altını doldurmuş oluruz."

AA

 
Madende patlama
 
Adaletin tesisi baş meselemiz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Gazeteciye silahlı saldırı
Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde torunu ve kızının yanında silahlı saldırıya ...
Sağlık çalışanlarına kamuda istihdam
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl içerisinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını ...
O terörist öldürüldü
Elazığ'daki operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin gri ...
 
Bıçaklanan Öztoklu hayatını kaybetti
Konya'da bıçaklı saldırıya uğrayan Belediye Başkanı Öztoklu hayatını kaybetti
Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar ...
Göçmenler yakalandı
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın ...
 
Uykuda asılı kaldı
İzmir'in Çiğli ilçesinde uyuyan sürücünün el frenini çekmeyi unuttuğu ...
Ödemeler başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "254 bin 874 yetiştiricimize 1 milyon ...
Hedeflerimize doğru yürüyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küresel ekonomide en sert fırtınaların estiği ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Osman YAZICI
Osman YAZICI
Karadeniz elden gidiyor (2)
Ezgi BARDAK
Ezgi BARDAK
Baharın müjdesi cemre
Elveda TANIK
Elveda TANIK
Kızılay’a bu yapılır mı?
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Kedilere Batı zulmü
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Kilisli Muallim Rif’at Bilge (2)
Murat POLAT
Murat POLAT
Mahmut Tanal’dan başka vekil yok mu?
Osman BAŞ
Osman BAŞ
Hocalı’yı unutmayacağız
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva