Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  5,6507
  Dolar
 • Euro
  6,2656
  Euro
 • Altın
  271,754
  Altın
 • Bist-100
  95.286,18
  Bist-100
 • ADANA
  23/32°
  ADANA
 • ANKARA
  15/25°
  ANKARA
 • ANTALYA
  22/35°
  ANTALYA
 • BURSA
  16/28°
  BURSA
 • ISTANBUL
  20/27°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  22/33°
  IZMIR
 • KONYA
  15/23°
  KONYA
Facebook Twitter Linkedin
Whatsapp İhbar Hattı
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu' başlatıldı
Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu' başlatıldı
Yurt başvuruları başladı
Yurt başvuruları başladı
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a görev
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a görev
Bakan Pakdemirli: Yanan alan 500 hektar
Bakan Pakdemirli: Yanan alan 500 hektar
HABERLER>ANKARA
11 Şubat 2019 Pazartesi - 14:49

‘Uçuk Proje’ Keçiören’i uçuracak

İYİ Parti'nin Keçiören Belediyesi adayı Güçlü Şenel, projelerini açık hava sineması, çok amaçlı pazaryerleri, Keçiören Madde Bağımlıları Eğitim Merkezi ve asfalt üretilecek geri dönüşüm fabrikası olarak açıkladı.

‘Uçuk Proje’ Keçiören’i uçuracak

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- İYİ Parti'nin Keçiören Belediyesi adayı Güçlü Şenel, Anayurt Gazetesi'nin sorularını yanıtladı, projelerini anlattı ve rakibi Turgut Altınok hakkında çarpıcı ifadelerde bulundu.

Türkiye'nin en kalabalık ikinci ilçesi Keçiören. 24 Haziran seçimlerinde    663 bin 345 seçmenin 588 bin 967'si oy kullandı. Cumhur İttifakı 353 bin  361 bin, Millet İttifakı 199 bin 434 oy aldı. 2014'teki yerel seçimlerde ise AK Parti'nin adayı Mustafa Ak 231 bin 310 oy alarak belediye başkanı olurken, Büyük Birlik Partisi'nin adayı Turgut Altınok 159 bin 731 oy alarak ikinci sırada yer aldı. Şimdi CHP'nin Ankara Milletvekili olan Murat Emir ise 2014 seçimlerinde Keçiören'e adaydı ve 86 bin 320 oyla üçüncü sırada kalmıştı. Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerinde ise İYİ Parti ikinci seçim sınavını verecek. Keçiören'de CHP'nin de desteğiyle İYİ Parti'nin adayı Güçlü Şenel oldu ve AK Parti'den aday olan Turgut Altınok ile yarışacak. Güçlü Şenel ile söyleşi gerçekleştirdik ve ilçeye yönelik projelerini konuştuk.

Millet ittifakının İyi Parti Keçiören Belediye başkan adayı oldunuz İsminiz açıkladığında size gelen tepkililer neler oldu?

Adaylığım açıklandığı andan itibaren olumlu dönüşler oldu. Zaten ilçe teşkilatımız bunu bekliyordu. İsmim açıklandığı anda davul zurnayla ilçe başkanlığımız önünde kutlama oldu. Tebrik etmek için arayanlar ve bizzat gelenler oldu.

Rakibiniz Turgut Altınok yakından tanıdığınız bir isim bir dönem belediyede beraber çalışmıştınız isminiz açıkladığında Altınok’la bir diyalogunuz oldu mu?

Yok, olmadı. Kendisi veya taraftarları tarafından da tebrik telefonu almadım. Ancak biz siyasi partiler ve kurumlara ziyarete başladık. Kendisinden de randevu talep ederek, kendilerini ziyaret edeceğiz.

İyi Parti Keçiören belediye başkan adayı olarak Keçiören’in sorunlarını çözmek adına hazırladığınız projeler nelerdir?

Keçiören'in en büyük sorunu büyük bir otel olması. İş alanları yok, istihdam alanları yok. Sadece esnaf ve bir iki AVM var. Buradan insanlar iş için başka ilçelere gidiyor. Gündüz çıkıp, akşam evine yorgun halde geliyor. Sadece Cumartesi ve Pazar günleri Keçiören'de kalıyor. Tatil günlerinde ilçe trafiği çok oluyor. Keçiören'in ulaşım problemi olduğunu bilelim. Sabah çıkışlarda, saat 7:15'i geçtikten sonra Keçiören köprüsünü terk etmeniz ya da akşam 18'den sonra geri dönmeniz çok zor. Asılında gittiğimiz alan topu topu 3 km değil. Bu 3 kmyi bile saatlerce gitmek zorunda kalıyoruz.

AÇIKHAVA SİNEMASI

Keçiören'e turistik yerler yapmamız lazım ve Keçiören'e gelmenin bir sebebini ortaya koymamız lazım. İnsanlar sabah kahvaltı yapmaya Hamamönü'ne gidiyor. Biz projelerimizden birisi açık hava sineması olacak. Bağlum bölgemizde bu sinemayı yaparak, 3-5 bin kişilik yapacağız. Keçiören'i cazip hale getireceğiz. 

'ASFALT ÜRETECEĞİZ'

İşsizlik problemimiz var. İki ihtiyacı ortadan kaldıracak geri dönüşüm projemiz var. Geri dönüşümden elde ettiğimiz madde ile asfalt yapmak istiyoruz. Yani aldığımız pet şişe, cam şişe neyse fabrikada dönüştürerek, asfalt yapacağız. Bunun örneği Avrupa'da var. Burada bin kişiye yakın istihdam sağlayacağız.

MADDE BAĞIMLILARINA YÖNELİK MERKEZ

Madde bağımlılarıyla ilgili projemiz var. Keçiören Madde Bağımlıları Eğitim Merkezi (KEMATEM) kuracağız. Gerekli kurumlarla iletişime geçeceğiz. Binayı biz yapacağız Sağlık Bakanlığından doktor isteyeceğiz.

'PAZARYERLERİ ÇOK AMAÇLI OLACAK'

Pazar alanlarına ilişkin de projemiz var. Belediye bu dönemde bir alanda yaptı ama benim arzu ettiğim gibi olmadı. İlçemizdeki pazaryerleri eski. Ben Köşk Mahallesi'nde doğdum, Aktepe Lisesi'nde okudum. Burada perşembe pazarımız var. Bu pazar ben kendimi bildim bileli sadece perşembe günleri kullanılıyor. Bunun dışında 15 dönümlük yer atıl vaziyette duruyor. Biz pazaryerlerini çok amaçlı hale getireceğiz. Burası çok katlı olacak, otopark olacak, düğünleri ve kutlamaları yapabileceğimiz yerler olacak. Düğünler için burası vatandaşlara ücretsiz verilecek. Keçiören'nin sorunlarından biri de sokak düğünleri. Çağdaşlaşmamıza rağmen halen devam ediyor. Ölüsü var, hastası var, öğrencisi var. Düğün de buna eklenince insanlar rahatsız oluyor. Çok sayıda insanın düğün, kına yapabileceği Keçiören'de 15'e yakın alan var. Bu alanları çok amaçlı hale getirirsek bu problemi çözmüş oluruz.

'UÇUK PROJE'

Bizim bir mega projemiz daha olacak. Hani diyorlar ya 'Uçuk proje'. Bu projeyi 1 Mart'tan sonra açıklayacağım.

Siz de söylediniz Keçiören'in ulaşım sorunu var, bunu nasıl çözeceksiniz?

Bu problem sadece Keçiören'i ilgilendirmiyor ve Ankara'nın genelini ilgilendiriyor. İnşallah Mansur Başkan Ankara'yı alacak, biz de burayı alacağız. Bununla ilgili kendisinin de projeleri var ve biz onun önünü açarız. Bizim yasal olarak yapma gücümüz yok. Alternatif çıkış yolları yapılabilir. Binali Yıldarım'ın 'Aşkımız' dediği mevcut metromuz rantabl (verimli) değil. 2-3 aktarmalı. Bunun önce düzeltilmesi gerekiyor. Metro ağları kurmamız gerekiyor. Aslında benim 1993 yılındaki projem hava metrosuydu. İlk başta pahalı gibi gözükse de, yine yerin altını delerek pahalıya mal ettiler, hava metrosu ucuza mal edilebilirdi.

Gelelim Keçiören için klasik soruya. Cumhuriyet Kulesini tamamlamayı düşünüyor musunuz? Burası nasıl değerlendirilebilir?

Bitireceğiz. Bu projenin 10 yıl atıl kalması yanlış. Başlatan AKP'li, devam ettiren AKP'li ve yaptırmayan yine AKP'li. Birbirleriyle uyumsuzluklarından dolayı bu proje bitmedi. Büyükşehir Belediyesi, Keçiören'i mahkemeye verdi ve mahkeme durdurma kararı verdi. Aslında burayla ilgili kesinleşmiş yıkılacak kararı var. Bu ortada dururken Keçiören Belediyesi popülist davranarak referandum yaptı. Yıkılmaması gerekir kararı çıktı. Doğru olanı da yıkılmamasıdır. Bunu yıkmak için de harcadığınız para kadar para harcamanız gerekiyordu. Bence daha az para harcanarak projenin tamamlanması gerekir. Mahkeme kararı nasıl iptal edilecekse, yasa çıkarılacaksa bunu çözmek lazım. Projeyi tamamlayıp ekonomiye kazandırıp, burada 300- 500 kişiye istihdam sağlamak lazım. Biz de proje neyse ona göre kuleye devam edeceğiz.

'ÇALIŞMADAN MAAŞ ALAN 300 KİŞİ VAR'

Belediye başkanı olduğunuzda AKP dönemi belediyeye giren çalışanların iş güvencesi ne olacak onlara neler söylemek istersiniz?

Belediye çalışanı kardeşlerimiz endişeli olmasın. Belediyede park ve bahçeler müdürlüğü yaptım ve eskiler beni bilirler. 1994 yılında MHP olarak SHP'den devir aldığımızda parklarda çalışan hiçbir işçi arkadaşımızı işten çıkarmadık. Çalışmak istemeyenler kendi istekleriyle ayrıldı. Burada da işini yapan herkes devam edecek, kimsenin ekmeğiyle uğraşmayacağız, Rabbim razı olmaz. Ama maaş alıp, belediyeye gelmeyen, siyasi parti çalışması yapan yani bankamatik memurlarını işten çıkaracağız. (Yani Keçiören Belediyesi'nde böyle insanlar mı var?) Evet 300 kişi var. Bunlar bırakın Keçiören'i Ankara dışında bile insanlar.

CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olarak açıklanmıştır. Siz belediye başkanı olursanız iyi partili biri olarak çalışanlara bu ücreti verecek misiniz? Çalışanların çalışma koşullarında ne tür iyileştirmeler yapacaksınız?

 En az maaş alan 2 bin 200 lira alacak ama emeğiyle çalışan, kamyonların arkasında koşan ve çöpleri toplayan, parklarda nöbet tutan arkadaşlarımızın en az maaşı 2 bin 500 lira olacak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun taahhüdünü uygula-yacağımız gibi emeğiyle çalışan insanlara da en az 2 bin 500 lira vereceğiz.

CHP ve İYİ Parti'nin adayı yani Millet İttifakı'nın adayısınız. AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'ndan belediyecilikteki farkınız nedir?

İYİ Parti yeni bir parti ancak adayları geçmişi olan adaylar. Dürüst, adil, tepeden bakmayan ve insanları kucaklayan bir belediyecilik anlayışı ile geliyoruz. Belediyeci demek tepeden bakmayan, insanların içinde olan kişidir. Rakibimle ilgili ayrıca söyleyeyim. 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir rakip. Son dönemini tavla oynayarak geçirdi.  Kazanması halinde yine tavla oynamaya devam edeceğini sanıyorum. Ancak ben ilk defa görev alacağım, projeler ve heyecanım var.

Rakibinizin geçmişte kurduğu bir A takımı vardı. Keçiörenliler bundan şikayetçiydi. Yeniden seçilmesi halinde bu A takımının yeniden kurulması endişesi vatandaşlarda var mı?

Benim duyumlarıma göre yeniden kurulacakmış. Vatandaşta da böyle bir endişe var. Pazarlarda, parklarda sıkıntılı olan insanları döverek uyarıyorlardı. Ancak biz seçilirsek sürekli halkın içerisinde olacağımız için böyle bir takıma ihtiyaç duymayacağız.

Peki Güçlü Şenel'i seçmenlere tanıtır mısınız?

Ben 1963 yılında Keçiören'de doğmuşum. Keçiören'de büyüdüm, ilkokul ve liseyi okudum. Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'ni bitirdim. Buradaki eğitiminin son senesinde Ankara Hukuk Fakültesi'ne yerleştim. Burayı bitirdim. Benim yaşantım, öğrenimim Keçiören'de geçti. Ticarete atıldım, ticareti Keçiören'de yaptım. Siyasete atıldım, Keçiören'de siyaset yaptım. Buranın çamurumda, karında, kışında yaşadım, buranın problemlerini biliyorum. Benim hayallerin ve tasarılarım var ve onun için Keçiören'e talip oldum. Bir taban siyasetçisinin arzu ettiği yeri elde etmiş örnek ararsanız, onlardan biri de benim.

 
Çikolata Aşktır
 
"Üçpeş" zamana direniyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
HİDROMEK’e ASO’dan ödül
HİDROMEK, ASO 55’inci Yıl Ödül Töreni’nde “Yaratılan Katma Değer” dalında ödül aldı.
'CHP’ye kendi tabanı bile kızgın'
İllerde seçim çalışmalarını titizlikle yürüttüklerinin altını çizen Özhaseki, ...
'Hesap vermeye talip olacağız'
Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş seçim ...
 
Ağır bir yük devralacağız
CHP’nin Mamak Belediye Başkan Adayı Adnan Demirci, 31 Mart’ta yapılacak ...
İSG uzmanlarının sorunları anlatıldı
İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası (İSG- SEN) yöneticileri ...
Çağın hastalığında bilinçlendirme eğitimleri
Sağlık Bakanlığı ve Çankaya Kaymakamlığı ve  Kanser Erken Teşhis Tarama ...
 
Glutensiz simit geliyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, glutensiz un, glutensiz ...
Sosyal belediyecilik anlayışını sürdüreceğiz
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen yaklaşan yerel seçimler öncesinde ...
Behiç Ak çocuklarla buluştu
Karikatüristliğinin yanı sıra çocuk kitapları yazıp tiyatro oyunları kaleme ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Oğuz Güler
Oğuz Güler
Hayvancılık verilerimiz tutarsız!
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Acı bir uyarı
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
İçimizdeki çocuk…
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
Merkez sağ, ne idi ne değildir?
Murat POLAT
Murat POLAT
Mansur Başkana Yanlış Bilgi Mi Veriyorlar?
Ali COŞKUN
Ali COŞKUN
Ağustos ayı zaferleri
Orhan SAL
Orhan SAL
Savunma tamam, hücum büyük sorun!
Güran TATLIOĞLU
Güran TATLIOĞLU
İkinci Dünya Harbi Harp Öncesi Almanya (9)
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva