Zefirya'da keman-piyano düeti

26 Temmuz 2019 Cuma   13:53

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Ülkemizde önde gelen sanatçıları olarak bilinen ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar, 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin konuğu oluyor. Bodrum Bitez Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde 26 Temmuz Cuma akşamki konserine, Yılmaz ve Elivar ikilisi keman – piyano düetiyle çıkacak.

Arkas Trio’nun da birer üyesi olan sanatçılar, Dünya çapında bilinen Alman çellist Gustav Rivinius’un da dahil olduğu trio’dan farklı olarak bu defa izleyici karşısında keman ve piyano ile seslenecekler.

BEETHOVEN VE BRAHMS SESLENDİRİLECEK

Festivalin Zefirya’da gerçekleşecek üçüncü konserinde Tuncay Yılmaz & Emre Elivar ikilisi, romantik bir repertuara yer verecekler konserlerinde. Konserin ilk yarısında Ludwig van Beethoven’un, “Spring” Violin Sonata No. 5 in F Major, Op.24” adlı yapıtını seslendirilirken ikinci yarı ise Johannes Brahms’ın, “Violin Sonata No.2 in A Major, Op.100” adlı eseriyle sürecek.

SOLİST KEMANCI TUNCAY YILMAZ

Festivalin konuğu olacak solist kemancı Tuncay Yılmaz ve öğretim görevlisi de olan ödüllü piyanist Emre Elivar'ı konser evveli başarılı müzik kariyerleri ile bir kez daha hatırlayalım.

Andre Gertler keman ekolünün günümüz temsilcilerinden ve solist kemancılarından biri olan Tuncay Yılmaz, aralarında Salzburg Mozarteum, Franz Lizst Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası, Saarland Radyo Senfoni, BBC Concert Orchestra ve West Virginia Symphony orkestralarının da bulunduğu birçok orkestra eşliğinde konserler verdi. Fransız - Nice Matin Gazetesinin “kemanın genç prensi” olarak bahsettiği Yılmaz, İdil Biret, Alexander Rudin, Wolfgang Emanuel Schmidt, Jiri Barta, Ludmil Angelov, Wolfram Schmitt Leonardy, Tedi Papavrami gibi ünlü müzisyenlerle Berlin, İstanbul, Monte Carlo, Frankfurt, Londra, Köln, Abu Dahbi, Toledo, Valencia, Boston, Chicago ve New York gibi dünya kentleri ve sanat merkezlerinde birçok resital verdi.

ÖDÜLLÜ PİYANİST EMRE ELİVAR

Emre Elivar genç yaşlarından itibaren çeşitli uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle yeteneğini kanıtlamış bir piyanistimiz olarak 2005 yılında İstanbul Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Bach’ın “Das Wohltemperierte Klavier I” isimli eserinin bir bütün olarak Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Elivar, solist olarak Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Konzerthausorchester Berlin, Hungarian National Philharmonic, Nordwestdeutsche Philharmonie, Dortmunder Philharmoniker, Staatsorchester Kassel, Orquestra Nacional do Porto, Lithuanian Chamber Orchestra gibi orkestralarla konserler verdi.

Dünyanın birçok yerinde verdiği konserler, radyo programları ve stüdyo kayıtları CD olarak yayınlanan Emre Elivar, Mart 2019’dan beri Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarında öğretim üyesi olarak görev yapıyor.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Zefirya-da-keman-piyano-dueti/690640