‘Batakhane Güzeli’ Bodrum Antik Tiyatro’da

29 Temmuz 2019 Pazartesi   14:01

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu, iki bölümlü müzikli oyun Batakhane Güzeli ile seyirci karşısına çıkarken Osmanlı'nın son dönemlerindeki kabadayılarının duygusallığına da yer vererek dönemin yaşamından kesitleri araya giren anlatıcının da desteği ile müzikli olarak oynuyor.

Yönetmenliğini Erdal Cindoruk'un yaptığı oyunda roller; Hüseyin Akşen, Tarık Papuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er, Oğulcan Çelik, Cansın Yunt, Yerkan Kahraman, Sertaç Aydın, Ziba Türk, Zeynep Dündar, Ertuğrul Cön, Irmak Çağlar, Filiz Çoktezcanlı, Fazıl Çelikel, Ramin Fahrangniya, Kantocu Nihal Ekinci tarafından paylaşılırken, dekor Kader - Serkan Aktü, kostüm Dittomama, ışık Hakan Özipek ve müzik Deniz Doğançay'ın çalışması. 

Batakhane Güzeli'nde oyunun yönetmeni Erdal Cindoruk, seyirciye " Esas oğlan, esas kız ve kötü adam, aşk, intikam, kıskançlık ve entrikaların" işlendiği eski yazlık sinema günlerini yaşatacak. Oyunun tanıtımının yine eski yıllardaki gibi Bodrum sokaklarında, kamyonet üzerine afiş kartelalar bindirilerek canlı anonslarla yapılacak bilgisi veriliyor.

Bodrum Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen; Antik Tiyatro’da modern zamanların ilk tiyatro oyununun sergilenmeye hazırlanıldığını ve  Bodrumlu tiyatro tutkunlarıyla paylaşılacak olmanın heyecanının yaşandığını belirtiyor. Akşen oyun için; "Günümüzde ilk kez bu kentin kurumsal sanatsal bir yapısı, yani Bodrum Belediyesi Şehir tiyatrosu bu tarihsel mekanda bir tiyatroyu ve hem de müzikal bir oyunu hayata geçirecek. Bu bizim için, sanatçılarımız için değeri biçilmez bir onur, gurur" diyor.

BATAKHANE GÜZELİ VE YAZARI ERMAN CANATAN

Oyunun yazarı Erman Canatan'ın oyunu için söyledikleri şöyle: "Benim dördüncü, Devlet Tiyatroları'nda oynanan ilk oyunum olan Batakhane Güzeli'ni yazmama, seyrettiğim bir oyun vesile oldu. Bir kış günü, 1 Aralık'tı tahminen, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda, Turgut Özakman'ın son oyununun prömiyeri çıkışında, 'Bu tarzda bir oyun yazmalıyım' düşüncesiyle, hemen o gece başladım yazmaya ve bir ay sonra tam yılbaşı günü tamamladım.

Bugüne kadar pek çok tiyatroda defalarca oynandı Batakhane Güzeli. İlk bakışta memnuniyet verici görünüyor. Şöyle düşünüyorum: Bir oyun, dünya tiyatrosu içinden, bunca oyun arasından seçiliyorsa, sahnelenirken ona gerekli saygı gösterilmeli. Aklınıza gelen fikre uyup, 'Şurasına şunu ekleyeyim; şurasında da şunu yapayım' diyecekseniz, düşüneceksiniz: Sonuçta seyirci, imzasını gördüğü yazarın oyununu seyredecektir. Tiyatro mabettir deriz. Ben o mabede önümü ilikleyerek giriyorsam, mabettekiler de öyle yapmalı.

Diğer oyunlarım daha az sahnelendi. Geriye baktığımda en çok, "Muammer Muammer"in temsilinden mutlu ayrıldım. Ben tiyatrocuyum. Meslekten olmak, zor beğenir olmakla örtüşüyor bir bakıma da.

OYUNUN YAZARI, TİYATRONUN İÇİNDEN BİRİ

Yazdığı oyunlarla çeşitli yarışmalarda ödüller almış, oyunları ödenekli ve özel tiyatrolarda sahnelenmiş olan Erman Canatan; dramaturg, oyun yazarı, müzisyen ve akademisyen. Yaşamının tamamı Ankara'da geçen Kırşehir doğumlu yazar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü 1974 yılı mezunu ve aynı bölümden yüksek lisans öğrenimli.

1974'den 1983'ü kapsayan yıllarda Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro Dalı'nda Tiyatro Sanatı Uzmanı akademisyen olarak "Tiyatro Sahne Çalışması", "Türk Tiyatrosu" ve "Tiyatro Sanatı" dersleri verdi. Keklik (Dağların Türküsü 1977) ve Beş Hikaye (1980) adlı oyunlaştırmaları bu yıllarda yazıldı ve sahnelendi. Çukur adlı oyunu 1982 yılında Dönemeç Oyuncuları tarafından sahnelendi. Daha birçok ödüllü oyunu da var yazarın.

Devlet Tiyatrolarına 1983 yılında dramaturg olarak giren Canatan, Batakhane Güzeli adlı oyunu ile 1985 yılında TOBAV'ın açtığı yarışmada ödül aldı. Bu oyun İzmir Devlet Tiyatrosu, KTTC Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Tiyatrosunda, sonraları Samsun, Zonguldak, İstanbul, Karadeniz Ereğlisi, Düzce, Kayseri'de farklı profesyonel ve amatör tiyatro topluluklarınca ve  daha sonra Devlet Tiyatrosu Ankara Altındağ Tiyatrosu'nda oynandı. Batakhane Güzeli şimdi de Bodrum Antik Tiyatroda seyirciyle buluşuyor.

BODRUM BELEDİYESİNDEN TİYATROYA DESTEK

Bodrum Belediyesi’nin büyük destek verdiğini belirten tiyatro müdürü Rezzan Şebin'in de, Antik Tiyatro’da prömiyer yapacak oyun konusunda söyledikleri şöyle; “Müzikal bir oyun dendiğinde tabii ki heyecanlandım. Ama bir de Antik Tiyatro'da prömiyer önerisi olunca, gerçekten korktum. Binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, kültür ve sanatın beşiği Bodrum'un Antik Tiyatrosu'nda ilk kez Bodrum'un yerel bir sanat kurumu burada bir tiyatro eserini müzikal olarak sahneleyecek. Ciddi bir sorumluluk. Neyse ki, Bodrum Belediyesi tüm birimleri destek oldular. Yaşasın sanat, yaşasın tiyatro ve tabii ki yaşasın Bodrumlu sanatseverler."

Seferi Ramazan Bey'in Nafile Dünyası adlı oyun ile 27 Mart 2018 Dünya Tiyatro Günü'nde perdelerini açmış olan Bodrum Belediye Şehir Tiyatrosu, daha sonra "Çizmeli Kedi" adlı çocuk oyununu sahneledi. Bodrum'da binlerce seyirci ile buluşan topluluk; turneler ve festivallerle Bodrum dışında birçok sahnede

seyirci ile buluştu.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Batakhane-Guzeli-Bodrum-Antik-Tiyatroda/690717