Kurbanlık pazarı 12 milyara yaklaştı

2 Ağustos 2019 Cuma   14:05

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl yaklaşık 900 bini büyükbaş, 2,7 milyonu küçükbaş olmak üzere 3 milyon 600 bin baş hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini söyleyerek, “Kurbanlıklar için bu yıl ödenecek tutarın 11,9 milyar liraya yaklaşacağını hesaplıyoruz” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye’deki kurbanlıklara dair verileri paylaştı. İbadet için kesilecek yaklaşık 900 bin büyükbaş hayvana ödenecek paranın 7,8 milyar lirayı geçeceğini, 2 milyon 700 bin küçükbaş hayvana ödenecek paranın ise 4 milyar liranın üzerinde olacağını belirten Bayraktar, toplamda 3,6 milyon kurbanlık için 11,9 milyarın ödeneceğini söyledi.

Bayraktar, aldıkları bilgilere göre bu yıl hayvan başına fiyatın büyükbaşta 5 bin ile 30 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin lira arasında değişeceğini, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına, büyükbaş hayvanlarda 18 ile 26 lira, küçükbaş hayvanlarda 19 ile 30 lira arasında olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Başkan Bayraktar, “Ülke ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 21 lira 72 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatlarının ise 23 lira 74 kuruş olduğu görülüyor. Ülke ortalamasında fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 5,7, küçükbaşta ise yüzde 10,7 oranında arttı” ifadelerini kullandı.

“YETERLİ KURBANLIK VAR”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın paylaştığı verileri hatırlatarak kurbanlık vasfı taşıyan 1 milyon 217 bini büyükbaş, 3 milyon 895 bin küçükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 112 bin baş kurbanlığın bulunduğunu söyleyen Bayraktar, “Yaptığımız hesaplamalara göre, ülkemizde, yaklaşık 10,6 milyar liralık büyükbaş, 5,8 milyar liralık küçükbaş olmak üzere 16,4 milyar liralık kurbanlık hayvan alıcısını bekliyor” şeklinde konuştu.

Son yıllardaki kurban satış oranlarını da paylaşan Bayraktar, bu yıl yaklaşık 900 bini büyükbaş, 2 milyon 700 bini küçükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 600 bin baş hayvanın kesileceği tahmininde bulundu. 2019’da kurbanlıklar için ödenecek tutarın tahmini olarak 11,9 milyar liraya yaklaşacağını söyleyen Bayraktar, vatandaşların kurbanlık hayvan bulma noktasında sıkıntı yaşamayacağını da sözlerine ekledi.

YEM MASRAFI 4,1 MİLYAR LİRA

Kurbanlıkların fiyatlarındaki en önemli kalem olan yem fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre ciddi oranlarda arttığını söyleyen Bayraktar, “Kurbanlık için besiye alınan büyükbaş hayvanların ortalama 6 ay beslendiği, aylık 450 liraya yem yedirildiği hesabıyla, 6 aylık yem masrafı hayvan başına 2 bin 700 lira olacak. Küçükbaş hayvanlarda hayvan başına yem masrafı 620 liraya yaklaşıyor. Toplamda 3,6 milyon baş kurbanlık canlı hayvan için üreticilerimizin 4,1 milyar lira civarında bir yem masrafı yaptıkları, dolayısıyla bu kadar bir paranın yem sektöründe kullanıldığını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

DERİDE KAYIP YÜZDE 20’LERDE

Standartlara uyulması halinde kurbanlıklardan yaklaşık 135 milyon liralık deri elde edileceğini anlatan Bayraktar, ehil olmayan kişiler tarafından yapılan kesim nedeniyle kurbanlık derilerinde kaybın yüzde 20’ler civarında olduğunu belirterek, “Toplam kaybın 27 milyon lirayı bulduğu tahmin ediliyor. Kayıplar nedeniyle, Kurban Bayramında ekonomiye kazandırılan derinin değeri 108 milyon lira civarında kalıyor” dedi.

“PAZAR YERİ MAĞDURİYETİ VAR”

Kurbanlık satmak isteyen üreticilerin, büyükşehirlerde her ilçede farklı olmak üzere satış yerlerine çadır kirası ödediğini, fiyatların illere ve ilçelere göre farklılık arz ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi: “Buralardan yüksek ücretler alınmaması yönünde belediyelere her yıl uyarılarda bulunmamıza rağmen, ne yazık ki bu yıl da ciddi paralar alınıyor. Belediyelerin buraları gelir kapısı olarak değil, halkına hizmet yeri olarak görmesi gerekir. Kurban satıcıları 15 gün olarak kaldıkları süre içinde; Ankara’da 3 bin 750 lira ile 5 bin lira arasında, İstanbul’da 7 bin lira ile 16 bin lira arasında, İzmir’de 7 bin lira ile 10 bin lira arasında çadır kirası ödüyor. Üreticilerimize 16 bin liraya kiralanan yerler var. Bu durum ciddi mağduriyetlere neden oluyor.”

“KASAPLARA ÖDENEN TUTAR 260 MİLYONU AŞACAK”

 Kurban bayramlarının son yıllarda kasaplar için önemli bir gelir kapısı olduğunu belirten Bayraktar, “Kasaplar, hayvanları kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 60 lira, büyükbaşta ise 400 lira civarında para alıyor. Büyükbaş hayvanlarının yarısının kasaplar tarafından ücret mukabilinde kesileceği tahminiyle, büyükbaş hayvan için kasaplara ödenecek meblağ 180 milyon lirayı, küçükbaş hayvan için kasaplara ödenecek tutar da 80 milyon lirayı bulacak ve kasaplara ödenecek toplam bedel toplamda 260 milyon lirayı aşacak” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Kurbanlik-pazari-12-milyara-yaklasti/690894