İtfaiye Meydanı’nı ranta mı açılıyor?

9 Eylül 2019 Pazartesi   15:28

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Altındağ’daki tarihi İtfaiye (Hergele) Meydanı’nı esnafı bugün eylem yaparak, dükkanları hakkında verilen ‘acele kamulaştırma kararını’ protesto edecek. İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Turgut Uslu, “Yarın bir gün burada öğrenci yurdu yapılmayacağına ve başka amaçla kullanılacağına ben inanıyorum” sözleriyle alana ilişkin başka projeler olduğuna işaret etti.

Ankara Altındağ’da bin 500’den fazla esnafın bulunduğu İtfaiye (Hergele) Meydanı’nda, 24 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla bölgeye ilişkin ‘acele kamulaştırma kararı’ verildi. Karar ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilen alan Ulus tarihi kent merkezinde yürütülen yenileme alanı projesi (3. Etap) kapsamındaydı. Daha sonra alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, yurt yapması için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) devredildi. Bölgedeki kamulaştırma İtfaiye esnafı tarafından dava edildi şimdi dava Danıştay’a ve esastan bir kararın çıkması bekleniyor.

‘VERİLEN BEDELLE ARSA BİLE ALINAMAZ’

Şimdi esnafa muhammen bedeller ödenerek, dükkanlarını boşaltması isteniyor. İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Turgut Uslu açıklamasına göre bu dükkanları için ödenen bedellerle Temelli’den küçük bir tarla bile alınamaz: “Ben 4 yıl önce dükkanımı 540 bin liraya almıştım. Bana şimdi muhammen bedel olarak 79 bin lira veriliyor.”

‘DÜKKANLAR GASP EDİLDİ’

Esnaf tepkisini göstermek için bugün eylem yapacak ve kepenk kapatacak. Saat 12.00’de ise basın açıklaması düzenlenecek. Dernek Başkanı Uslu, ‘acele kamulaştırma kararına’ ilişkin “Senin oturduğun evine devlet gelip, ‘Hadi evden çık. Al şu üç kuruşu da. Ben burada öğrenci yetiştireceğim’ diyor. Devlet kanunun kullanarak, malımızı gasp ediyor” dedi.

’15 DÖNÜM ARSA HAKKINDA TASARRUFTA BULUNACAKLAR’

Uslu bölge esnafının yerinden ayrılmak istemediğini belirterek, “Devletin gücü var. Burayı ticari alan kalacak şekilde dönüştüre ve iyileştirebiliriz. Ancak amaç buradaki 15 dönüm bakir arsa hakkında tasarrufta bulunmak. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) ‘Şehirlere ihanet ettik. Şehir rantlarının önüne geçeceğiz’ demişti. Bizimki şehir rantı da değil. Buranın 2 kuşaktır bekçiliğini yapıyoruz. 55 yaşındayım, bu yaştan sonra ben nereye gideceğim” diye konuştu.

AMAÇ YURT YAPMAK MI?

Meydan 27 Ekim 2017 tarihinde açılan Melike Hatun Cami’sinin hemen arkasında yer alıyor. “Niyet buradaki mülkiyeti devşirmek değil ihya etmekse, burayı ticari canlılığın devam ettiği bir yer yapabiliriz” diyen Uslu, bölgede yurt yerine başka yapılar da yapılabileceğini ifade ederek, “Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan ‘Burada yurt yapmak maksadıyla kamulaştırma kararına gidilmişse de, burası şehrin çok merkezinde olduğu için ticaret sahası ve konaklama alanı olarak kullanılabilir’ kararı çıktı. Yarın bir gün burada öğrenci yurdu yapılmayacağına ve başka amaçla kullanılacağına ben inanıyorum” diye konuştu. Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Itfaiye-Meydanini-ranta-mi-aciliyor/692050