Türkiye’yi yönetenler işsizliği biliyorlar mı?

17 Eylül 2019 Salı   13:47

DENİZLİ (Anayurt) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimler sonrasında başlattığı görevdeki CHP’li belediyeleri ziyareti kapsamında Denizli'de temaslarda bulundu. İlk olarak Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı'yı makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, sonrasında Merkezefendi, Serinhisar, Honaz ve Bozkurt belediyelerini ziyaret ederek halk buluşmaları gerçekleştirdi. Babadağ Belediyesi önünde toplanan vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesine taşıyacaklarını söyledi.

Belediye başkanları göreve başlarken onlara 7 kuraldan asla ayrılmayacakları öğüdünde bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bunlardan biri asla ayrım yapmayacaksınız. ‘Efendim bu mahalle bana oy vermedi onları cezalandıralım’ demek eski siyaset anlayışıdır. İnanıyorsan demokrasiye vatandaşın oyuna saygı göstereceksin. Belediye başkanlarımız para harcarlar ama milletin parasını harcarlar. Bunun için yaptığınız her harcamanın hesabını millete hesap vereceksin. Çünkü milletin parasını harcıyorsun. Bu devlette yeni bir anlayış demektir. Ben bazen soruyorum bu şehir hastanelerini kaça yaptın? Bir liralık işi 10 liraya yapıyor, aradaki 9 lirayı cebe indiriyorsan ben bunun hesabını sorarım. Kul hakkı çok önemli. Kul hakkının yememenin temel kuralı harcanan her kuruşun hesabının millete verilmesidir. Kardeşim ben sana yol yaptın diye bir şey demiyorum, başımın üstüne, ama kaça yaptın? Çünkü onun parasını millet ödüyor. Ali Başkan pazar yerini kaça yaptığını, hangi belediyelerin bu süreçte kendisine katkı yaptığını sizlere söyleyecek” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLİYORLAR MI?”

TÜİK’in yüzde 13 olarak açıkladığı işsizlik verilerini değerlendiren CHP lideri, “Türkiye’de ekonomi iyiye gitmiyor. Her evde işsiz var. İşsizliğin ne olduğunu acaba Türkiye’yi yönetenler biliyorlar mı?” diye sordu. Savaştan kaçan 3,5 milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Suriyelilere kızıyoruz, neden? Onları buraya getirenlere kızın. Suriyelilerin ne günahı var? Onlar şimdi çalışıyorlar, bir de 40 milyon dolar verdik. Şimdi İdlib’de sıkıştık. 3,5 milyon Suriyeli Türkiye’nin kapısına dayanırsa şaşırmayın. Çünkü Esad ben ülkemde istemiyorum diyor. Benim evladım işsizken onların evlatlarının her birinin eli yağda, balda, Suriyeliler asgari ücretin altında çalışıyor” dedi.

“MİLLETTEN NEDEN GİZLİYORLAR?”

“17 yıllık bir iktidar düşünün, vergi alıyor yetmiyor, fabrikaları satıyor. O da yetmiyor arsaları satıyor. O da yetmiyor, Telekom’u sattılar” diyerek hükümete yüklenen Kılıçdaroğlu, “Telekom çok önemli çünkü onu alan aile bankalardan kredi aldı, o borcu ödemesi, o borç bizim sırtımıza kaldı. Şimdi sıra geldi Tank Palet Fabrikası’na. İktidara destek verenler; bana dünyadan bir örnek gösterin. Kim silah fabrikasını başka bir ülkeye peşkeş çekiyor? Bir devletin silah fabrikası o devletin namusudur. Bunu söyledim, biz onu satmadık diyor, Resmi Gazete’de kararname var. Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme kararı. Bunu eleştirince ikinci bir kararname çıkardılar. 1105 sayılı kararnameyi neden yayımlamıyorlar. Milletten neden gizliyorlar? Ben o kararnameyi biliyorum. O kararname nerede olursa olsun bulur milletin önüne koyarım” ifadelerini kullandı.

“ORDUMUZU DARMADAĞIN ETTİK”

Kılıçdaroğlu, konuşmasında ayrıca şunları dile getirdi: “Ergenekon’du, Balyoz’du derken ordumuzu darmadağın ettik. Bir ülkenin genel kurmay başkanı terörist diye içeri atıldı. Şimdi beraat etti. Kimdi içeri attıran ve beraat ettiren? Devletin Silah Fabrikası’nı Katar’a satacaksınız, özelleştireceksiniz, olmaz. Amerika’da bir liman Suudlara satıldı kıyamet koptu. Bizde silah fabrikası satılıyor. Hepimizin duyarlı olması lazım. Sarayda oturanların halktan koltuğu ve halkın dertlerinin bilinmediği bir süreç yaşıyoruz. Bir tarafta açlık, yoksulluk, işsizlik, yanlış dış politikayla gelen Suriyeliler, İdlib’de gerginlik var.”Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Turkiyeyi-yonetenler-issizligi-biliyorlar-mi/692303