‘Suriyelilere gelecek vaat etmezsek tehlike olurlar’

19 Eylül 2019 Perşembe   15:11

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) arasında Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum için Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi anlaşması imzaladı.

Ankara’da özel bir otelde düzenlenen programla MEB, GİZ ve SGDD arasında Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum için Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi için anlaşma imzaladı. Program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan SGDD Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Özen, mülteciliğin zorluklarından bahsederek, “Zordur mülteci olmak. Ölümden kaçmak için bir bilinmeze doğru nefes nefese koşmaktır. Her şeye rağmen hayatta kalanlar yaşamak için yollara düşerler. Kendilerini kapı açacak ülke ararlar. Yeni bir mücadeleye başlarlar ve hayat her zamankinden zordur artık” ifadelerini kullandı. 


1600 KİŞİYE ULAŞMAYI HEDEFLİYORLAR


“Proje son dönemde Türkiye açısından önemli” diyen Özen, “Proje ile geçici koruma altındaki Suriyeli vatandaşlarımızın mesleki ve dil becerilerinin geliştirilmesiyle istihdam olanaklarının sağlanması hedefliyoruz. 12 ay sürecek proje kapsamında Adıyaman, Denizli, İstanbul ve Tekirdağ’da yaklaşık 12 halk eğitim merkezinde eğitim düzenleyeceğiz. 800 Türk, 800 Suriyeliye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘TÜM DÜNYA İÇİN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE’


MEB Bakan Yardımcısı Reha Denemeç Türkiye’nin dünyada en fazla göçmen barındıran ülke olduğunu söyleyerek, “1.5 milyondan fazla göçmen var ve bu insanlar umutlarını kaybetmişler. Canlarını kurtarmak için gelmişlerdir. Gelecek hayalleri yok. Bir bilinmeze geldiler. Biz burada bu insanların çocuklarını ve kendilerine gelecek vaat edemezsek, bu insanlar tüm dünya için çok büyük tehlike olur” dedi.

650 bin Suriyeli çocuğa Türkiye’de eğitim verildiğini belirten Denemeç, “Kendi okullarımızda kendi çocuklarımızla beraber aynı sıraları paylaşıyorlar. Bir ayrımcılık yapılmıyor. Başta Suriye’deki savaşın kısa süreceğini umuyordu herkes. İnsanlar kendi topraklarına dönecek diye umuluyordu. Süre uzadıkça umutlar da kaybolmaya başladı. O nedenle geçici eğitim merkezleri kalıcı olarak bu çocukları kendi eğitim sistemimizin içine aldık” ifadelerini kullandı.


GIZ Ülke Direktörü Rubeena Esmail ve GIZ PEP Program Yöneticisi Alberto Vega- Expozito da programda konuştu ve projeden bahsetti. Konuşmaların ardandan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, GIZ Ülke Direktörü Rubeena Esmail ve SGDD Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Özen proje için anlaşmaya imza attı. Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Suriyelilere-gelecek-vaat-etmezsek-tehlike-olurlar/692381