Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı düzenlenecek

19 Eylül 2019 Perşembe   15:15

ANKARA (Anayurt) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümleri tarafından 5 – 6 Ekim tarihlerinde “Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı-2019” TED Üniversitesi salonlarında  düzenlenecek.

Sinyal ve Görüntü İşleme alandaki son gelişmeleri araştırmacılar, konusunda uzman davetli konuşmacılar, akademisyenler ve öğrencilerle birlikte değerlendirmek ve uygulamalı eğitimlerle bu alanda bilgi birikimini yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenecek konferansta, “Bilgisayarlı Görü: Görebilen Makineler Yapma Bilimi”, “Görünenin Ötesini Görebilmek”, “Tıbbi Görüntü Analizi ve Uzaktan Algılama Uygulamaları İçin Zayıf Öğreticili Öğrenme”, “Videoları Anlama: Hareketler, Etkileşimler ve İşaret Dili”, “Zor Koşullarda Yüz Tanıma”, “Derin Öğrenme İle İlgili Görüntü/Video İşleme ve Sıkıştırma: Yeni Yaklaşımlar”, “Yapay Zeka ve Sürü Zekası Teknolojileri: Zeki Havacılık Uygulamaları”, “Havelsan’da Derin Öğrenme ve Uygulamaları” Provea Hassas Tarım ve Uygulamaları” konuları aktarılacak.

Konferansın ikinci gününde (6 Ekim 2019 Pazar)  “Deep Learning”, “Opencv ve Keras ile Görüntü İşleme ve Görüntü Sınıflandırma AI LABS Bilgi Teknolojileri” kursu düzenlenecek.


Sinyal ve görüntü işleme üzerine çalışan tüm tarafların bir arada olabileceği, tartışabileceği, yeni çalışma konularını belirleyebileceği bu ikinci etkinliğin içeriğinin ve niteliğinin zenginleştirilmesi, ülkemizdeki sinyal ve görüntü işleme literatürüne katkı sunulması, bu etkinliği düzenleyen kurumların en büyük hedefidir. Öncelikli olarak bu alanda çalışan yüksek lisans ve doktora seviyesindeki katılımcıların hedeflendiği etkinlik tüm kamuoyuna açık ve ücretsiz olacak.

İşlenebilecek veri sayısı ve fiziksel işlem kapasitesindeki artış ile birlikte kullanılan algoritmalardaki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ileri teknolojilerin; makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay sinir ağları, yapay zeka uygulamalarının sinyal ve görüntü işleme alanında yaygın kullanımı, üniversitelerin, endüstrinin (sektörün) ve tüm tarafların bu alandaki çalışmalarının paylaşılması, tartışılması, yeni gelişmelerin izlenmesi etkinliğin kapsamını oluşturacak. Etkinlikte ilk gün konuşmacıların sunumlarına yer verilecek, ikinci gün ise uygulamalı eğitimler düzenlenecek.

Ağustos sonu itibariyle etkinliğin online kayıtları: http://sinyalvegoruntuisleme.org/

adresinden alınmaya başlandı. Etkinlik başlamadan önce de online kayıt yaptıramamış olan izleyiciler salondan kayıt yaptırılabilecek.

 

KONFERANS PROGRAMI

Konferansın detaylı programı şöyle:

5 EKİM 2019 CUMARTESİ ETKİNLİK PROGRAMI

Prof. Dr. Fatoş YARMAN VURAL • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilgisayarlı Görü: Görebilen Makineler Yapma Bilimi

Doç. Dr. Seniha Esen YÜKSEL • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Görünenin Ötesini Görebilmek

Doç. Dr. Selim AKSOY • BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

Tıbbi Görüntü Analizi ve Uzaktan Algılama Uygulamaları İçin Zayıf Öğreticili Öğrenme

Prof. Dr. Tayfun AKGÜL • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Zor Koşullarda Yüz Tanıma

Prof. Dr. A. Murat TEKALP • KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Derin Öğrenme ile Görüntü/Video İşleme ve Sıkıştırma: Yeni Yaklaşımlar

Dr. M. Umut DEMİREZEN • ROKETSAN

Yapay Zeka ve Sürü Zekası Teknolojileri: Zeki Havacılık Uygulamaları

Murat BAL • HAVELSAN

Havelsan‘da Derin Öğrenme ve Uygulamaları

Osman Selami BUDAK • AVEO

Provea Hassas Tarım Karar Destek Sistemi

6 EKİM 2019 PAZAR KURS PROGRAMI

KURS: DEEP LEARNING

Dr. Emre Akbaş •  ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KURS: OPENCV VE KERAS İLE GÖRÜNTÜ İŞLEME VE GÖRÜNTÜ SINIFLANDIRMA

AI LABS BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Sinyal-ve-Goruntu-Isleme-Konferansi-duzenlenecek/692382