Boğaz'da edebiyat çok güzel olacak

25 Eylül 2019 Çarşamba   15:44

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt)- Şiir teknesi, şiir hatları, İmza günleri, söyleşiler, sergi ve konserlerle renklenecek etkinliklerde Sarıyer Edebiyat Günleri ile özdeşleşen "Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü" de bu yıl Ahmet Ümit’in olacak

Usta gazeteci yazar Hıfzı Topuz'un onur konuğu olarak katılacağı Sarıyer Edebiyat Günleri'nde bu yıl Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü yazar Ahmet Ümit’e verilecek. 8'inci Sarıyer Edebiyat Günleri'nde 5 gün boyunca binlerce edebiyatsever önceki yıllarda olduğu gibi Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı'nda biraraya gelecek. 40 yayınevi ve 210 yazarın katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte birçok şair, yazar, gazeteci, akademisyen ve edebiyatçının katılacağı etkinlikler Selda Bağcan konseriyle sonlanacak. 

 

ŞİİR TEKNESİNDE ŞİİR VE MÜZİK

 

8. Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında Şiir Teknesi, Celil Nalçakan, Hakan Gerçek ve Şükrü Erbaş’ın seslendireceği şiirlerle boğazda maviliklere açılacak. Etkinliğe katılacak edebiyatseverler için Kadıköy ve Beşiktaş'tan kalkacak Şiir Hatları; Grup Yol’a Düş’ün müzik ve şiir dinletisiyle keyifli şiir yolculuğu yapacak.

 

8. Sarıyer Edebiyat Günlerinde, dört büyükşehir belediye başkanını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in moderatörlüğünde ‘Yerel Yönetimler ve Edebiyat’ panelinde bir araya gelecekler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Sarıyer Edebiyat Günleri’nde ‘Yerel Yönetimler ve Edebiyat’ konusunda paylaşımlarda bulunacaklar.

 

2014 yılında verilmeye başlanan Sarıyer Edebiyat Günleri ile özdeşleşen "Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü" Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Vedat Türkali, Murathan Mungan ve İnci Aral'ın ardından Ahmet Ümit’in olacak. Etkinlik kapsamında yapılan ‘Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda ise ortaokul, lise ve yetişkin kategorisinde dereceye giren katılımcılar da ödüllerine kavuşacak.

 

USTA İSİMLER BİR ARADA

 

İmza günleri, söyleşiler, şiir teknesi, şiir hatları, sergi ve konserlerle renklenecek etkinliklerde Hıfzı Topuz, Ahmet Ümit, Hasan Ali Toptaş, İnci Aral, Canan Tan, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Nebil Özgentürk, Aydın Ilgaz, Işık Öğütçü, Behiç Ak, Oya Baydar, Adnan Özyalçıner, Zeynep Oral, Şükrü Erbaş, Latife Tekin, Yalvaç Ural, İhsan Eliaçık, Sinan Meydan, Mine Söğüt, Kahraman Tazeoğlu ve birbirinden usta isimler edebiyatseverler için imza günü düzenlenecek.

 

Boğaziçinde beş gün süreyle edebiyat coşkusu yaşanırken birbirinden usta isimler de sevilen şarkılarıyla edebiyatseverlerle buluşacak. Etkinlik kapsamında 27 Eylül Cuma günü saat 19.00’da Türk Pop Müziği’nin önde gelen isimlerinden Grup Gündoğarken konser verecek. 8. Sarıyer Edebiyat Günleri, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip olan usta sanatçı Selda Bağcan konseriyle son bulacak.

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Bogaz-da-edebiyat-cok-guzel-olacak/692529