Uluslararası Caz Günleri Kadıköy’de

25 Eylül 2019 Çarşamba   15:52

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Fenerbahçe ve Kalamış parklarındaki tüm etkinlikler ücretsiz olarak izlenecek. Kadıköy Belediyesi’nin ilk caz festivali olma özelliğini taşıyan festivalde, konserlerin yanı sıra, panel, film gösterimi ve sergi de olacak.

KADFEST'İN AÇILIŞ TOPLULUĞU ALMAN JAYJAYBECE

 

Uluslararası Kadıköy Festivali (KADFEST), 25 Eylül Çarşamba akşamı resmi açılışla başlayacak. Berlinli caz bestecilerinin eserlerini çalmasıyla bilinen 17 kişilik genç bir Big Band olan Berlin Jazz Composers Orchestra festivalin resmi açılışında sahnede olacak. Kadfest'in açılış topluluğu Alman JayJayBeCe yani Jugend Jazz Band Charlottenburg adıyla bilinen orkestra, 2010 yılında (UDJ) Alman Caz Müzisyenleri Birliği ve Skoda Jazz Preis tarafından modern müziğin yeniden yorumlanmasındaki başarıları nedeniyle ödüllendirilmiş genç bir topluluk.

 

Festivalin Almanya’dan gelen ikinci konuğu caz müziği ve kültürü “Caz Almanya’yı Fethediyor” isimli sergi. Caz sergisi ile ilgili verilen bilgiler ise şöyle " Birinci Dünya Savaşı sırası ABD ordusu bünyesinde yer alan Harlem Hell Fighters gibi Afrikalı Amerikalı müzisyenlerden oluşan öncü orkestraların müzikleriyle, Avrupa’ya ilk adımını atan cazın özellikle savaşın bitmesinin ardından kısa sürede kıta Avrupasına yayılması, 1920’li yılların Berlin merkezli Almanya eğlence ve kültür hayatının vazgeçilmez müziği olmasıyla gelişen dönemin bıraktığı kültürel izler ve eğilimler sergide anlatılıyor." Serginin Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nin arkasında yer alan tarihi manastır binasında gün yüzüne çıkacak.

 

YERLİ VE YABANCI CAZCILAR KADFEST'TE

 

Uluslararası Caz Günleri adıyla ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası Kadıköy Festivali'nin (KADFEST) ilk yılında yer alacak müzisyenler için elde ettiğimiz bilgiler şöyle; Müziğine Ortadoğu’nun geçmiş ruhunu yerleştiren perküsyon sanatçısı Yinon Muallem’in Funky Dervish isimli projesi, geride bırakılan yıl yayınladığı DO isimli çalışmasının ardından bu yıl The Mirror albümünü duyuran Fransız piyanist ve besteci Remi Panossian üçlüsü. Türkiye Caz'ının kendine has ustalıklı piyano icracılarından Kürşad Deniz Dörtlüsü, Cazın usta davulcusu Turgut Alp Bekoğlu’nun oluşturduğu Love Jazz Dörtlüsü. İstanbul’da yaşamlarını sürdüren üç ayrı ülkenin üç ayrı sanatçısından oluşan, Türkiye caz sahnesinin yeni trio projesi Stanpolites Project festivalin ilk yılının konserlerinde yer alacaklar.

 

FESTİVALDE CAZ SOHBETLERİ

 

Kadfest Uluslararası Caz Günleri'nde ayrı ayrı üç özel panelde Türkiye’de ve dünyada caz müziğin ele alınarak dinleyicileriyle tartışılacak. 26 Eylül’de besteci, müzisyen ve eğitimci Alper Maral’ın “Türkiye’de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Yüksek Lisans Programları” panelin konusu olacak.Panelistler ise Bahçeşehir Üniversitesi Caz Bölümü’nden Yeşim Pekiner, İstanbul Üniversitesi’nden Gülden Teztel, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Şenol Küçükyıldırım ve Hacettepe Üniversitesi’nden Burak Duman. Caz tarihinin en sevilen tartışma konularından “Caz Nereye?” sorusu 27 Eylül günü Caz yazarı, radyo programcısı ve Cazkolik.com editörü Feridun Ertaşkan gündeme taşıyacak. Konukları ise müzisyen ve besteciler Şevket Akıncı, Evrim Demirel ve Güç Başar Gülle.

 

Cumhuriyet Gazetesi müzik yazarı Murat Beşer’in gerçekleştireceği “Müzik Albümleri ve Plak Koleksiyonerliği” festivalin son semineri olarak 28 Eylül günü gerçekleşecek. Son yıllarda artan plak tutkusunun boyutları, gerçekliği ve sektörün durumu Murat Beşer ve konuklarınca ele alınacak.

 

KEREM GÖRSEV'DEN KAPANIŞ TRT'DE

 

Festivali Almanya’dan gelen genç bir orkestrayla başlatan Kadıköy Belediyesi, KADFEST Uluslararası Caz Günleri Türkiye’nin seçkin müzisyenlerini bünyesinde barındıran TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası konuk sanatçı Kerem Görsev konseriyle kapatacak. Orkestranın caz standartlarından oluşan repertuarına Görsev’in besteleri ve icrası eşliğinde festival sona erecek.

 

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Uluslararasi-Caz-Gunleri-Kadikoyde/692530