Başkentli eczacılar değişim için Avrupa’ya gidecek

9 Ekim 2019 Çarşamba   17:26

ANKARA (Anayurt) - Olağan Seçimli Genel Kurulu’nun ardından 18 Eylül tarihinde göreve başlayan Ankara Eczacı Odası (AEO) Başkanı Ecz. Taner Ercanlı, göreve başlamasının ardından ilk kez basın mensupları ile bir araya geldi. Eczacılığın sorunları ile Oda yönetimi olarak hayata geçirmeyi planladıkları projelerden bahseden Ercanlı, eczacı değişim programını başlatacaklarını dile getirerek “Biz eczanelerimizin kendilerini bireysel çabalar ile yenilemesi değil bir sistem içinde kendilerini çağın gereksinimlerine adapte etme etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki eczaneler ile Ankara’daki eczacıları kardeş eczane modellemesi ile bir araya getireceğiz” dedi.

“Önce halkımıza, sonra meslektaşlarımıza hizmet ediyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Ercanlı, ilacın hammaddesinden, paketlemede kullanılan plastik ve kâğıt malzemelere kadar ilaç üretiminin hemen hemen her aşamasında ithal ürünlerin kullanıldığını dile getirerek, "Şu anda üretilen yerli ilaçların üretim aşamalarına baktığımızda, yalnızca kullanılan tesis ve çalışanların yerli olduğunu söylemek mümkündür ve tüm bu etmenler yerli ilaç üretimi sürecini sekteye uğratıyor. Yerli ilaç üretimindeki bu süreç ‘İlaçta Kısmi Yerelleşme’den çıkarılıp, üretimin her aşamasında yerelleşmeye gidilmelidir ve jenerik ilaçların da tercih edilmesi sağlanmalı” şekline konuştu.

İlaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması ile insanların ilaca ulaşamadığını ya da geri ödeme kapsamından çıkan ilaçlara fahiş ödemeler yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren Ercanlı, “Yerelleşme sürecinde yaşanan aksamalar ve ilaç fiyat politikaları neden ile bazı suni gözyaşları, bazı burun spreyleri ile bazı astım ve KOAH ilaçlarında sıkıntılar yaşanıyor, halkımız bu ilaç gruplarının bir kısmına erişmekte zorluk yaşıyor” diyerek ilaca ulaşımındaki engellerin kaldırılmasını talep etti.

İlaç Fiyat Kararnamesine göre dönemsel Euro değerinin 3,40 olduğunu belirten Ercanlı, bu rakamın kur ile farkı nedeniyle pek çok firmanın ilaçlarını Türkiye pazarından çektiğini ya da piyasaya kısıtlı ilaç sunduğunu anlattı. Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişikliklerin de hastaların ilaca erişimini kısıtladığını dile getiren AEO Başkanı Ercanlı, “Ankara Eczacı Odası olarak yetkili otoriteden talebimiz, hastalarımızın ilaca erişimine engel olan; İlaç Fiyat Kararnamesi, yerelleşme sürecinde ortaya çıkan aksaklıklar, SUT değişiklikleri veya geri ödeme kriterleri gibi her ne sebep varsa bu sorunlara ivedilikle çözüm bulunması ve hastalarımıza hekimi tarafından reçetelenen ilaçları sunabilmek” ifadelerini kullandı.

“ETKEN MADDE REÇETE EDİLSİN”

Ercanlı, piyasada yaşanan ilaç sıkıntısının çözülmesinde bir diğer yöntemin de eşdeğer ilaçların reçetelenmesi olduğunu dile getirerek, “Ancak hastalarımızın bir kısmı eşdeğer ilacı kabul etmiyor, mutlaka hekimi tarafından yazılan ilaç markasını istiyor. Bu durumun reçetelere ilaç markası yerine etken madde isminin yazılması ile çözüme kavuşabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“KARDEŞ ECZANE MODELİ”

Seçimlerin ardından oda yönetimine gelen Eczacılıkta Değişim Platformu’nun projelerinden de bahseden Ercanlı, “En dikkat çeken projelerimizden biri eczacı değişim programı. Biz eczanelerimizin kendilerini bireysel çabalar ile yenilemesi değil bir sistem içinde kendilerini çağın gereksinimlerine adapte etme etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki eczaneler ile Ankara’daki eczacıları kardeş eczane modellemesi ile bir araya getireceğiz. Meslektaşlarımızın yurt dışındaki eczacılık uygulamalarını özümsemeleri ve ülkemizde faaliyete geçirmeleri ile ilgili projemiz var. 2020 yılında talep edecek meslektaşlarımız ile bu projeyi ilerleteceğiz” dedi.

ECZACILARA YEŞİL PASAPORT

Ercanlı, diğer önemli projelerini ise şöyle özetledi: “Birçok meslektaşımız yalnız çalışıyor, engelli meslektaşlarımız var. Odaya gelme konusunda sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu nedenle yerinde mobil hizmet başlatıyoruz. Eczanelerine ya da kamuda, nerede görev yapıyorlarsa yerinde eczacılık hizmetini hayata geçireceğiz. Eczacılarımıza yeşil pasaport talep ediyoruz. Eczaneler birinci basamak sağlık kuruluşu. Biz bir nöbet hizmeti de sunuyoruz. Mültecileri de kattığımızda 90 milyon insana kesintisiz hizmet sunuluyor. Eczanelerimiz bu kadar kamu hizmetini yerine getirirken devlet adına da muayene ücreti tahsil ediyoruz. Kamunun bu kadar yükünü taşırken kamunun da bizi kamudan ayırt etmemesini istiyoruz. Meslekte belli yılını doldurmuş eczacıların yeşil pasaport alması bizim kamu görevli olduğumuzun da tescili olacaktır.”

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Baskentli-eczacilar-degisim-icin-Avrupaya-gidecek/693044