"Bu nasıl bir umutsuzluk ve çaresizliktir"

15 Kasım 2019 Cuma   15:55

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerini “makyajlı” olduğu gerekçesiyle eleştiren CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, son 10 günde ekonomik sıkıntılar nedeniyle 3 ailenin hayattan koptuğunu söyleyerek, “Bu nasıl büyük bir umutsuzluk ve çaresizliktir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile gazetecilerin karşısına çıktı. Öztrak’ın gündeminde TÜİK’in açıkladığı işsizlik verileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti vardı.

CHP’li Öztrak, işsizlik verileriyle ilgili olarak, “Bir kez daha anlaşıldı ki çalınan minare atık hiçbir kılıfa sığmıyor. Makyaja rağmen işsiz sayısı 4 milyon 650 bine ulaşmış. İşsizler ordumuza son bir yılda katılan 980 bin vatandaşımızın 789 bini daha önce işi olup da işini kaybedenlerden oluşuyor. İstihdam kaybı olmayan tek bir sektörümüz yok. Biz bunu daha önce hiçbir krizde görmemiştik” dedi. “TÜİK’in makyajlanmış işsiz sayısına iş aramayan ama çalışmaya hazır olan, mevsimlik çalışan, eksik ve yetersiz istihdam edilen vatandaşlarımızı da eklersek Türkiye’de işsiz olan vatandaşlarımızın gerçek sayısının 8 milyon 84 bine ulaştığı görünüyor” diyen Öztrak, “Resmi işsizlik oranımız geçen yıla göre 2,9 artarak yüzde 14 oldu. Gerçek işsizlik oranımız 3 puana yakın artara yüzde 22,8’e çıktı. Yani bu ülkede çalışma yaşına gelen yurttaşlarımızın 5’te biri işsiz” şeklinde konuştu.

TÜİK verilerini “makyajlı” olduğu gerekçesiyle eleştiren Öztrak, “Son bir yılda çalışma çağındaki nüfusumuz 858 bin kişi artmış, ancak her nasılsa bunlardan sadece 191 bini iş aramış ve iş gücüne katılmış. Geçtiğimiz yıl bu rakam 250 binin üzerindeydi. Damat Bakan’ın tabiri ile tünelin ucunda ışık görünmesine, ekonomide toparlanma başlamasına rağmen 667 bin vatandaşımız iş gücüne katılamamış, gitmiş evinde oturmuş. Özellikle kadınlar herhalde işsizlik daha fazla artarak damadı mahcup etmeyelim diye evlerinde oturmayı tercih etmişler. TÜİK’e göre ev hanımı olmayı tercih eden kadınların sayısı son bir yılda 468 bin kişi artmış” ifadelerini kullandı.

“Biz bu rakamları sorgulamayalım da neyi sorgulayalım” diye soran Öztrak, Ekonomistler, akademisyenler bu tutarsızlıkları sorgulayınca teröriste benzetiliyor, hapis cezasıyla tehdit ediliyor. Bir yandan da yurttaşlarımız işsizlikten, borçtan, yoksulluktan, çaresizlikten aileleri ile beraber canlarına kıyıyor” sözleriyle son günlerde yaşanan toplu intihar olaylarına da değindi. Son 10 günde ekonomik sıkıntılar nedeniyle 3 ailenin hayattan koptuğunu söyleyen Öztrak, “Bu nasıl büyük bir umutsuzluk ve çaresizliktir. Biz bu ülkede bunları daha önce hiç yaşamamıştık. İnsanlar sadece kendilerini değil ailelerini de gözden çıkararak hiçbir umutlarının kalmadığını ortaya koyuyor” dedi.

Genç işsizlik oranının yüzde 27,4 ile bir kez daha rekor kırdığını dile getiren Öztrak, “20-29 yaş arasındaki gençlerimizden 4 milyon 318 bini ne eğitimde ne de bir işte çalışıyor, evde oturuyor. Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyon 276 bine ulaşarak rekor kırıyor. Bu gençler bizim geleceğimiz. Geleceğine iş ve umut veremeyen bir ekonomide hangi başarıdan söz edilebilir?” diye sordu.

KABUL ETMEMİZ MÜKÜN DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeye de değinen Öztrak, şunları dile getirdi: “Anlıyoruz ki emperyal güçler dış politikada sıkışan saray ve Erdoğan’dan yeni taleplerde bulunuyorlar. Trump’ın Erdoğan’a ‘4 milyon Suriyeliyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapamazsın’ dediğini duyduk. ABD Başkanı güvenli bölgede ev yapılmasının maliyetine katkıda bulunmayacağını söyleyerek topu Avrupa’ya atmıştı. Bu milletin sırtından Suriyeliler için 40 milyar dolar harcandı. Şimdi Suriyeli sığınmacıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılması için uluslararası baskıların artacağı anlaşılıyor. CHP olarak milletimizin sırtına bu maliyetin yüklenmesini kabul etmemiz mümkün değildir.”Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/-Bu-nasil-bir-umutsuzluk-ve-caresizliktir-/694274