Avustralya’nın ikinci büyük tedarikçisi Türkiye

29 Kasım 2019 Cuma   13:34

İSTANBUL (Anayurt)- 2 milyar dolarlık doğal taş ticaretini arttırmak için 19 ülkede organizasyon düzenleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), son olarak Avustralya’ya gitti. İMİB, yılı planlandığı gibi 20 ticaret heyeti organizasyonu ile kapatırken İMİB Başkanı Aydın Dinçer, Avustralya’ya gerçekleştirdikleri toplam doğal taş ihracatının yüzde 93’ünü mermer, traverten oluşturduğunu açıkladı. Doğal taş kategorisinde Avustralya’nın ikinci büyük tedarikçisinin Türkiye olduğunu söyleyen Dinçer, “Avustralya doğrudan yatırım sermayesi konusunda net ithalatçı olma konumunu sürdürmekte. Büyük potansiyeli bulunan Avustralya pazarını doğrudan hedefleyen stratejiler geliştirmek gerekir” dedi.

Türk doğal taş sektörünün hak ettiği yere gelmesi için ticaret heyet organizasyonları düzenleyen İMİB’in bu kez durağı Avusturalya’ya oldu. Kıtanın önemli şehirlerinden Melburn ve Sidney’e düzenlenen organizasyona Türkiye’nin en önemli doğal taş ve mermer üreticisi durumunda bulunan 15 firma ve 20 firma temsilcisi katılarak önemli iş birliklerine imza attı.

Türkiye’nin, Avustralya’ya toplam ihracatının 2018 yılında 687 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bunun 39 milyon dolarını doğal taşın oluşturduğunu aktaran Başkan Dinçer, kıta ülkesinin bizden en çok ithal ettiği ürün kalemlerinin ise mermer, traverten olduğunu kaydetti. Dinçer, bu ürünlerin Avustralya’ya gerçekleştirilen doğal taş ihracatının yüzde 93’ünü oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Türkiye’nin doğal taş ihracatında yüzde 40 ile en büyük payın Çin’e ait olduğunu, ikinci sırada ise ABD’nin bulunduğunu dile getiren Dinçer, Avustralya’nın doğal taş ihracatımızdaki payının yüzde 2,9 olduğunu, Avustralya’nın doğal taş ithalatında ise Türkiye’nin Çin’in ardından %16,6’lık pay ile ikinci sırada yer aldığını ifade etti.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Avustralyanin-ikinci-buyuk-tedarikcisi-Turkiye/694653