Nükleer karşıtlarına engel

11 Aralık 2019 Çarşamba   15:56

ANKARA (Anayurt)- Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu, Sinop Nükleer Santral projesinin çevresel etkilerinin değerlendirildiği, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu 1.Toplantısı’nın Sinop halkının katılımı olmadan yapılmasını protesto ederek “Komisyon toplantısı meşru değildir” dedi. İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde düzenlendi. Toplantıya EMO temsilcileri ve NKP temsilcilerinin bir kısmı alınmadı. Toplantıya alınmayan NKP üyeleri tutanak tuttular.

İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun ilk bölümüne katılan NKP Sinop Sözcüsü Zeki Karataş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Aziz Konukman yapılan toplantının hiçbir meşruiyetinin olmadığının altını çizdiler. Nükleer Santralların enerji ihtiyacından çok siyasi ve politik bir karar olduğunu belirten nükleer karşıtları “Bu toplantı yok hükmündedir.” dediler. Sinop’ta yapılan halkı bilgilendirme toplantısına Sinopluları sokulmadığını belirten Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan “Sinop halkı bilgilendirilmeden böyle bir toplantı yapılamaz” dedi. Sinop Nükleer Santral projesi ile ilgili olarak hazırlanan raporun okunmasına da yoğun bir tepki gösterildi. Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı’nın ikinci bölümü olan komisyon üyelerinin katılımı ile yapılan toplantıya NKP adına sadece Zeki Karataş ve milletvekilleri ile Sinop Belediye Başkanı alındı. NKP bileşenlerinin diğer temsilcilerinin komisyon toplantısına alınmaması protesto edildi. Toplantıya katılanlar benzer şekilde Sinopluların yer almadığı bu tür toplantıların meşru olmadığının altını çizerek toplantıyı terk ettiler.

“Sinop’ta nükleer santral yaptırmayacağız!”

Sinop İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısını protesto ederek salondan ayrılan NKP üyeleri, milletvekilleri öğleden sonra EMO Toplantı Salonu’nda basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasına Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Mersin NKP adına Aycan Özkan, Sinop NKP adına Zeki Karataş katılarak konuştular.

NKP açıklamasını NKP Sinop Sözcüsü Zeki Karataş okudu ve şunları söyledi: “Biz NKP Bileşenleri, Ülkemizde; ne Sinop’ta, ne Mersin’de, ne de İğneada’da, nükleer santral kurdurmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.  Sinop’ta, salona alınmayan bizler, Sinop Valisi’ne durumu anlatmak ve dilekçeler vermek için Sinop Valiliğine geldiğimizde de gazla, TOMA’larla ve joplarla karşılandık. Buna rağmen Sinop halkı mağduriyetini dile getiren dilekçelerini Sinop Valiliğine sundu. Bu dilekçeler Sinop Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğü kayıtlarında mevcuttur. İktidar milletvekilleri, hükümet yandaşları ve öğrencilerle gerçekleştirilen bu toplantıyı yok hükmünde saydığımızın bir kez daha altını çiziyoruz. İtirazlarımız dikkate alınana kadar haklı mücadelemize devam edeceğimizi buradan ifade ediyoruz.”

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Nukleer-karsitlarina-engel/695046