TKDK'den soğutuculu araçlara %50 hibe

16 Ocak 2020 Perşembe   16:07

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II Programı kapsamında, et-süt işleme, meyve-sebze için soğuk hava deposu yatırımları ve bu alanda gerekli soğutuculu araçların temini için  yüzde 40 ile yüzde 50 oranında hibe verecek. 

IPARD II Programı'nın 8'inci Çağrı Dönemi Bilgilendirme Semineri, Ankara Ticaret Borsası'nın (ATB) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. ATB Yönetiminin yanı sıra, ATB Meclisi ve Komite üyelerinin de katıldığı toplantıda, TKDK yetkilileri, "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Tedbiri" hakkında bir sunum yaparak, katılımcıların soruları yanıtlandı. Program kapsamında, yatırımcılara ilk kez araç desteği verileceğini açıklayan TKDK yetkilileri, araç temini için yüzde 40 ile yüzde 50 oranında hibe sağlanacağını ve yatırımcılara vergi muafiyeti de getirileceğini bildirdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan ATB Meclis Başkanı İbrahim Öztürk,  IPARD tarzı destek ve hibelerin Türkiye'deki yatırımcılar için bir şans olduğunu bekirterek, ATB üyelerine bu teşviklerden faydalanma çağrısında bulundu. Öztürk konuşmasında, "Tarım ve tarımsal kalkınma, Türkiye'de ve dünyada stratejik anlamda her geçen gün önemini arttırıyor. Kaliteli gıdaya ulaşım ise her geçen gün daha da zorlaşıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği fonlarıyla yaklaşık 10 yıldır üreticiye destek oluyor. Ben tavukçulukla uğraştığım için biliyorum. IPARD projelerinden sonra çiftliklerimiz ciddi anlamda hacim kazandı ve modern tesisler haline gelmeye başladı." diye konuştu.  

"MUTLAKA FAYDALANIN"

TKDK Ankara İl Koordinatörü Güzin Oyman ise, IPARD Programı'nın 8'inci Çağrısı'nın kapsamının işleme ve paketleme üzerine olduğunu belirterek, "Bu çağrı diğerlerinden biraz farklı. İlk kez araç desteği veriyoruz. Yatırımcılarımıza araç desteği olarak yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir hibe ve vergi muafiyeti de sağlıyoruz. Desteklerimizden mutlaka faydalanın." dedi.

225 MİLYON HİBE EDİLDİ

Oyman'dan sonra söz alan, TKDK İletişim Uzmanı Gürsel Gür ise, IPARD Programı kapsamında destek verilen harcamalara dair bir sunum yaptı.

Gür sunumunda, TKDK Ankara İl Koordinatörlüğü tarafından Ankara il sınırları içerisinde destek kapsamındaki yatırımlara, IPARD-I Programı ile 225 Milyon TL, IPARD II Programı ile de 49 Milyon TL hibe verildiğini söyledi. 

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/TKDK-den-sogutuculu-araclara-50-hibe/696266