‘Libya tezkeresi öldü’

20 Ocak 2020 Pazartesi   12:40

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Libya’da siyasi çözüm için Almanya’da gerçekleştirilen toplantıyı ve sonuç bildirgesini değerlendiren İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kamil Erozan, Türkiye’nin Libya tezkeresinin öldüğünü söyledi ve “Tezkere ayın 2’sinde kabul edildi, 19’unda öldü” dedi.

Libya’daki iç savaşın durması için Almanya’da düzenlenen Libya Konferansı'ndan sonuç bildirgesi yayınlandı ve bildirgede Libya Temsilciler Meclisi'nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasının desteklendiği belirtilirken, Libya Siyasi Anlaşması'nın siyasi çözüm için önemli bir yol haritası olduğu kaydedildi. "Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasını destekliyoruz" ifadesine yer verilen bildirgede, bu çerçevede polis ve askeri güçlerin tek otorite altında birleşmesi gerektiğinin altı çizildi. Konferansta çatışmaların çözüm olmayacağı dile getirilirken, Almanya Angela Merkel “BM'nin silah ambargosuna herkes uyacak ve taraflara askeri destek verilmesi durdurulacak” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya konulu Berlin Konferansı çok yararlı olsa da Libya’daki taraflar arasında kararlı ve ciddi bir diyaloğun henüz sağlanamadığını söyledi.

‘LİBY TEZKERESİ ERKEN BEBEK ÖLÜMLERİ GİBİ’

Libya Konferansı’nı değerlendiren İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kamil Erozan toplantıdan silah ambargosu ve askeri yöntemlerin çözüm olmayacağı kararının çıktığına vurgu yaparak, “Vatan,  millet, Sakarya diye bir durum yok artık. Türkiye’nin Libya tezkeresi ölüme terk edildi. Türkiye’de yasal olarak var ancak uygulanması mümkün değil. Tezkere ayın 2’sinde kabul edildi, 19’unda öldü. Allah kimseye vermesin erken bebek ölümleri vardır ya ona benzetmek mümkün, erken ölüm. Herkese asker gönderme demenin yanında silah da göndermeyeceksin diyorlar” diye konuştu.  

‘GAYRİ MEMNUNLAR’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantıdan beklediği sonucu alamadığını ifade eden Erozan, “Çözümün askeri olamayacağı bize mesaj. Neticede tezkereyle asker filan göndermek abuk, subuk şeyler dediler. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşamdan beri (19 Ocak günü) açıklama da yapmadı. Eğer istediği sonuç çıksaydı, açıklama yapardı. Saraç da Erdoğan’ın ardından çıkıp gitmiş. Saraç ve Erdoğan sonuçtan kendileri açısından gayri memnunlar” dedi.

‘YÖNETİLEMEZLİK DIŞ POLİTİKAYA YANSIDI’

Erozan Berlin’deki konferans sonrası Türkiye’nin dışarıdaki imajıyla ilgili “Suriye ve Libya’da silahlı çözümler üretilmeye çalışıldı ve herkesin verdiği mesaj ‘Bırak kardeşim bu yöntemleri, uluslararası toplumların kabul ettiği diplomatik yöntemlerle bu işi çözeceğiz’ dediler. Türkiye’deki yönetilemezlik dış politikaya da yansımız vaziyette” ifadelerini kullandı.

‘ÇÖZÜM DEĞİL AMA TIRMANMANIN ÖNÜNE GEÇİLDİ’

Erozan bildirgede barışa yönelik somut bir maddenin yer almamasını ise  “Çözüm olmadı ancak meselenin tırmanmasının önüne geçildi. Bundan sonra kurulan komiteler çalışmalarını yürütecek ve verilen görevleri yerine getirecek. Büyükler taraflara ‘Oturun konuşun’ dediler. Şimdi beklemek lazım” diye değerlendirdi.

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Libya-tezkeresi-oldu/696377