Psikoteknik Raporu nitelik kazandırıyor

14 Şubat 2020 Cuma   16:36

ANKARA (Anayurt) - Seğmenler Psiko Teknik Değerlendirme Merkezi Kurucu Müdürü Abidin Memili, Psikoteknik Değerlendirme Raporu'nun ticari araç kullanan şoföre nitelik kazandırdığını söyledi. Memili, Psikoteknik Değerlendirme Raporu alma süresinin 26 Haziran 2020 tarihine  kadar da uzatıldığını açıkladı.

Seğmenler Psiko Teknik Değerlendirme Merkezi Kurucu Müdürü  Abidin Memili, zorunluluk olduğunu vurguladığı Psikoteknik Değerlendirme Raporu'nun önemini anlattı.

26 HAZİRAN'A UZATILDI

Ticari araç sürücülerine 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereği, Psikoteknik Raporu alma zorunluluğu getirildiğini belirten ve  Psikoteknik Değerlendirme Raporu almayan ticari araç şoförlerinin bir an önce alması gerektiğini hatırlatan Seğmenler Psiko Teknik Değerlendirme Merkezi Kurucu Müdürü Abidin Memili, "Ticari yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için fiziksel ve psikoteknik açıdan sağlıklı   olduklarını gösteren Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme raporu her 5 yılda bir yenilemek şartıyla 2012 yılında zorunlu hale geldi. Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmayan şoför ve firması hakkında 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanununun 26’ncı maddesi gereğince yapılacak denetimler, 26 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı. Ticari araç şoförleri tanınan zaman dilimi içerisinde belgesini almalı, cezalara maruz kalmamalı.” diye konuştu.

Memili, "Ücret karşılığında yapılan taşımacılığa 'ticari taşıma' denir. Ticari olarak yapılan yolcu, yük ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin SRC belgesinin yanı sıra Psikoteknik Belgesi almaları gerekir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nda belirtildiği üzere ticari taşımacılık yapacak olan sürücülerin beden ve       psikoteknik açıdan sağlıklı olup olmadıklarının incelenmesi için 'Psikoteknik Değerlendirme'       uygulanması zorunludur.

MESLEKİ YETERLİLİK OLMALI

Psikoteknik Değerlendirme    Raporu, şoföre bir nitelik kazandırıyor. Riskli sürücüler ayıklanmalı. Şoförlük mesleğine giriş çok kolay olmamalı. Sadece bir ehliyet ticari sürücülük için yeterli kabul edilmemeli. Herkes şoförlük yapmak istiyor ve yapabiliyor. Mesleğin değeri de burada başlıyor düşmeye. Herkesin yapabileceği bir iş olmaktan çıkartıp, gerçekten bunu meslek olarak kabul eden kişilerin bu işi yapması lazım. Bunun için de kişinin gerekli niteliklere kesinlikle sahip olması gerekir. Sadece sürücü belgesi şoförlük mesleği için yetmemeli, mesleki yeterliliğin olması gerekir. Kanun da kuralları koymuş zaten" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Psikoteknik-Raporu-nitelik-kazandiriyor/697368