Bazı karakterler üzerinize uymaz

22 Şubat 2020 Cumartesi   14:31

İSTANBUL (Anayurt) -3 + 1 Zombili oyununda Nuri karakterini canlandıran Soykan Kişioğlu, tiyatro sahnesini, "Hiç bitmeyen ve bitmeyecekmiş gibi hissedilen bir enerji var orada" diyerek tanımlıyor.

Kişioğlu, "Karakteri üzerine giymek diye bir şey var, bazı karakterler üzerinize uymaz" diyerek tanılıyor oyuncu karakter ilişkisini, Genç oyuncu ile tiyatroyu ve oyunculuğu konuştuk.

Çiğdem Tunç Tiyatrosunda 3 + 1 Zombili oyununda canlandırmış olduğunuz karakterin size en fazla benzeyen yönü nedir? 

Nuri karakterini canlandırıyorum. Aslında biraz daha tiplemeye giriyor desek yeridir. Bu yüzden çok Bir benzer yönüm var mı diye düşünüyorum. Nuri biraz uçlarda yaşayan, saf, karşısına çıkan her şeye ve herkese kolayca inanabilen, kandırılması çok kolay biri ama bir o kadar da eğlenceli biri. Bunlarla yola çıkacak olursak en çok "eğlenceli" kısmı bana uyuyor sanırım. Seviyorum eğlenmeyi, eğlenirken çevrendekileri de eğlendirmeyi. Her şeye pozitif yaklaşmayı. Bu arada Nuri gibi insanlara inanmayı da seviyorum. Kolayca inanıyor muyum tartışılır ama inanmak bir tercih meselesi ise inanmaktan yana kullanıyorum genelde oyumu ya da öyle olsun istiyorum. 

Bu oyunun diğer oyunlardan farkı nedir? 

Oyunumuz bir durum komedisi. Diğer oyunlardan farkına gelince, seyirci çok fazla kendinden ya da çatısı altında yaşadığı evinden, hane halkından, akrabalarından, komşularından, dostlarından, arkadaşlarından bir şey bulacak. Bizi anlatıyor oyun. Güncel olaylarla, şimdiki zamanla ayna tutuyor bize. Bu yüzden birçok oyuna göre daha bizden. Özlediğimiz 90'lar dizileri gibi sıcak ve samimi. 

Oyun provaları nasıl geçiyor? 

Oyun provalarını atlattık, yaz sezonunda provalarımızı yapıp, yeni sezona bomba gibi bir giriş yapıyoruz. Tabiri caizse herkes tatildeyken biz sahnede neredeyse her gün ter döküyoruz. Bir oyunun en sancılı dönemi prova dönemi derler. Gerçekten de öyle. Önümüze konan teksti önce okuyup, harmanlıyoruz, ardından da ortak bir dil ve sahne matematiği için kolları sıvıyoruz her birimiz. Yola çıktıktan sonra birlikte keşfederek o dili oluşturuyoruz. Her gün yapılan provalar yerini belli bir yerden sonra yorgunluktan keyfe      bırakıyor.

Yaşamınız boyunca kaç tane değişik karaktere can verebileceğinize inanıyorsunuz? 

Bunun bir sınırı yok. Çünkü bu meslekte öğrenmenin sınırı yok. Oyuncusunuz  her karakteri canlandırabileceksiniz diye bir şey elbet yok. Karakteri üzerine giymek diye bir şey var, bazı karakterler üzerinize uymaz. Ama nefes aldığınız sürece, yolda, bankada, otobüste, konserde, sahilde her yerde gözlemliyorsunuz. Bunu fark etmeden yapıyor ve bilinçaltınıza onlarca kadın veya erkek kaydediyorsunuz.

Mesleğinize yönelik  pes etmiş olduğunuz, geri çekilmeyi çok istediğiniz  bir dönem oldu mu? 

Zaman zaman. Bir çok oyuncu hele ki İstanbul'da yaşayan oyuncu bu süreçlerden geçmiştir. Tiyatronun tozunu alınca vazgeçmek mümkün olmuyor ama şu da bir gerçek ki hayatınızı devam ettirmek için sadece tiyatrodan kazandığınız yeterli de    olmuyor. O zaman sorguluyorsunuz işte. Sizi sadece sahnede olmak istiyorsunuz ama buna engel sistematik çok engel var. Sadece maddiyat da değil tiyatronun t'sinden anlamayan birçok kişinin sahnelere göz dikmesi, yetmeyip bir de sırf fazla  takipçisi olduğu için sahne alması...

Tiyatronun sizi besleyen yönleri neler? 

Çok fazla var. Sabrı öğretiyor en başta her seferinde biraz daha sabrın nimetlerini görüyorsunuz. Empati yapmayı öğreniyorsunuz. Hiç bitmeyen ve bitmeyecekmiş gibi hissedilen bir enerji var ortada.  Beslenmemek imkânsız. Var olan andan kopmamayı öğrenirken etrafınızda olup bitene artık daha dikkatli bakmayı ve dahası görmeyi öğreniyorsunuz. Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Bazi-karakterler-uzerinize-uymaz/697638