KO-MEK’te Osmanlı Türkçesi öğreniyorlar

22 Şubat 2020 Cumartesi   14:34

KOCAELİ (Anayurt)- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda branş açmayı sürdürüyor. Bu kapsamda açılan Osmanlı Türkçesi derslerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Derslerde,  Osmanlı Türkçesinin genel özellikleri, metinlerinin okunması, Osmanlı Türkçe alfabesinin tanıtılması konuları öğretiliyor.

HER YAŞTAN VATANDAŞ İLGİ GÖSTERİYOR

Osmanlı Türkçesi Dersleri, KO-MEK’in Mevlana ve Gölcük Kurs Merkezi’nde devam ediyor. Kursa her yaştan vatandaş ilgi gösteriyor.

İLK DERS ALFABE

Derslerde öncelikli olarak Osmanlı Türkçesi Alfabesi öğretiliyor. Bu kapsamda alfabenin en zor ve en detaylı harflerinden olan “kef”  harfi üzerinde detaylı olarak duruluyor. Zira bu harf, Osmanlı Türkçesinde birkaç harfe karşılık geliyor.

KELİMELERİN ORİJİNALİ ÖĞRETİLİYOR

Bunun ardından Osmanlı Türkçesi ile yazılan metinlerin Latin harfleriyle transkripsiyonu öğretilerek kelimelerin anlamı açıklanıyor. Derslerde  ayrıca, Türkçe kelimelerin Osmanlı Türkçesi Alfabesi ile orijinali öğretiliyor. Kursiyerlere  dersler ilerledikçe kolay metinler üzerinde okuma egzersizleri yaptırılıyor. Haftada 8 saat süren  derslerde ayrıca Osmanlı Türkçesinde yer alan tamlamalara da yer veriliyor.

 

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/KO-MEKte-Osmanli-Turkcesi-ogreniyorlar/697639