''Çiftçilerimize acilen destek bekliyoruz''

1 Nisan 2020 Çarşamba   14:00

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mart ayında üretici ve market fiyat farkının 5,7 kata kadar ulaştığını bildirerek, "Üretici fiyatlarında büyük bir düşüş var ancak bu düşüş tüketici fiyatlarına yansımıyor" dedi.

Şemsi Bayraktar, Mart ayında üretici ve market fiyat farkının 5,7 kata kadar ulaştığına dikkat çekerek, "Üretici fiyatlarında, patlıcan, kabak, domates, salatalıkta yüzde 65'e varan düşüş yaşandı. Üreticideki bu düşüşe rağmen halkımız ucuza gıda tüketemiyor" diye konuştu. Üreticide 35 kuruş olan lahananın, markette 2 liraya satıldığını ifade eden Şemsi Bayraktar, aradaki farkın 5,7 kata ulaştığını vurgulayarak, "Üretici fiyatları bu kadar düşerken tüketici fiyatları hala yüksek" değerlendirmesinde bulundu.  "Çiftçimiz üretemez, spekülatif faaliyetler devam ederse halkımız gıdaya ulaşamaz" diyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, "Çiftçimiz üretmek zorunda. Çiftçimizi tarlada tutamaz, üretmesini sağlayamazsak çarşı pazar fiyatlarını düşünmek bile istemiyoruz" ifadelerini kullandı. Üretici fiyatlarında büyük düşüş yaşanırken, çiftçilerin başta gübre olmak üzere satın aldığı girdilerin fiyatları artığına işaret eden Bayraktar, "Çiftçilerimize acilen destek bekliyoruz" çağrısında bulundu.

FİYATI EN FAZLA DÜŞÜŞ YEŞİL SOĞANDA

Mart ayında markette kuru fasulye, kuru üzüm ve pirinç fiyatında bir değişim meydana gelmezken, markette fiyat düşüşünün en fazla yüzde 48,82 ile yeşil soğanda görüldüğünü bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: "Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 30,56 ile salatalık, yüzde 24,26 ile patlıcan, yüzde 23,48 ile karnabahar, yüzde 23,04 ile domates, yüzde 21,85 ile kabak, yüzde 7,77 ile ıspanak, yüzde 6,24 ile marul izledi. Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 55,63 ile limonda yaşandı. Limondaki fiyat artışını yüzde 51,06 ile patates, yüzde 50,87 ile kuru soğan, yüzde 37,15 ile sivri biber, yüzde 33,24 ile mandalina, yüzde 15,66 ile portakal, yüzde 9,87 ile kuru incir, yüzde 9,37 ile yeşil mercimek, yüzde 7,74 ile maydanoz, yüzde 6,05 ile dana eti, yüzde 5,63 ile kuzu eti, yüzde 4,62 ile kırmızı mercimek, yüzde 4,02 ile elma takip etti."

ÜRETİCİDE EN FAZLA DÜŞÜŞ  PATLICANDA

Mart ayında üreticide, pırasa, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru incir ve zeytinyağı fiyatında bir değişim meydana gelmezken, yüzde 64,84 azalmayla fiyatı en fazla düşen ürünün patlıcan olduğunu belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi: "Patlıcandaki fiyat düşüşünü yüzde 50 ile kabak, yüzde 48,33 ile salatalık ve domates, yüzde 28,13 ile yeşil soğan, yüzde 27,27 ile havuç, yüzde 20,63 ile karnabahar, yüzde 17,63 ile yumurta, yüzde 16 ile lahana, yüzde 13,64 ile mandalina, yüzde 12,68 ile Antep fıstığı, yüzde 12,50 ile portakal, yüzde 10,71 ile ıspanak, yüzde 8,33 ile maydanoz, yüzde 6,45 ile marul izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 214,29 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 78,57 ile patates, yüzde 12,99 ile sivri biber, yüzde 8 ile limon, yüzde 6,73 ile dana eti, yüzde 6,14 ile kuzu eti, yüzde 0,95 ile süt takip etti."

FİYATLARA KORONAVİRÜS ETKİSİ

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin Mart ayı fiyatlarında etkili olduğunu belirten Bayraktar şöyle konuştu:

“Domates, biber, salatalık, patlıcan, portakal, mandalina gibi önemli ihraç ürünlerimizde karantina tedbirleri kapsamında ihracatın yavaşlaması ve nakliye için tır şoförlerinin ülke dışına gitmek istememesine bağlı olarak şoför sıkıntısı yaşanması fiyatlarda düşüşe neden olmuştur. Mandalinada depodaki ürünlerde kalite kaybı yaşanması da fiyata yansımıştır. Yeşil soğan, havuç, karnabahar, lahana, ıspanak, maydanoz ve marulda, semt pazarları kurulmasına karşın, koronavirüs tedbirleri kapsamında halkın önlem amacıyla sokağa çıkmaması, talepte daralmaya ve buna bağlı olarak üretici fiyatlarında düşüşe neden olmuştur. Fiyat artışı görülen ürünlerden patates ve kuru soğanda koronavirüs salgını ülkemizde etkili olmadan önce ihraç edilen ürün miktarındaki artış ve akabinde yaşanan talep artışı fiyatların yükselmesine yol açmıştır. Karantina tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla işçi sevkiyatlarının azar azar yapılmasının maliyeti artırması da fiyatların artmasında etkili olmuştur."Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/-Ciftcilerimize-acilen-destek-bekliyoruz-/699606