Özel okul öncesi eğitim kurumlarından çağrı

5 Nisan 2020 Pazar   15:11

ANKARA (Anayurt) – Koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında 16 Mart’tan itibaren eğitim kurumları geçici süreyle kapatıldı. İlk okul ve sonrası düzeydeki kurumlar eğitimi online olarak sürdürse de okul öncesi eğitim veren özel kurumların durumu pek iç açıcı değil. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı tedbir listesinde yer almayan özel okul öncesi kurumların yöneticileri taleplerini içeren bir imza kampanyası başlattı. Özel okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinden Tuncay Mete, sektörde 7500’e yakın kurumun bulunduğunu söyledi ve bu kurumlarda 70 bin kadına istihdam sağlandığına dikkat çekti.

Koronavirüs nedeniyle esnafın kan ağladığını söyleyen Mete, sorunlarının çözülmesi için devlet büyüklerinden destek beklediklerini ifade etti. 1050 okul yöneticisinin bir araya geldiğini ifade eden Mete şöyle konuştu:

“Buradan değerli devlet büyüklerimize sesleniyoruz: Özel okul öncesi kurumları kan ağlıyor. Gelin el uzatın onlara. Zira bu sektör 7500’e yaklaşan kurumuyla toplamda 70 bin kadına istihdam sağlamakta. 1 milyona yakın okul öncesi çağındaki çocuğumuza anne baba şefkatiyle yaklaşmakta. Gelin bu süreci hep birlikte atlatalım. Bu kurumların kapanmasına müsaade etmeyin. Son dönemde attığınız adımlarla okul öncesi eğitimi teşvik ettiniz. Şimdi bu kurumlar kapanmakla karşı karşıya ve şimdi desteklediğiniz o okul öncesini ayakta tutma vakti. Gelin siz devlet büyüklerimiz olarak bu işe el atın. 70 bine yakın kadının istihdam edildiği kurumlar için bir şeyler yapılmalı. Biz destek bekliyoruz.”

Mete özel okul öncesi eğitim kurumlarının taleplerini ise kısa çalışma ödeneğindeki gün şartının kaldırılması, kurumlarımıza kira desteğinin verilmesi, KDV, stopaj ve SGK vergilerinin faaliyetimizin durduğu an itibariyle silinmesi olarak sıraladı.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Ozel-okul-oncesi-egitim-kurumlarindan-cagri/699919