Kartaler’in Kaligrafi sergisi dijital ortamda

4 Mayıs 2020 Pazartesi   13:28

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) -  Dünyayı sarsan Koronavirüs nedeniyle evlerinden hiç çıkamayan veya dar zamanları olan sanatseverler dijital sergiler ile buluşmaya gayreti içindeler. Osman Kartaler’in ‘Harflerin Büyüsü’ adlı sergisi de. Maltepe Belediyesi  tarafından online olarak izlenmeye açıldı.

Kaligrafi sanatçısı Osman Kartaler “Harflerin Büyüsü” adını taşıyan sergisini Maltepe Belediyesi dijital ortamda sanatla ilgilenenlerin ulaşımına açılmasını gerçekleştirmesi nedeniyle sanatçı;  korona virüsle mücadele günlerinde vatandaşlara “Evde kalın ama sanatsız kalmayın” çağrısında bulundu.

Bugüne kadarki sanat yaşamında 13 kişisel sergi açmış sanatçı, eserlerinde usta sanatçıların dizelerinden yola çıkarak geleneksel sanatla kendine özgü yorumları bir araya getirdiğini belirtiyor.

Kaligrafi ustası Osman Kartaler,“İkinci Yeniler” akımı öncülerinden Cemal Süreyya, Turgut Uyar, Edip Cansever ve İlhan Berk ile Cumhuriyet dönemine damga vuran usta şairlerin, ozanların şiirlerini,   Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözlerini, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin, yanısıra Neyzen Tevfik’in dizelerini de kaligrafiyle sanatseverlere sunuyor.  Sergi Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın YouTube kanalından takip edilebiliniyor.

 Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Kartalerin-Kaligrafi-sergisi-dijital-ortamda/701930