Soğan tarlada, patates depoda kaldı

17 Mayıs 2020 Pazar   14:31

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) – Türkiye genelinde patates üretiminin yaklaşık 17’sini karşılayan Niğde’ye Mısır’dan ithal patates gelmesi üreticiyi zor durumda bıraktı. 50-60 bin ton patatesin depolarda çürümeye bırakılmasını değerlendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mısır’dan patates gelince üretici depodaki patatesi satamadı. Normalde patates sonbaharda toplanır, Nisan’a kadar bir kısmı depoda beklerdi. Şimdi o patates depoda bekliyor. Patates satılmazsa çürüyecek. Soğanda da aynı durum söz konusu. Yazlık soğan da yazlık patates de depolanmaz. Satılması gerekir. Üretici tepki olarak soğanı tarlada bırakıyor. Patatesin Tarım Kredi Kooperatifi tarafından alınıp kamu kurumlarına dağıtılması gerekiyor” dedi.

Gürer, tarımdaki bu sorunun plansızlıktan kaynaklandığını söylerken ithal ürün nedeniyle yerli ürüne talebin de önünün kesildiğini aktardı.

NİSAN SONUNA KADAR SATILMASI GEREKİYORDU

Gürer depoda kalan 50-60 bin ton patatesin Nisan sonuna kadar satılması gerektiğini ifade ederken “Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bayrama kadar çözülmesi lazım. Şu ana kadar bir çözüm üretilmedi. Patates çürüdüğünde depodan çıkarmak da külfet. Çürüyen ürünü yem de yapamazsınız” dedi.

Geçtiğimiz yıl patates ve soğan fiyatlarının artmasıyla Ticaret Bakanlığı’nın depodaki ürünleri almak için baskın bile düzenlediğini söyleyen Gürer, bu yıl üreticinin zorda kalmaması için ürünlerin depoda çürümeye terk edilmemesi gerektiğini ifade etti.

YILLIK ÜRÜN 1 BUÇUK MİLYON TON AZALDI

Gürer son olarak Türkiye’de patatesin 71 ilde yetiştiğini aktardı ve yıllık üretimin 5 milyon tonu bulduğunu bu miktarın 2000 yılında 6 buçuk milyon ton olduğunu hatırlattı.

Benzer bir sorun soğanda da yaşanırken, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut da, patates ve soğan üreticisinin hasadın yapıldığı bugünlerde ithalat yapılması ve ihracatın izne bağlanması nedeniyle büyük sıkıntı çektiğini söylemişti.

SOĞAN TARLADA KALDI

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir ise soğanın tarlada kaldığını söyleyerek soğanda ihracatın önünün açılmamasına tepki gösterdi. İncefikir, “Soğan arazide kaldı. Tüm dünyada soğan çıkmaya başladı, bizim turfandacılık özelliğimiz kayboldu. Adana'da şimdi sıcaklar da başlayınca soğan tarlada kaldı ve üretici mağdur oldu" dedi.Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Sogan-tarlada-patates-depoda-kaldi/702958