Yaş çay alımı 100 bin ton azaldı

20 Mayıs 2020 Çarşamba   17:11

ANKARA (Anayurt) – Meclis’te yaptığı açıklamayla tarım alanındaki sorunlara değinen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Dünya Arı Günü vesilesiyle ilk olarak arıcılığa değindi. “Türkiye’de 110 bin ton civarında bal üretiliyor” diyen Sarıbal, “Arı yoksa biyoçeşitlilik yok, arı yoksa ciddi anlamda bir sistem sorunu üretim sorunu var demektir” ifadelerini kullandı.

ÖZEL SEKTÖR DÜŞÜK FİYATLA ÇAY ALIYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin üreticinin ürününün tarlada, serada kalmayacağı, gerekirse ürünü devletin alacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak güvence verildiğini söyledi. Ancak bu güvencelerin henüz başlayan çay hasadında görülmediğini belirten Sarıbal yaş çay alımının 100 bin ton azalmasına ve çayda taban fiyat belirlenmemesine tepki göstererek şöyle konuştu:

“Bu salonda defalarca söyledik. Yetmedi Rize’ye gittik rapor hazırladık. ÇAYKUR Genel Müdürü bazı açıklamalar yaptı. O açıklamalardan iki tanesini paylaşmak isterim sizinle. 600 kilogram kota olacak dedi. Daha önce 450-500 kilogramdı bu kota. Bir iyileştirme söz konusu ama biz bu yıl çayda kota ve kontenjanın kaldırılmasını istemiştik.

Bakan, geçen yıl 750 bin ton yaş çay alacaklarını söylemişti ama bu yıl 650 bin ton yaş çay alacaklarını söyledi. Yani 100 bin ton yaş çay az alacaklar. Bir taraftan kotayı 600 kilograma çıkarıp iyilik yapacaksınız öbür taraftan 100 bin ton yaş çay alımını azaltacaksınız. Nasıl olacak bu iş?

3.40 lira açıkladılar alım fiyatını fiyatı. Taban fiyatı olsun dedik. Özel sektör alımları 3.40’ın altında olmasın dedik. Halkın talebi 4 buçuk liraydı. 4 liranın altında olmaz diyorlardı. 3.40 açıkladı fiyatı ilgili kurum. 2 özel firma, herkes biliyor Lipton ve Doğuşçay 3 lira olarak fiyat açıkladılar hemen. Taban fiyat 3.40 lira olarak açıklanmalı. 3.40 liranın altında çay alım fiyatı olmasın.”Sayfa Adresi: http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Yas-cay-alimi-100-bin-ton-azaldi/703147